Zwycięzcy Archiproducts Design Awards 2023

Zwycięzcy Archiproducts Design Awards 2023

Zwycięzcy Archiproducts Design Awards 2023 zostali ogłoszeni podczas gali w monumentalnej przestrzeni Superstudio przy Via Tortona w Mediolanie. 

Niepowtarzalna atmosfera przestrzeni Libres w Superstudio Central Point była miejscem ogłoszenia zwycięzców nagrody Archiproducts Design Awards 2023. To symbol Design Week w Mediolanie - przestrzeń kultury w której spotykają się projektowanie, sztuka i moda. Gabriele Chiave, w imieniu jury ADA 2023, podzielił się w trakcie uroczystosci swoimi reflekskami na temat społecznej i ekologiczznej odpowiedzialności architektury oraz designu.

Po raz pierwszy w historii ADA zaprezentowano Nagrodę za Rzowiązania Zrównoważone. Inspirację do wykreowania statuetki za  osiągnięcia w nowej kategorii  stanowiło logo ADA, a jego projektantem było studio AMDL CIRCLE Michele De Lucchi. Zostało ono wykonane przez Riva 1920. W trakcie imprezy przyznano także tytułu Projektanta Roku dla Ariannie Lelli Mami i Chiary Di Pinto ze Studiopepe, które zdobyły w tegorocznej edycji aż siedem nagród. Chiara Di Pinto podkreśliła znaczenie współpracy zespołowej oraz dążenie do tworzenia przestrzeni i przedmiotów, które kształtują doświadczenia i tworzą wspomnienia.

Gala, która wyznacza trendy

Zwycięskie projekty i produkty jak zwykle wyznaczają trendy w świecie designu na rok 2024. Przypominamy niektórych zwycięzców oraz wyróżnione produkty. Elementy tych rozwiązań pojawią się wkrótce na pewno również w polskich wnętrzach. 

Shibari

Shibari to designerski fotel stworzony przez Studiopepe dla Visionnaire, wykonany z elastycznej tkaniny lub skóry z dodatkowymi podłokietnikami. Tapicerka fotela została wykonana z wełny pochodzącej z recyklingu. Historia splotu wykorzystanego w tej tkanienie jest pełna różnorodnych znaczeń, włączając w to aspekty sakralne i religijne. W starożytnym Egipcie splot symbolizował życie, a węzeł Izydy symbolizował nieśmiertelność i boską miłość. W kulturze buddyjskiej w Chinach, Tybecie i innych egzotycznych regionach, niekończący się splot jest jednym z najstarszych symboli, komunikującym  nieskończone oddanie.

Neoerba

Neoerba to zrównoważona instalacja artystyczna, która prezentuje skłonność ludzkości do innowacji i produkcji odpadów. Jest to totem przedstawiający degradację środowiska spowodowaną odpadami elektronicznymi, jednocześnie ilustrując znaczenie płyt głownych komputerów dla kształtowania ery cyfrowej. Inspiracją jest tutaj natura i życie rodzinne. 

Beats

Kolekcja BEATS to harmonijne połączenie innowacji i zrównoważonego rozwoju. W świecie, który napędza nieustanny ruch i rytm, od bicia serca po codzienne harmonogramy i pory roku. Kolekcja BEATS wykorzystuje te zasady, przekształcając symfonię życia w namacalne doświadczenie. Jej wszechstronny design generuje czyste i złożone dźwięki, wpływając na fale mózgowe – beta, alfa, theta, delta – kształtując nastroje i świadomość. Lampa została zaprojektowana przez Noé Prades.

Colle

Colle to trzyosobowa sofa skórzana zaprojektowana przez studio BIG. Spotkanie Natuzzi i Bjarke Ingelsa, założyciela i dyrektora kreatywnego studia BIG – jednej z najciekawszych postaci we współczesnym designie i architekturze – zaowocowało powstaniem modelu Colle. Projektu zainspirowanego pierwszymi modelami Natuzzi, uznawanymi za miękkie i przytulne. To kluczowa cecha tego modelu, który harmonijnie oddaje typową, swobodną atmosferę Apulii i życia śródziemnomorskiego, fizycznego i psychicznego miejsca, które przyjmuje najbardziej intymne i społeczne chwile, umożliwiając jakość czasu zarówno z samym sobą, jak i z innymi. Colle został stworzony z myślą o tym unikalnym doświadczeniu relaksu i wspólnoty. 

Afloat

Zgodnie z charakterystycznym stylem, studio Nichetto zręcznie łączy zabawę i kreatywność z codzienną funkcjonalnością w lampie wiszącej Afloat. Zainspirowany wewnętrzną lekkością lata, charakteryzującą się obecnością ulicznych artystów i sztuką balonową, lampa składa się z szeregu porcelanowych "balonów", połączonych ze sobą, aby stworzyć iluzję nieważkości i ukształtować ostateczną geometrię.

To tylko niektóre projekty, które wyróżniły się w konkursie. Zachęcamy do zapoznania się pozostałymi zwycięzcami na stronie organizatora: https://awards.archiproducts.com/winners-2023/.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!