Podolski apartament jako miejska oaza

Podolski apartament jako miejska oaza

W sercu Podola, jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Kijowa, Yana Molodykh zaprojektowała niezwykły apartament. Ten miejski azyl stworzony dla małżeństwa ceniącego weekendy pełne spotkań kulturalnych, to gra przestrzenią, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie.

Serce i dusza Kijowa

Podole, ze swoją bogatą historią i kosmopolitycznym duchem, stało się idealnym miejscem dla tego apartamentu typu Piede-à-Terre*. Przypominająca ojczysty Chersoń właścicieli, dzielnica ta oferuje nie tylko dostęp do wody dzięki nabrzeżu Dniepru, ale i zachwyca swoją architekturą i kulturą. Podole, dzielnica o głębokich korzeniach historycznych i kulturowych, jest sercem Kijowa, które tętni życiem od setek lat. Jako dawne centrum rzemieślników i kupców, dzielnica ta zachowała swoją wielokulturową atmosferę. Słynie z pięknych zabytków modernizmu, takich jak budynek Rynku Żytniego czy kino Żowten, które są świadectwem bogatej historii i artystycznej duszy rejonu. Przechadzając się wąskimi uliczkami, można natknąć się na zabytkowe kamienice stojące obok nowoczesnych budynków, co tworzy niepowtarzalny pejzaż miejski.

Przekształcenie przestrzeni

Projektantka Yana Molodikh podjęła się wyzwania, aby zamienić techniczne niedoskonałości apartamentu na jego największe atuty. Przestrzeń łączy w sobie elementy klasyczne z modernistycznymi, tworząc niepowtarzalny klimat. Odkryte belki i metalowe kolumny, które są integralną częścią struktury budynku, zostały sprytnie włączone do projektu, pełniąc funkcję nie tylko estetyczną, ale i praktyczną. W każdym zakątku tego apartamentu znajduje się coś, co przyciąga uwagę i sprawia, że przestrzeń ta jest wyjątkowa. Od starannie dobranej palety kolorów, która odzwierciedla ciepłe odcienie ziemi i dodaje wnętrzu głębi, po wyselekcjonowane akcenty, takie jak lampy podłogowe Akari, które wprowadzają elementy sztuki i designu. Kuchnia i salon zostały zaprojektowane tak, aby zachęcać do spędzania czasu razem, gotowania i relaksu, podkreślając wagę rodzinnych i towarzyskich spotkań. 

Życie pełne pasji i tradycji

Mieszkańcy apartamentu, para w wieku 60 lat, znaleźli w nim swoje miejsce na ziemi. Emerytura nie oznacza dla nich spokoju, a raczej możliwość oddania się pasjom. Często goszczą przyjaciół i rodzinę, a ich dom tętni życiem dzięki wspólnym kolacjom, sesjom jazzowym i rozmowom, które trwają do późnych godzin nocnych. Sypialnia, choć najmniejsza, jest wyjątkowo przytulna i funkcjonalna, z podwyższonym łóżkiem, szafami i półkami, które maksymalizują przestrzeń. Syn właścicieli, Vadim, wraz z żoną Lisą, prowadzą własny warsztat meblarski "Buro 150", i to oni zasugerowali zatrudnienie Yany Molodikh jako projektantki. Wspólna praca nad tym projektem nie tylko zbliżyła rodzinę, ale i pozwoliła na stworzenie przestrzeni, która jest prawdziwym odbiciem ich wspólnych zainteresowań i życiowych doświadczeń. Każdy mebel, każdy detal, odzwierciedla indywidualność i kreatywność właścicieli, czyniąc apartament nie tylko miejscem do życia, ale prawdziwym domem.

Roofs of Podil - metryczka projektu wnętrza

Lokalizacja: Yana Molodykh 
Lokalizacja: Podole, Kijów, Ukraina
Powierzchnia: 50 m2
Zdjęcia: Yevhenii Avramenko 
Realizacja: 2023
Źródło: yanamol.com 

* Piede-à-Terre to francuskie wyrażenie oznaczające mieszkanie w mieście, które znajduje się w pewnej odległości od głównego miejsca zamieszkania i jest używane jako hotel lub miejsce tymczasowego postoju

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!