Biblioteka inspirowana ideą trzeciego miejsca

Biblioteka inspirowana ideą trzeciego miejsca

Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku przeszła metamorfozę dzięki GK-ATELIER Grzegorz Kłoda. Projekt stawia na innowacyjne podejście do przestrzeni czytelniczej. Zainspirowana atmosferą klimatycznych kawiarenek, ta nowoczesna biblioteka ma za zadanie stać się nie tylko miejscem zgromadzenia książek, ale także przestrzenią otwartą, sprzyjającą interakcji społecznej, odpoczynku i pracy zdalnej.

Koncepcja "Trzeciego Miejsca" w bibliotece

Koncepcja "Trzeciego Miejsca" po raz pierwszy wprowadzona przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga zdobywa popularność w Polsce. 

„Trzecie miejsce” to miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy filiżance kawy (herbaty), obserwujemy i pokazujemy się innym. „Trzecie miejsca” wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi – znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości. - Agnieszka Koszowska „Trzecie miejsce” według Raya Oldenburga

Biblioteka Nowy Horyzont to nie tylko przestrzeń czytelnicza, ale także miejsce odpoczynku od codziennego zgiełku, spotkań ze znajomymi i pracy. Biblioteka ma być neutralnym miejscem, które wzmacnia więzi społeczne i wspiera rozwój lokalnej społeczności. Ta innowacyjna koncepcja staje się odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników w postpandemicznym świecie.

Nowoczesna architektura

Projekt Biblioteki Nowy Horyzont nie ogranicza się jedynie do wnętrza. Termomodernizacja, fotowoltaika, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych to tylko część działań podjętych w celu stworzenia efektywnego i nowoczesnego miejsca. Biblioteka Nowy Horyzont została uhonorowana w międzynarodowym konkursie German Design Award 2024 w dziedzinie Wybitnej Architektury Wnętrz, zorganizowanym przez Niemiecką Radę Projektową. Dodatkowo, została wytypowana do udziału w polskim konkursie Property Design Awards 2024, gdzie jest nominowana w kategorii: Projektowanie – wnętrza – Obiekty publiczne.

Trzy sale, trzy różne światy

Biblioteka Nowy Horyzont dzieli użytkowników na trzy osobowości: introwertyków, ekstrawertyków i osoby o charakterze pośrednim. Każda z trzech głównych sal została zaprojektowana z myślą o innych potrzebach czytelników. Sala dla introwertyków oferuje kameralność i intymność, sala dla użytkowników o charakterze pośrednim stawia na otwartość i interakcje, natomiast sala dla ekstrawertyków to miejsce na spotkania grupowe i organizację różnorodnych aktywności społecznych. Projekt architektoniczny Biblioteki Nowy Horyzont sprzyja różnorodności, jednocześnie podkreślając ideał "Trzeciego Miejsca”. Na pierwszym piętrze budynku zlokalizowane są także: pomieszczenie multimedialne wyposażone w sześć przenośnych stanowisk komputerowych oraz duży ekran telewizyjny do przeprowadzania prezentacji, przestrzeń do rozgrywania gier planszowych i organizowania aktywności dla niewielkich grup, a także sala dedykowana najmłodszym użytkownikom.

Biblioteka Nowy Horyzont - metryczka projektu wnętrza 

Projekt: Grzegorz Kłoda, GK-Atelier
Lokalizacja: Kraśnik
Inwestor: Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku
Współprojektant: Justyna Baran
Powierzchnia: 500m2
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Grzegorz Wasylko
Źródło: https://www.facebook.com/gk.atelier/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!