Projekt restauracji DOCK 19

Projekt restauracji DOCK 19

Nowoczesna, komfortowa i nonszalancko przytulna przestrzeń indsutrialnej restauracji, która zdaje się puszczać oko do tradycyjnej elegancji. Lokal stanowi idealne miejsce zarówno na niezobowiązujący lunch, jak i bardziej formalne, wieczorne spotkanie. Od Boris Kudlicka with Partners.

Industrialna restauracjia DOCK19 by Mateusz Gessler

W budynku gdzie znajduje się restauracji DOCK19 by Mateusz Gessler był niegdyś keson, który przez ponad 100 lat wodą z Wisły ochładzał turbiny maszynowni tamtejszej Elektrowni. Dlatego właśnie te dwa elementy - woda i prąd stały się punktami wyjściowymi procesu projektowego. Dzięki zachowaniu postindustrialnego charakteru przestrzeni, w obecnym wnętrzach DOCK19 goście mogą przyglądać się działającym niegdyś suwnicom, przemysłowym hakom i starej instalacji elektrycznej, której elementy architekci postanowili zachować.

Cztery suwnice: jedna z nich znajdująca się na "wieży" oraz trzy znajdujące się wzdłuż całego budynku, są ściśle powiązane z historią budynku i jego dawną funkcją. Rytm słupów przyściennych był ściśle związany z szynami, po których jeździły kiedyś suwnice. Poprzez zabiegi takie jak dodanie okładziny stalowej na bokach słupów, podkreślono go jeszcze bardziej.

Indsutrialne wnętrze restauracji

Sam kształt budynku; prawie 45 m długości i trochę ponad 6m szerokości, okazał się być dla architektów niemałym wyzwaniem pod względem funkcjonalnym. Konstruując przestrzeń, postawiono na kolorystykę zdefiniowaną przez odcienie wody, a sama bryła budynku budzi luźne skojarzenie ze statkiem, na którego pokład kucharz zabiera swoich gości w rejs po wyjątkowych smakach dwóch kontynentów.

Industrialna restauracjia DOCK19 by Mateusz Gessler

Pierwszym skojarzeniem materiałowym związanym z energią elektryczną jest motyw miedzi, stąd wziął się charakterystyczny wzór miedzianych linii na niebieskiej posadzce, które przechodzą na filary przyścienne i stają się kinkietami. Motyw wody zdefiniował także główną kolorystykę lokalu. Kolor pojawia się w szklanych kloszach, które poprzez swą strukturę imitują odbicia wody oraz w falistej stali ze strukturą przypominającą lekko wzburzoną taflę morza.

Industrialna restauracjia DOCK19 by Mateusz Gessler
Industrialna restauracjia DOCK19 by Mateusz Gessler

Kształt budynku niejako "wymusił" centralną pozycję baru, który kształtem nawiązuje w luźny sposób  do statku. Podczas prac nad koncepcją projektową inspiracji szukano w morskich głębinach podwodnego świata. Motywem wyjściowym były meduzy, ich nieoczywiste kolory i kształtyMorski charakter przełamuje instalacja inspirowana bramą do lunaparku. To właśnie ona wieczorami rozświetla wnętrze, wprawiając podczas weekendów gości w bardziej klubowy nastrój. Projekt z czasem przybierał coraz bardziej abstrakcyjną, wielokolorową formę.

Projekt: Boris Kudlicka with Partners

Realizacja: 2022

Fot. Sebastian Rzepka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!