Szachowe lobby hotelu Ibis

Szachowe lobby hotelu Ibis

Leitmotivem wystroju lobby warszawskiego hotelu Ibis stał się motyw szachownicy. Nieco eklektyczne wnętrza mają wprowadzać gości w nastrój serialu „Gambit Królowej”. Od Martyny Wojtasik ze studia Aure.

LObby hotelu Ibis w Warszawie

Szachy od dawna inspirują świat literatury, filmu, mody i wnętrz. W dekoratorstwie były popularne już w epoce renesansu, a bliżej – w okresie międzywojnia. Najbardziej znanym motywem są posadzki w czarno-białą szachownicę, które przetrwały w niektórych, międzywojennych kamienicach. Szachy powracają także we współczesnych projektach bo jest to motyw uniwersalny i jak żaden inny potrafi połączyć klasyczną elegancję z nowoczesnością, dodaje dynamiki i świetnie współgra z różnymi stylami. Wiedziała o tym Andrée Putman, francuska projektantka i architektka wnętrz, która sławę zyskała projektując czterdzieści lat temu wnętrza butikowego hotelu Morgans na Manhattanie. Do kreatywności paradoksalnie zmusił ją niewielki budżet. Tworząc minimalistyczne kompozycje w czerni i bieli udowodniła, że nawet nie dysponując wielkimi środkami i używając przystępnych materiałów, można osiągnąć dobry efekt.

Looby hotelu Ibis w Warszawie

Przemiana części współnych hotelu

Całkowitą przemianę przeszły strefy wspólne warszawskiego hotelu Ibis  – lobby z recepcją oraz barem, a także część restauracyjna. Po wejściu do hotelu gości wita przestrzeń przeznaczona do odpoczynku. Wielkoformatowe płyty na posadzce to element stały, który pozostał z poprzedniego wystroju. Są na tyle neutralne, że stanowiły idealną bazę pod nowy koncept. Na ich tle projektantka położyła w centralnej części holu duży okrągły dywan w abstrakcyjne wzory przypominające rysunek szlachetnego kamienia. Stanął na nim czarny stolik na tralkowej nodze nawiązujący formą do szachowego pionka. Hotel dba o to, żeby codziennie znalazł się na nim świeży bukiet kwiatów – to miły gest na powitanie nowych gości. Tuż za nim zostało zaprojektowane miejsce do odpoczynku – z wygodnymi fotelami i kanapą oraz stolikiem w biało-czarną szachownicę. Prosty kształt niewysokiego kubika jest przeskalowaną wersją szachowej planszy. Żeby inspiracja była bardziej oczywista na jednym z pól ustawiono figurę – żółtego skoczka. Tapicerowane meble wokół stolika tworzą ciekawy eklektyczny miks. Projektantka w sprytny sposób pogodziła ze sobą fotele w różnych stylistykach – proste modernistyczne, obite czarną skórą, prowadzą dialog z niskimi fotelikami o nieco futurystycznych kształtach, za to w przytulnej tapicerce z ciepłego bouclé. Aranżację zamyka wygodna sofa w skandynawskim stylu o miękkich płynnych liniach.

Looby hotelu Ibis w Warszawie

Gra bieli i czerni w lobby hotelowym

Motyw biało-czarnej mozaiki pojawia się też na recepcji. Mało estetyczny laminat w wiśniowym kolorze, którym wcześniej była obłożona, zastąpiono płytkami w dwóch ponadczasowych kolorach – ładnie współgrają z perforowaną blachą biegnącą pod sufitem. Ścianę w tle dekoruje obraz autorstwa Martyny Wójcik-Śmierskiej. Prace tej warszawskiej artystki przewijają się przez całe wnętrze. Wszystkie zostały namalowane specjalnie dla tego hotelu – idealnie wpisują się w tematykę i komponują kolorystycznie. Bar dla gości, znajdujący się obok recepcji, również zaaranżowano w biało-czarnej konwencji, ale trochę inaczej. Białe fronty kontuaru kontrastują ze szkliwionymi płytkami z kolorze głebokiej czerni, a podświetlony kubik z półkami na trunki nadaje tym elementom jeszcze większego blasku. Przy ladzie stanęły eleganckie hokery z miękkimi siedziskami tapicerowanymi błękitnym aksamitem.

LObby hotelu Ibis w Warszawie

Eklektyczne miksy w hotelu

Za strefą do odpoczynku ustawiono ażurowe przepierzenie – wysoki regał z transparentnymi wstawkami w miodowym kolorze nawiązuje podziałami również do motywu szachownicy. Oddziela on symbolicznie lobby od części co-workingowej i restauracyjnej. Ta ostatnia łączy różne rozwiązania w jednej przestrzeni. Nie ma tu równo ustawionych stolików z meblami od jednego kompletu. Jest za to sporo fantazji, swobody i lekkości. Jadalniane meble to swoisty melanż kształtów, obić i deseni. Gładkie tkaniny mieszają się z deseniami w kratkę, dominują stonowane kolory inspirowane szachami – ciepłe beże, czerń, biel, zgaszone żółcienie i rudości, odcienie naturalnego i ciemnego drewna. Można usiąść tradycyjnie przy jednym ze stolików, albo zjeść posiłek wygodnie siedząc na komfortowej sofie. Jedną ze ścian wypełnił regał na książki i dekoracje, przy nim stanęły luksusowe fotele uszaki i niewielkie stoliki z blacikami imitującymi szachownice – tu można popracować z laptopem, poczytać, posłuchać muzyki lub po prostu odpocząć. Uwagę przyciągają wysokie stoły do pracy z charakterystycznymi nogami – ich nieco biżuteryjny charakter tworzą formy przypominające koraliki. Suto drapowana tkanina w geometryczne wzory oddziela część restauracyjną od strefy wydawania śniadań dla hotelowych gości. Tkaniny pełnią niebagatelną rolę w tym projekcie – działają na zmysły, każda ma inną fakturę – gładkie wełny przeplatają się z drobnymi supełkami bouclé, grają deseniami, łącząc gładkie powierzchnie z szeroką kratą i drobną kratką typu vichy. No i przede wszystkim niesamowicie ocieplają przestrzeń oraz dodają jej mnóstwo przytulności i komfortu.

 

Projekt i stylizacja wnętrza: Aure Studio

Realizacja – 2023

Fot: Mood Authors

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!