Ekologiczne biuro w Warszawie

Ekologiczne biuro w Warszawie

W Warszawie powstała aranżacja biura, w którym 90 proc. mebli pochodzi z drugiej ręki, w środku znajduje się ponad 600 roślin, a część rozwiązań i instalacji powstała dzięki przetwarzaniu materiałów z odzysku. Poznaj aranżację biura Arup autorstwa pracowni Workplace.

Ekologiczne biuro Arup w Warszawie

Główną celem aranżacji biura Arup było ograniczenie jego śladu węglowego, W związku z tym architekci zdecydowali się na odnowienie mebli z poprzedniej siedziby, a do aranżacji starali się wybierać produkty z drugiego obiegu. Dzięki wsparciu firmy zajmującej się upcyklingiem aż 90 proc. mebli ruchomych w nowym biurze pochodzi z odzysku. Arup postawił też na innowacyjne rozwiązania. W realizacji pojawiły się panele akustyczne z grzybni, opracowane przez Arup we współpracy ze specjalistycznymi firmami, ścianka działowa z betonu konopnego i sprasowanych wodorostów czy sufity z wełny drzewnej i papieru wymieszanego z przetworzonych butelek PET.

Zrównoważone biuro firmy Arup

Aby w jak największym stopniu ograniczyć zużycie materiałów, inwestor zdecydował się na nieszablonowe rozwiązania. W biurze znajduje się mozaika stworzona z resztek płytek kuchennych, dywany wykonane są z kwadratowych próbek o różnych fakturach i kolorach lub z wykładziny z końcówek kolekcji dostępnych w magazynach wokół Warszawy. Architekci postanowili również umieścić budki telefoniczne pochodzące z ekspozycji producentów. Natomiast stoły, stoliki kawowe i do ping-ponga powstały z metalowych beczek i rur instalacyjnych. Z poprzedniego biura użyto przegród akustycznych, przekształcając je w tapicerowane, naścienne elementy wyciszające. Arup zdecydował się również na pozostawienie ponad połowy urządzeń grzewczo-chłodzących, systemu chłodzenia serwerowni, nawiewników szczelinowych i wentylacyjnych. Bez zmiany zostały też toalety, które jednak przeszły gruntowny lifting.

Stół pingpongowy z beczek

Z wyliczeń inwestora wynika, że w tworzeniu przyjaznego dla środowiska biura wykorzystanie zastanych materiałów oraz instalacji pozwoliło na oszczędności na poziomie ponad 20 proc., natomiast mebli ruchomych na ponad 40 proc.

Biuro stworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i na osoby korzystające z tej przestrzeni. Otoczenie jest przyjazne i zdrowe dla użytkowników, sprzyjając jednocześnie rozwojowi oraz integracji. Przestrzeń powinna sprzyjać kształtowaniu dobrych nawyków, inspirować i wspierać pracowników w codziennych wyzwaniach.

Strefa regeneracji, gdzie znajduje się m.in. farma hydroponiczna, to przyjemne miejsce do odpoczynku, które dzięki roślinności zwiększa zdolność koncentracji i kreatywność. Rosną tam pachnące zioła m.in. bazylia, mięta i geranium lekarskie, ale można uprawiać też truskawki i pomidory. Dba o nie grupa pracowników-wolontariuszy przy wsparciu dedykowanej aplikacji, zawierającej wskazówki dotyczące potrzeb roślin. Mogą zdalnie sprawdzać parametry, jakie w danym momencie są na farmie, jak wilgotność czy pH. Rośliny mają specjalne oświetlenie, a jego natężenie monitoruje zegar. Z kolei w kuchni rosną mikro-liście z nasion warzyw i ziół. Rośliny w biurze były rozsadzane przez zespoły firmy na serii specjalnych warsztatów.

W jednym z korytarzy znajdują się drążki do podciągania, a w pobliżu kuchni stół do tenisa stołowego, które zachęcają pracowników do ruchu. W biurze zmaksymalizowano także wykorzystanie zdrowego światła dziennego. Półki świetlne, czyli instalacje na oknach, odbijają naturalne światło w głąb biura i pozwalają, aby dotarło do większej liczby biurek jednocześnie zapewniając cień osobom siedzącym przy oknie, najbardziej narażonym na światło słoneczne. Przestrzeń jest też wyposażona w specjalny system oświetlenia, który imituje najłagodniejsze dla człowieka sztuczne światło i jest zintegrowany ze światłem naturalnym.

Warszawska siedziba Arup wyróżnia się niecodziennymi rozwiązaniami, inspirując projektantów na całym świecie. Za jej pomocą firma chce wyznaczać kierunek rozwoju zrównoważonych biur udowadniając, że zastosowanie cyrkularnych rozwiązań w realizacjach biurowych jest możliwe przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków.

Projekt: Workplace, Impronta

Realizacja: 2023

Źrodło: materiały prasowe

Rośliny w zrównoważonym biurze

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!