III edycja e-konferencji: Światło w architekturze

III edycja e-konferencji: Światło w architekturze

Rola światła w różnorodnych sferach życia jest niezmiernie istotna. W szczególności w obszarze architektury odgrywa kluczową rolę, kształtując nie tylko wizualne postrzeganie budynku, lecz także wpływając na atmosferę, zadowolenie mieszkańców oraz efektywność energetyczną konstrukcji. Nie bez powodu uważa się światło za jeden z najważniejszych czynników, na które powinni zwracać uwagę projektanci podczas kreowania swoich dzieł. Podczas nadchodzącego wydarzenia konferencyjnego skoncentrujemy się na szczegółowej analizie wszystkich aspektów prawidłowego wykorzystania światła. Zapraszamy do udziału w naszym spotkaniu, które odbędzie się 14 grudnia 2023 roku o godzinie 10:00. Wystarczy dokonać rejestracji, aby wziąć udział w fascynującej dyskusji.

ZAREJESTRUJ SIĘ!

PROGRAM

10:00 - 10:30 Od ambicji do działania: strategia cyrkularnego projektowania oświetlenia

Poruszane zagadnienia:

1. 3x R: Reduce, Reuse i Recycle w praktyce. Korzyści z wdrożenia Circular Design Rules w Grupie Zumtobel.
2. Jak projektować rozwiązania w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie oprawy ARTELEA
3. GOZ dla produktów już wprowadzonych na rynek, możliwości ponownego wykorzystania

Prowadzący: Łukasz Manowiecki, Business Development Manager / Zumtobel Group; Ekspert / Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Doświadczony profesjonalista w dziedzinie automatyki przemysłowej, systemów sterowania i oświetlenia. Absolwent Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej, od niedawna związany z Zumtobel. Aktualnie najbardziej aktywny  zawodowo w zagadnieniach związanych z nowoczesnymi i inteligentnymi  rozwiązaniami oświetleniowymi zwiększającymi komfort i bezpieczeństwo  człowieka.

10:30 – 11:00 Rola światła słonecznego w zapewnieniu komfortu użytkowania budynków

Czy wiesz, że według badań ludzie spędzają około 90% czasu w ciągu doby w budynkach? Światło słoneczne wpływa nie tylko na komfort przestrzeni wewnętrznej, ale również na zdrowe i bezpieczne stanowiska pracy. Na tym wykładzie dowiesz się, jak dużą rolę odgrywa światło słoneczne w zapewnieniu komfortu użytkowania budynków oraz poznasz strategie optymalnego wykorzystania światła we wnętrzach.

Prowadząca: Agnieszka Pikus, JW-A 

Absolwentka budownictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej, związana z krakowską firmą JW+A od lipca 2018 roku, obecnie na stanowisku Energy and Building Performance Manager. Specjalistka w zakresie analiz eksperckich w tym analiz dostępności światła dziennego do budynków, analiz LCA, obliczeń śladu węglowego, autorka EPD. Zaangażowana w działalność naukową i badawczą, współautorka aplikacji do liczenia śladu węglowego budynków, eduktorka, autorka postów i artykułów, wykładowczyni na krakowksich uczelniach: AGH i AK.

11:00 – 11:30 Wady i propozycje zmian w polskich przepisach dotyczących nasłonecznienie mieszkań

Wykład dotyczy analizy istniejących przepisów, regulujących nasłonecznienie mieszkań. Omówione zostaną aktualne wady tych regulacji oraz propozycje zmian mające na celu usprawnienie unormowań i kryteriów dotyczących dostępu do światła słonecznego w budynkach mieszkalnych. Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na istniejące niedoskonałości oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań mających poprawić standardy nasłonecznienia w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.

Prowadzący: dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio

Architekt, w 2021 r. ukończył studia doktoranckie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zdobywając stopień doktora w dziedzinie architektury i urbanistyki. Specjalizuje się od wielu lat w badaniach dotyczących wpływu światła słonecznego na budynki mieszkalne.

W ciągu swojej długoletniej kariery zawodowej pełnił m.in. funkcję Sekretarza Krajowej Rady Izby Architektów RP V kadencji (2018-2022). W latach 2012-2019 był Prezesem SARP Oddział Kielce, aktywnie przyczyniając się do rozwoju i promocji branży architektonicznej na szczeblu regionalnym.

Jako właściciel pracowni architektonicznej, 2G Studio, skupia się zarówno na projektowaniu różnego rodzaju obiektów, jak i przygotowywaniu analiz nasłonecznienia i przesłaniania, będących cennym źródłem informacji dla deweloperów, pracowni architektonicznych i instytucji publicznych.

11:30 – 12:00 Modele prawnej ochrony prawa dostępu do światła słonecznego w zabudowie mieszkaniowej na świecie

Wykład skupia się na analizie różnych modeli prawnej ochrony prawa dostępu do światła słonecznego w kontekście zabudowy mieszkaniowej na całym świecie. 

Zaprezentowana zostanie analiza różnorodnych regulacji i systemów prawnych, jakie przyjęte są w różnych krajach w celu zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego dostępu do naturalnego światła. 

Celem wykładu jest zrozumienie zróżnicowania podejść prawnych oraz wyciąganie wniosków mogących być inspiracją dla ewentualnych zmian w regulacjach dotyczących ochrony dostępu do światła słonecznego w polskiej zabudowie mieszkaniowej.

Prowadzący: Dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio

12:10 – 12:40 Światło a emocje, czyli jak wykorzystać zasady psychologii w projektowaniu oświetlenia

Oświetlenie wnętrza to nie tylko element funkcjonalny i dekoracyjny, ale ważne narzędzie wpływania na emocje i zachowania użytkowników. Psychologia środowiskowa uczy jak budować świetlne scenariusze sprzyjające aktywności albo relaksowi. Zwraca też uwagę na konieczność synchronizowania rytmu dobowego z rytmem natury. Jak więc projektować oświetlenie tak, aby wpływało korzystnie na samopoczucie? Poznaj rolę światła w budowaniu nastroju wnętrza i emocji jego użytkowników.

Prowadząca: Anna Gacka, Psycholożka i projektantka wnętrz

Uczy, jak projektować wnętrza wzmacniające poczucie psychicznego dobrostanu użytkowników. Łączy zasady psychologii środowiskowej, psychologii designu i stosowanej psychologii koloru. Autorka bloga psychologiadomu.pl oraz kursu "Psychologia w projektowaniu wnętrz".

12:40 – 13:10 Energooszczędne sterowanie oświetleniem

W ostatnich latach w oświetleniu wnętrz coraz powszechniej stosuje się lampy LED, które zużywają sześciokrotnie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Czy wobec tak znaczących oszczędności warto rozważać zastosowanie energooszczędnych systemów automatycznego sterowania oświetleniem? Jakie możliwości oferują tego typu systemy oraz jakie są korzyści i niedogodności wynikające z zastosowania tego typu rozwiązań? Jakie są współczesne kierunki rozwoju systemów inteligentnego oświetlenia (typu smart)?

Prowadzący: dr inż. Mirosław Dechnik, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska

Naukowiec, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył elektrotechnikę, a następnie uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. Od lat związany z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.  Uczestnik licznych konferencji i szkoleń branżowych. Uprawniony elektryk. Ukończył także studium psychologii stosowanej. Autor ponad 15 publikacji naukowych, między innymi z prestiżowej listy JRC oraz prezentowanych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, a także publikacji w czasopismach branżowych. Główne obszary zainteresowania naukowego dotyczą zintegrowanych systemów sterowania i automatyzacji w budynkach typu smart (tzw. inteligentnych), w szczególności zagadnień automatycznego sterowania oświetleniem oraz sterowania zorientowanego na użytkownika.

13:10 – 13:40 Fotorealistyczna wizualizacja iluminacji obiektów architektonicznych

Projektowanie iluminacji obiektów architektonicznych jest trudną sztuką kreowania nocnego obrazu obiektów i jego otoczenia. Wymaga doświadczenia, ale również użycia odpowiednich metod i narzędzi. Podczas wystąpienia przedstawione zostaną możliwości, cechy, zarówno zalety, jak i wady wszystkich metod projektowania iluminacji. Na przykładach zaprezentowane zostaną obecnie stosowane w procesie projektowym metody, jak również rozwiązania naukowe opracowane przez Zakład Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Szczególna uwaga skupiona zostanie na fotorealistycznej wizualizacji oświetlenia.

Prowadzący: Dr hab. inż. Rafał Krupiński, prof. uczelni, Zakład Techniki Świetlnej, Instytut Elektroenergetyki, Wydział Elektryczny, Politechnika Warszawska

Jego badania naukowe koncentrują się na metodach kształtowania i analizy rozkładów luminancji, głównie obiektów zewnętrznych, symulacjach komputerowych oświetlenia oraz wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w technice świetlnej. Jest autorem lub współautorem 55 publikacji naukowych i  konferencyjnych, dwóch monografii, jednego podręcznika, pięciu patentów oraz dwóch znaków towarowych na wdrożone narzędzia projektowe związane z projektowaniem oświetlenia. Zrealizował ponad 100, w większości prestiżowych projektów iluminacji zewnętrznych obiektów architektonicznych oraz równie dużą ilość projektów oświetlenia wewnętrznego, analiz technicznych
i naukowych.

13:40 – 14:10 Światło we wnętrzach, wpływ oświetlenia na nasz nastrój, chęć do pracy

Prowadzące: Aneta Dudek, NABOO, Studio, Monika Komalska, YAK.

ZAREJESTRUJ SIĘ!

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!