Peach Fuzz kolorem roku 2024 Pantone

Peach Fuzz kolorem roku 2024 Pantone

Od 1999 roku Pantone Color Institute dokonuje wyboru Koloru Roku. Niektóre odcienie są wybierane ze względu na zdolność odzwierciedlania obecnych czasów, inne mają wpływać na trendy, podczas gdy jeszcze inne mają po prostu wprowadzać pozytywne wibracje do otoczenia. Według badań Pantone, odcień, który ma określić rok 2024, to "Peach Fuzz" - jasny, owocowy ton, który wywołuje poczucie spokoju i ciepła. 

Od Cerulean do Peach Fuzz

W tym roku przypada również 25. rocznica inicjatywy Kolor Roku Pantone. Psychologia kolorów stojąca za trzema ostatnimi wyborami Eisman i jej zespołu była zakorzeniona w wytrzymałości, optymizmie, odwadze i sile, odnosząc się do naszych nieustannie burzliwych czasów. Od początku Pantone nie tylko odzwierciedlało bieżące trendy, ale również wyznaczało nowe. Kiedy w 1999 roku wybór padł na Cerulean, pojawił się on 7 lat później w sławnym monologu w filmie „Diabeł ubiera się u Prady”. W tym roku brzoskwiniowe odcienie były stałym elementem wybiegów wiosna-lato 2024, szczególnie w Mediolanie, gdzie prym wiodły włoskie domy mody, takie jak Gucci, Jil Sander i Sportmax.

Światowe inspiracje

"Szukając odcienia, który odzwierciedla nasze wrodzone pragnienie bliskości i więzi, wybraliśmy kolor promieniujący ciepłem i nowoczesną elegancją. Odcień, który rezonuje ze współczuciem, oferuje dotykowy uścisk i bez wysiłku łączy młodość z ponadczasowością" - powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone, w komunikacie prasowym. Aby wybrać kolor, który nada ton na nadchodzący rok, Pantone bierze pod uwagę pojawiające się trendy w wielu branżach. Eksperci przeczesują przemysł rozrywkowy i filmy w produkcji, nowych artystów, modę, wszystkie obszary projektowania, aspiracyjne cele podróży, nowy styl życia, warunki społeczno-ekonomiczne i inne wpływy. "Wpływy mogą również wynikać z nowych technologii, materiałów, tekstur i efektów, które wpływają na kolor, odpowiednich platform mediów społecznościowych, a nawet nadchodzących wydarzeń sportowych, które przyciągają uwagę całego świata" - powiedziała firma.

Tekst opracowała: Magdalena Wałek. Architektka i doktorantka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!