Folwark Bielskie. Zabytkowa architektura i nowoczesne wnętrza

Folwark Bielskie. Zabytkowa architektura i nowoczesne wnętrza

Folwark Bielskie to fascynujące połączenie przeszłości i teraźniejszości, gdzie zabytkowa architektura spotyka się z innowacyjnymi rozwiązaniami. W sercu miejscowości Bielskie, odrodził się kompleks zaniedbanych, poniemieckich budynków, dzięki determinacji właścicieli, wsparciu architektów z pracowni MFRMGR i otwartości konserwatorki na nowatorskie pomysły. To opowieść o udanej rewitalizacji, która przyniosła nowe życie historycznym murom Folwarku Bielskie. 

Odkrywanie zabytkowej historii

Pochodzące z przełomu XIX/XX wieku poniemieckie zabudowania składają się z domu, obory i stajni. Niestety, przez lata popadały one w ruinę, zanim nowi inwestorzy postanowili nadać im nowe życie. Agroturystyka, będąca efektem ich działań, łączy w sobie szacunek dla historii z nowoczesnym podejściem. “W 2017 r. zakończyliśmy renowację, a w zasadzie rekonstrukcję obory, która z budynku gospodarczego stała się domem mieszkalnym z 6 pokojami gościnnymi i dużą częścią wspólną. W budynku staraliśmy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, takie jak ściany, stropy czy słupy.” 

Odważne rozwiązania

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę okazało się, że budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Z uwagi na to, że inwestorzy i projektanci nie mieli tej informacji przed przystąpieniem do projektowania, obiekt zakładał montaż nowoczesnego wykusza okiennego. Pomimo pierwotnych zastrzeżeń konserwatorki, zespół architektów zdołał przekonać do swojego pomysłu. Niezwykłe połączenie tradycji z nowoczesnością stało się możliwe dzięki przemyślanemu podejściu i gotowości do zmian, które pozwoliły na stworzenie nie tylko funkcjonalnego, ale i estetycznie wyjątkowego budynku.

Zabytkowy duch

Dzięki zachowaniu dużej ilości oryginalnych elementów oraz zestawienie ich z surowymi ścianami uzyskano niezwykły efekt wabi sabi. Do wnętrza wybrano ciekawy zestaw mebli będących mieszanką skandynawskiej prostoty i orientalizmu. Pojawiają się również szafki charakterystyczne dla okresu PRL-u. Elementem spinającym całość dużego pokoju dla gości jest zastosowanie ceramiki na jeden ze ścian, która podkreśla kolor przewodni wnętrz. 

Folwark Bielskie – metryczka projektu wnętrza

Projekt: MFRMGR
Lokalizacja: Bielskie
Źródło: www.folwarkbielskie.pl 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!