Apartament pełen spokoju i subtelności

Apartament pełen spokoju i subtelności

Apartament wakacyjny dla rodziny

Projektantom zależało z jednej strony na subtelnym uchwyceniu nadmorskiego klimatu i odwołań do Gdańska, a z drugiej stworzenie miejsca pełnego spokoju, harmonii i wyciszenia. Stąd zastosowana we wnętrzu paleta kolorów jest bardzo naturalna i stonowana. Rodzinny apartament wakacyjny od PLarchitekci.

Apartmanet wakazyjncy w kolorach morza

Inwestorzy zakupili ten 110mkw apartament w centrum Gdańska z myślą o przyjazdach wakacyjnych i weekendowych. Zastany układ deweloperski w tradycyjny sposób wydzielał pomieszczania i ograniczał kontakt z pięknym widokiem na Motławę. Dodatkowo sama strefa dzienna była stosunkowo mała i ciasna, a hol wejściowy przeskalowany.

Nowy układ funkcjonalny zakładał przede wszystkim powiększenie strefy dziennej. W tym celu projektanci zmniejszyli i przenieśli główną łazienkę, a w jej miejscu zaprojektowali kuchnię z jadalnią. Dodatkowo, by jeszcze bardziej otworzyć apartament widokowo i przestrzennie, część dzienna została połączona z główną sypialnią, w której znalazło się też małe miejsce do pracy (inwestor przebywa czasem w Gdańsku również biznesowo). Całość można domknąć i wygrodzić dużymi przesuwnymi drzwiami oraz dodatkowo ciężkimi, nieprzepuszczającymi światła zasłonami. Kuchnia jest mała – ale w pełni wyposażona w dużą lodówkę, zmywarkę, piekarnik i mikrofalówkę (urządzenia zostały ukryte za frontami). Dodatkowo w korytarzu zaprojektowano specjalny moduł z pralką i suszarką.

|Sypialnia połącozna z częścią dzienną

Subtelne akcenty morskie we wnętrzu

Projektantom zależało z jednej strony na subtelnym uchwyceniu nadmorskiego klimatu i odwołań do Gdańska, a z drugiej stworzenie miejsca pełnego spokoju, harmonii i wyciszenia. Stąd zastosowana we wnętrzu paleta kolorów jest bardzo naturalna i stonowana.

Niemal wszystkie ściany i sufity zostały wykończone tynkiem glinianym. Jego pełna niedoskonałości, organiczna faktura świetnie kontrastuje z gładkim, lakierowanym mdf szafek kuchennych i łazienkowych, co dodaje wnętrzu szlachetności i naturalności.

 

Tynk gliniany w mieszkaniu

Motywy bursztynu i piasku

Piękną fakturę tynków podkreśla naturalne i sztuczne światło pełzające po ścianach i sufitach. Stolik kawowy nawiązuje kształtem do formy koszy wiklinowych, zaś dywan z delikatnym wzorem przywodzi na myśl zmyty falą piasek na plaży.

Drzwi przesuwne w sypialni posiadają charakterystyczną kratę odwołującą się do podziałów okien w dworze Artusa. We wnętrzu test też wiele motywów bursztynowych - klosze lamp, szkło Murano na stoliku nocnym czy spektakularna wanna z żywicy.

Jedynym silnym i dosłownym akcentem nawiązującym do lokalizacji jest prawie 100 letni obraz „Żuraw gdański” Karla Sattelmaira, zakupiony w jednym z gdańskich antykwariatów. Dzięki temu nowoczesny i minimalistyczny apartament zyskał nieco historycznego ducha czasu i autentyczności odwołującej się do historycznego otoczenia.

Projekt: PL.architekci

Realizacja: 2022

For: Tom Kurek 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!