W samym sercu praskiego osiedla rzeźbiarz i szklarz Vladimír Bachorík podjął się wyjątkowego wyzwania – przekształcenia swojego mieszkania w przestrzeń pracy ze szkłem. Odmawiając tradycyjnego podejścia do drzwi, Bachorík postanowił zgłębić potencjał klasycznego mieszkania prefabrykowanego, eksplorując granice przestrzeni i funkcjonalności. To niezwykłe przedsięwzięcie miało odpowiedzieć na fascynujące pytanie: Jak daleko można posunąć się w kształtowaniu przestrzeni życiowej w konstrukcji prefabrykowanej? Za jego realizację odpowiedzialne było studio NEUHÄUSL HUNAL.
W poszukiwaniu hybrydowej typologii, która maksymalizuje wolność, światło i przestrzeń, pracownia szkła Bachoríka wyłamuje się spod konwencji. Przestrzeń, pozbawiona tradycyjnych drzwi, opiera się na łukowych półprofilach szkła w kształcie litery U, tworząc płynną i otwartą atmosferę. Te przezroczyste bloki szkła nie tylko dzielą przestrzeń, lecz również pełnią rolę przewodników dla naturalnego światła, oddając hołd twórczości życiowej Bachoríka związaną z rzeźbą i szklarstwem.
Poruszając się w światku projektowania, układ pracowni to starannie zorganizowany taniec między formą a funkcją. Punkt centralny, czyli łazienkowy łuk umieszczony na platformie, staje się deklaracją przestrzenną. Uwarunkowania infrastrukturalne, zwłaszcza związane z podłączeniem wody i kanalizacji, dyktują strategiczne umieszczenie tego pomieszczenia. Współgrające z tą architektoniczną choreografią są trzy otwarte łuki ze szkła o profilu U, definiujące obszary takie jak szatnia, przechowywanie i kuchenny obszar pracy. Pozostała przestrzeń pozostaje płótnem dla nieograniczonych interpretacji, trzymając się zasady, że prostota stanowi tło dla życia i pracy mieszkańca.
Prostokątny plan, przecięty betonową ścianą nośną z przemyślanymi otworami, dodaje przestrzeni elementu tożsamości. Starannie dobrane oświetlenie, od surowych linii do ambientalnych reflektorów, podkreśla charakter każdej przestrzeni. Etyka projektowa Bachoríka rezonuje w każdym zakątku, unikając niepotrzebnych ozdób i kładąc nacisk na funkcjonalność. Nie tylko to mieszkanie stało się tłem dla dzieł sztuki. Również HAWROT HOME stał się domem dla kolekcji zebranej przez Joannę Hawrot.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Projekt wnętrz: NEUHÄUSL HUNAL
Zespół projektowy: David Neuhäusl, Matěj Hunal
Współpraca: Pavla Daniels, Alžběta Nováková
Lokalizacja: Praga, Czechy
Realizacja: 2023
Powierzchnia użytkowa: 71 m2
Inwestor: Vladimír Bachorík
Zdjęcia: Radek Úlehla
Źródło: www.neuhauslhunal.cz
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Projekt rewitalizacji mieszkania w historycznej kamienicy przy ulicy Belwederskiej w...
czytajLekko, zwiewnie, jasno i naturalnie. Wakacyjny apartament zachwyca połączeniem minimalizmu,...
czytajApartament w Gdyni według projektu pracowni Formativ jest przykładem zwycięskiej...
czytajEklektyczna mieszanka stylów w poznańskim mieszkaniu to propozycja unikatowa, ukazująca...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz