Rewitalizacja Miejskiej Rzeźni w Krakowie: nowe wnętrza dla Instytutu Goethego

Rewitalizacja Miejskiej Rzeźni w Krakowie: nowe wnętrza dla Instytutu Goethego

W samym sercu Krakowa, przy dawnej ulicy Rzeźniczej, odrodził się budynek z bogatą historią, który teraz jest się domem dla Instytutu Goethego. Zaprojektowany i zrealizowany przez cenioną pracownię James&Mau Arquitectura, pod kierownictwem architektów Diego Llorente i Jaime Gaztelu, ten zrewitalizowany obiekt to przykład, jak nowoczesny design i funkcjonalność mogą być wplecione w strukturę zabytkowej architektury.

Długowieczna historia miejskiej rzeźni

Przy ulicy Rzeźniczej 28, w sercu Krakowa, w 1878 roku rozpoczęła działalność miejska rzeźnia, stanowiąca pierwszy wielkomiejski zakład przemysłowy na Grzegórzkach. Wybór podmiejskich nieużytków w pobliżu Wisły na lokalizację nie był przypadkowy – umożliwiał łatwy dostęp do wody, co było kluczowe dla działalności rzeźni. Projekt kompleksu, który obejmował nie tylko hale ubojowe, ale również wieżę ciśnień, fabrykę margaryny oraz budynki mieszkalne i administracyjne, wyszedł spod ręki Macieja Moraczewskiego, znanego architekta i inicjatora powstania Krakowskiego Towarzystwa Technicznego. Przez lata miejsce to zmieniało swoje oblicze, lecz jego funkcja przemysłowa przetrwała aż do początku XXI wieku. Kiedy w 2003 roku zakończono działalność rzeźni, na jej terenie zachowało się sześć budynków. Te historyczne konstrukcje, po gruntownej renowacji, stały się częścią otwartej w 2005 roku Galerii Kazimierz, przekształcając przestrzeń dawnej rzeźni w nowoczesne i lubiane przez krakowian centrum handlowe. 

Zdjęcie: Zbiory Muzeum Miasta Krakowa

Zdjęcie: Zbiory Muzeum Miasta Krakowa

Rewitalizacja z szacunkiem dla przeszłości

Przywrócenie historycznego wizerunku przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów Instytutu Goethego było kluczowym celem projektu rewitalizacji autorstwa James&Mau Arquitectura. Starannie odsłonięte i odrestaurowane arkady, które ujawniły się podczas prac rozbiórkowych, stały się fundamentem dla nowej sali kulturalnej. Zrekonstruowano również niezachowane historyczne łuki, a przywrócony oryginalny kolor tynku przywołuje ducha dawnych czasów. Nowe stopnice na zabytkowej klatce schodowej nawiązują do piaskowca, nadając przestrzeni dodatkowego, historycznego wymiaru.

Współczesne wnętrza w historycznych murach

Design wnętrz siedziby Instytutu Goethego oddaje hołd historycznym korzeniom budynku, jednocześnie wprowadzając elementy współczesnego designu. Ekspozycja ceglanej ściany w recepcji nawiązuje do zewnętrznej elewacji, podkreślając przeszłość obiektu. Drewniane elementy wykończenia i minimalistyczna estetyka współczesnych klatek schodowych kontrastują z zabytkowymi detalami, tworząc spójną i funkcjonalną przestrzeń edukacyjną i kulturalną. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia dydaktyczne, hol i kącik czytelniczy, które zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Minimalistyczny wystrój sprzyja skupieniu i nauce, a przyległy mały budynek bramny, obecnie przestrzeń artystyczna, został przystosowany do różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Neon Kuns(z)t Mirosława Bałki przy wejściu bawi inteligentną grą słów, łącząc niemieckie słowo „Kunst” (sztuka) z polskim „kunszt”, symbolizując fuzję kulturową, która jest esencją nowej siedziby Instytutu Goethego.

Instytut Goethego – metryczka projektu wnętrza

Projekt: James&Mau Arquitectura
Lokalizacja: ul. Podgórska 34, Kraków 
Autorzy: Diego Llorente i Jaime Gaztelu
Współpraca autorska: Anna Wierzba, Patrycja Pokrzywa, Jolanta Szczurek, Katarzyna Bonek, Anaïs Garcia Perez, David Santamaría
Inwestor: Goethe Institut
Powierzchnia użytkowa: 600 m2
Realizacja: 2021
Zdjęcia: Jakub Certowicz
Źródło: jamesandmau.com 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!