Mieszkanie z kolorowymi szklanymi drzwiami

Mieszkanie z kolorowymi szklanymi drzwiami

W Sopocie, w przedwojennej kamienicy, znajduje się wyjątkowe 24-metrowe mieszkanie. Dzięki starannie przemyślanemu projektowi pracowni k+b architekci, przestrzeń ta została przekształcona w funkcjonalny i estetycznie zachwycający lokal na wynajem wakacyjny. Wyróżnia się on przede wszystkim kolorowymi szklanymi drzwiami i bogatą historią, która łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami.

W duchu przedwojennych kamienic

Mieszkanie usytuowane jest w przedwojennej kamienicy w centrum Sopotu. Lokal, choć niewielki, zyskał nowe życie dzięki projektowi, który uszanował historię budynku i wprowadził nowoczesne elementy. Architekci Ewa Konkol i Bartosz Baranowski stali przed wyzwaniem adaptacji 24 metrów kwadratowych w taki sposób, aby przestrzeń ta stała się nie tylko funkcjonalna, ale i wyjątkowa. Kluczowym elementem projektu było przywrócenie wnętrzu pierwotnej symetrii, co nawiązywało do harmonijnych, symetrycznych wnętrz charakterystycznych dla przedwojennych kamienic. "Naszym głównym założeniem przestrzennym było odzyskanie historycznej osi symetrii przebiegającej przez środek werandy, co niosło ze sobą konieczność usunięcia ścian działowych, które zostały dobudowane przez poprzednich właścicieli. Otworzyło to przestrzeń i wyeksponowało jej historyczny urok. Dla tego mieszkania powstały aż 3 zupełnie różne propozycje układu funkcjonalnego.” - piszą o swoim projekcie autorzy. 

Funkcjonalna przestrzeń pełna światła i koloru

Zastosowanie szklanych drzwi do łazienki, inspirowanych secesyjną architekturą Sopotu, nie tylko dodało wnętrzu przestronności, ale również stało się źródłem kolorowych refleksów światła, dzięki czemu całość zyskała na lekkości i świeżości. „Dużo osób pytało nas, czy to kolorowe przeszklenie to oryginalny historyczny detal, który zastaliśmy w mieszkaniu.Otóż nie! Ale te pytania bardzo nas cieszą, bo oznaczają, że witryna dobrze wpasowała się w charakter budynku Zaokrąglone, przeszklone drzwi zostały wykonane na zamówienie według naszego projektu, a inspiracją była oryginalna stolarka okienna z początku wieku znajdująca się na klatce schodowej budynku.” Ukryte sprzęty i przemyślane rozwiązania, takie jak wysuwany telewizor z wyspy kuchennej, zapewniają maksymalną funkcjonalność na ograniczonej przestrzeni.

Estetyka i detal

Design mieszkania to połączenie klasyki z nowoczesnymi elementami. Stara cegła, błękitne ściany, mikrocement w łazience oraz jasnoniebieskie drzwi wejściowe nawiązują do historii i charakteru budynku. Natomiast nowoczesne akcenty, takie jak stalowa konstrukcja szafy, ogromna lampa „Screen” czy ozdobne talerze, dodają wnętrzu współczesnego charakteru. Kolorystyka nawiązuje do lata, bałtyckich plaż i morza, co sprawia, że mieszkanie jest nie tylko estetyczne, ale i wywołuje pozytywne emocje.

Mieszkanie w Sopocie - metryczka projektu wnętrza 

Projekt: k+b architekci 
Lokalizacja: Sopot
Projektanci: Ewa Konkol i Bartosz Baranowski
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Hanna Połczyńska/kroniki
Źródło: www.instagram.com/kbarchitekci/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!