Butikowy Hotel Alberte W Paryżu

Butikowy Hotel Alberte W Paryżu

W jednej z haussmannowskich kamienic Paryżą powstał właśnie butikowy hotel, zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną Tremend. Jego wnętrza wypełnia polska sztuka.

Alberte Hotel Paryż

Nadzorowana przez prefekta miasta, Georgesa-Eugène’a Haussmanna przebudowa Paryża mająca miejsce w latach 1852–1870, zwana od jego nazwiska również haussmanowską, wprowadziła do architektury nowy styl, który przejęły później także inne europejskie miasta. Przebudowa zmieniła całkowicie oblicze Paryża. Wyburzono wówczas w przeważającej części średniowieczną zabudowę z jej wąskimi uliczkami, na rzecz eleganckich kamienic. 

W jednej z nich, nieoppodal wieży Eiffla, w historycznej 7-mej dzielnicy, powstał butikowy Hotel Alberte, którego modernizacją zajmowali się architekci z pracowni Tremend.  Polska pracownia wygrała konkurs na modernizację fasady i całej kamienicy, projekty wnętrz oraz część formalną budowy. Odpowiadała za wszystkie zgłoszenia i pozwolenia budowlane, projekt architektoniczny modernizacji kamienicy, koordynację projektów branżowych i projekt dekoracji wnętrz oraz Construction Management w trakcie budowy. Dodatkowym wyzwaniem było to, że inwestycja prowadzona była całkowicie w języku francuskim. Prace nad projektem przypadły podczas pandemii, co utrudniło niektóre etapy ze względu na brak możliwości podróży

Hoel alberte w Paryżu

XIX-wieczna haussmanowska kamienica, zlokalizowania nieopodal Hotel des Invalides, już wcześniej gościła w swych zabytkowych wnętrzach obiekt hotelowy. Mieścił się tu przez długi czas hotel Prince. Obecni właściciele zmienili nie tylko fasadę budynku i jego wnętrza, za co odpowiadają architekci pracowni Tremend, ale także nazwę.

Nowy hotel funkcjonuje jako Hotel Alberte. Jest to ukłon w stronę pra-babki rodziny właścicieli hotelu, która nosiła to imię, a była rownież fundatorką rodzinnej firmy, zajmującej się produkcją korków do butelek oraz koniaku.Szacunek do tradycji i historii podtrzymany został również przez wystrój wnętrz i pozostawienie niektórych zabytkowych elementów dawnego wyposażenia.

4 gwiazdkowy, butikowy obiekt jest skierowany do osób ceniących luksus i kameralną atmosferę. Do dyspozycji gości są 23 pokoje, w tym 20 pokoi typu classic, 2 apartamenty i 1 pokój z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Architekci pracowni Tremend zaprojektowali wnętrza w stylu "modern classic", łączące klasykę ze współczesnością.

Hotel Alberte w Paryżu

Punktem wyjścia projektu był autentyczny surowy kamień w kolorze piaskowym, który znajduje się na ścianach. Architektom udało się zachować dużo oryginalnych elementów wystroju. Udało się uratować zabytkowe drzwi i balustrady, dzięki temu czuć tu ducha historii. Wykorzystali także ekologiczne podejście do projektów i recyklingu.

Wnętrza hotelu są w jasnej kolorystyce, która przeważa zarówno w pokojach, jak i częściach wspólnych. Ciepłe odcienie beży przełamane zostały mocniejszymi akcentami koloru koniakowego, miedzianego oraz kontrastującego z nimi granatowego. Naturalne i przyjemne w dotyku materiały jak drewno, kamień, miedź, wełna czy welur tworzą luksusowy wystrój, kojarzący się z ciepłym, przyjemnym klimatem domu w kamienicy. Dzięki temu goście będą mogli poczuć się tu jak u siebie.

Na parterze hotelu w części lobby, znajduje się recepcja, będąca jednocześnie stołem, przy którym można przysiąść wieczorem i degustować wino lub koniak „domowej” produkcji. W tylnej części recepcji dumnie prezentuje się elegancki mebel barowy oraz podświetlona witryna z ekspozycją butelek win, koniaku, będąca wizytówką hotelu. Jest tu również niewielka część restauracyjna z bufetem. W piwnicy natomiast znajduje się sala śniadań, której wnętrze w łatwy sposób można przystosować do funkcji salki konferencyjnej. Po doświadczeniach pandemicznych architekci Tremend, projektując wnętrza obiektu, postawili na elastyczność funkcji pomieszczeń.

Charakterystycznymi elementami wystroju są przykuwające wzrok seria lamp znajdująca się w przestrzeni lobby i restauracji, specjalnie zaprojektowana do tego projektu. Przypominające kwiaty maków klosze wykonane zostały z miedzi, nawiązując kolorem do złocistego odcienia trunku produkowanego przez właścicieli.

Hotel Alberte w Paryżu

Polska sztuka w paryskim stylu

Jak w wielu projektach Tremend także i w tym, nie zabrakło połączenia designu i sztuki. Do współpracy zaproszono Galerię MAG i współpracujących z nią artystów. To nie pierwsza wspólna realizacja.  Owocna kooperacja wielokrotnie przynosiła zaskakujące efekty.

Architekci Tremend przetestowali wiele koncepcji artystycznych, aby znaleźć idealne połączenie dla tego projektu. Spośród wielu artystów wyłoniono malarkę Magdalenę Głodek i jej koncepcję personalizowanej kolekcji sztuki #Originalberte zawierającej 24 obrazy.

Inspiracją do jej stworzenia był kontekst łączący właścicieli hotelu z produkcją wysokogatunkowego koniaku oraz połączenie z naturą i międzypokoleniowe relacje. Dlatego w obrazach znajdziemy nawiązania do natury, krajobrazów winnic i linearnie ułożonych rzędów roślin. Kolory wnętrz zaprojektowanych przez Tremend znajdziemy w pracach malarki. Delikatne biele, beże skontrastowane ze złocistym odcieniem koniaku, wzajemnie przenikają się, przechodząc z mebli i materiałów wykorzystanych w pokojach na obrazy. 

Artystyczny akcent do projektu hotelu Alberte wprowadziła również galeria Your Art Maison. Przy projektach dla hotelu Alberte galeria współpracowała z art director’em Piotrem Tarasiukiem - autorem okładek książek, albumów oraz projektów do przestrzeni publicznych i muzealnych. W wyniku tej współpracy powstało kilkanaście setów grafik, które aktualnie zdobią pokoje butikowego hotelu. Wspomniane grafiki projektowane były, by współgrać z charakterem i kolorystyką wnętrza. Wyróżniają się linearnością, organicznymi kształtami i łagodnymi barwami z drobnym akcentem kolorystycznym.

Projekt: Tremend Architekci

Realizacja: 2023

Źródło: materiały prasowe 

Hotel Alberte w Paryżu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!