Nowoczesne mieszkanie z nutą tradycji

Nowoczesne mieszkanie z nutą tradycji

W sercu warszawskiego Śródmieścia, Zofia Wyganowska i Agata Melerska, projektantki wnętrz o nieprzeciętnym spojrzeniu, przywróciły do życia przedwojenne mieszkanie, zatopione w historii i zmieniającym się krajobrazie miasta. Zderzając się z niedawną historią przestrzeni, postanowiły przywrócić pierwotny urok kamienicy, eliminując komunistyczne modyfikacje i tworząc surowe, minimalistyczne wnętrze o powierzchni 130 metrów kwadratowych. 

Warstwy czasu

Zanim projekt się rozpoczął, konieczne było usunięcie śladów czasów komunistycznych, które podzieliły przestronne przedwojenne mieszkanie na mniejsze jednostki. Zofia Wyganowska i Agata Melerska musiały się zmierzyć z karton-gipsowymi zabudowami, podwieszanymi sufitami i innymi modyfikacjami. Niestety, nie udało się odnaleźć oryginalnego układu mieszkania. Niemniej jednak, projektantki odnalazły unikalne elementy, takie jak drewniany strop w nowo projektowanej kuchni i łukowaty strop ceramiczny w drugiej części mieszkania.

Podziały funkcjonalne

Projekt zakładał funkcjonalny podział przestrzeni na dwie strefy: dzienną z widokiem na ulicę i bardziej kameralną prywatną strefę z widokiem na tradycyjną warszawską kamieniczną „studnię”. Duży salon, jadalnia i kuchnia powstały poprzez połączenie trzech pomieszczeń, podczas gdy druga część mieszkania została podzielona na pokoje, gabinet oraz sypialnię z prywatną łazienką. Wnętrze ozdabiają wysokie, fornirowane cokoły, dębowa posadzka i autorsko zaprojektowane drzwi. Sztukaterie na sufitach dodają geometryzowanego uroku, a meble, takie jak modułowa kanapa czy ceramiczna lampa Magdy Jurak, dopełniają estetyczną wizję projektu.

Kamień w łazienkach

W obu łazienkach zachowano oryginalne łukowate sufity, a każda z nich emanuje indywidualnym charakterem. Łazienka gościnna o powierzchni z czerwonego Calacatta Viola na ścianach i posadzce prezentuje wyjątkową elegancję. Druga łazienka, o bardziej prywatnym charakterze, zachwyca marmurem Paonazzo, tworząc atmosferę wyrafinowanego luksusu. Meble i umywalki wykonane z tego samego kamienia dodają jednolitej estetyki, podkreślając harmonię między nowoczesnością a tradycją. Projekt mieszkania Zofii Wyganowskiej i Agaty Melerskiej to nie tylko odejście od komunistycznych modyfikacji, ale także hołd dla tradycji i unikalnej historii warszawskiej kamienicy. Estetyczne połączenie nowoczesności i tradycji tworzy wnętrze, które nie tylko oddaje ducha miejsca, ale także inspiruje do tworzenia przestrzeni z charakterem. Projektantki są również autorkami niezwykłej perfumerii Mood Scent Bar w Warszawie. 

Mieszkanie w kamienicy – metryczka projektu wnętrza

Projekt: Zofia Wyganowska, Agata Melerska
Lokalizacja: Warszawa
Współpraca: Plon Studio
Powierzchnia: 130 m2
Realizacja: 2023
Zdjęcia: ONI Studio
Źródło: www.agatamelerska.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!