Aranżacja wystawy "Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku"

Aranżacja wystawy "Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku"

Wystawa jest pełna nasyconych kolorów, wysokich ścian i ujmujących detali. Całość projektowanego wnętrza wyłożona jest zabytkowymi kasetonami i posiada ogromne otwory okienne, które ze względów konserwatorskich musiały być zasłonięte. Zobacz projekt wystawy "Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku" od Biuro Kreacja.

Aranzacja wystawy Marzyciele Epoki Industrialnej

Wystawa Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku powstała z okazji 150 tej rocznicy otwarcia Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Projekt nawiązuje do dziewiętnastowiecznych wystaw, których wiele w owym czasie gościł budynek Zielonej Bramy - obiektu, w którym powstała aranżacja.

W czasie opracowywania koncepcji, projektanci przejrzeli całość prac wybranych na wystawę, żeby poczuć klimat tamtych czasów i wyobrazić sobie atmosferę w której tworzyli ówcześni twórcy. Projekt był dużym wyzwaniem, gdyż największa sala mieszcząca się w budynku Zielonej Bramy Muzeum Miejskiego w Gdańsku nie ma ścian ekspozycyjnych.

Aranzacja wystawy Marzyciele Epoki Industrialnej

Projekt przewiduje zabudowę większości widocznych na ekspozycji ścian, starając się oddać ducha tamtych czasów za pomocą aranżacji i nawiązań do architektury XIX w. Jej celem jest przeniesienie widza w czasy twórców.

Na wejściu zwiedzających wita obraz z psem oraz tytuł wystawy zrealizowany przy wykorzystaniu złotego liternictwa. Pies został wybrany nieprzypadkowo - podkreśla romantyczny i marzycielski stosunek do rzeczywistości malarzy ówczesnych czasów. Odcinali się oni od  nagłych zmian związanych z rozwojem przemysłu, industrializacji i nowych odkryć technicznych. Aranżacji nostalgicznie nawiązuje do tego klimatu panującego wśród ówczesnych artystów.

Aranżacja wystwy malarskiej

Nostalgiczną elegancję podkreślają kolory wykorzystane w aranżacji. Ciemna zieleń w dwóch odcieniach kontrastuje ze złotymi  ramami i jest dobrym tłem dla całości ekspozycji. Dwa odcienie brązów zastosowane w dalszej części sali dzielą prezentację na dwie przestrzenie, gdzie wyeksponowano obrazy związane z architekturą oraz sztukę użytkową ( rzeźby, hafty, ceramika i orientalia).  Etykiety obrazów zostały umieszczone na pulpitach szeroko stosowanych w ówczesnych latach. Całość aranżacji ma oddawać bogactwo i marzycielski charakter malarstwa ówczesnych czasów.

Proejkt: Biuro Kreacja – Dorota Terlecka, Natalia Fierka

Foto: Anna Rezulak

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!