Aranżacja piekarni i klubu "Woda" w Bydgoszczy

Aranżacja piekarni i klubu "Woda" w Bydgoszczy

Kolory nawiązujące do dwóch podstawowych funkcji oraz lokalnego kontekstu. Hołd dla industrialnej tradycji miejsca. Poznaj postindustrialną aranżącję  z pracowni Znamy się.

Wnętrtze klubopiekarni "Woda" w Bydgoszczy

Klubopiekarnia Woda znajduje się w dawnej kotłowni na terenie zabytkowego kompleksu Młynów Rothera na otoczonej wodą Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Jest to miejsce, które przyciąga mieszkańców wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez lokalny samorząd. Oprócz funkcji rekreacyjnej wyspa zawsze była związana z transportem wodnym zboża i produkcją mąki.

Projekt klubu "Woda" w Bydgoszczy

Historyczny budynek klubu "Woda" w Bydgoszczy

Kompleks Młynów Rothera składa się z budynku spichlerza zbożowego, mącznego oraz części środkowej, w której zlokalizowany był historycznie młyn. Tam też odbywała się produkcja mąki, czyli mielenie, chłodzenie, odsiewanie, pakowanie a następnie transport gotowego produktu do spichlerza mącznego.

Na każdym piętrze odbywały się inne procesy produkcyjne, jak w dobrze zaprojektowanej maszynie. Do mielenia zboża używano kamieni młyńskich z charakterystycznymi żłobieniami. Zmielone zboże transportowano na 3 piętro, gdzie urządzenia zwane Hopper-boy rozprowadzały świeżo zmieloną mąkę w celu jej schłodzenia. Hopper-boy rysował na podłodze koliste, grabione kształty. Następnie produkt trafiał na drugie piętro, aby w stalowych bolterach zostać odsianym na mąkę, śrutę i otręby. Ostatnim procesem było pakowanie, które odbywało się na parterze. Po tym mąka trafiała do spichlerza mącznego.

Aranzacja klubu

Kolor buduje tożsamość klubu "Woda" w Bydgoszczy

Projektantom zależało na tym, żeby podkreślić we wnętrzu te lokalne konteksty. Dlatego zdecydowali się na odważny zabieg formalny: uczynienie z koloru kobaltowego przewodniego koloru realizacji. Kobaltowa posadzka, bar i wyposażenie lokalu nawiązują do położenia obiektu oraz Bydgoszczy nad wodą.

We wnętrzu widać wyraźne podziały na część produkcyjną oraz konsumpcyjną. Elementem rozdzielającym przestrzeń jest kobaltowy bar na środku lokalu. Drugim ważnym kolorem w aranżacji jest pomarańcz nawiązujący do sprzedawanych oraz uruchamiający przestrzeń wieczorami, kiedy lokal zamienia się ze sklepu w bar. Pomarańcz symbolizuje wtedy zachodzące słońce, rozpoczęcie wieczoru, zabawę, ciepło i słodycz. Swoim ciepłem przemienia też odcień kobaltu odejmując mu surowego dystansu.

Aranżacja klubu "Woda" w Bydgoszczy

Projekt: Znamy się oraz architekt Paweł Tatara

Realizacja: 2022  

Powierzchnia: 73m2

Zdjęcia: ONI Studio

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!