Nagi dom z Wysp Kanaryjskich

Nagi dom z Wysp Kanaryjskich

Naked House znajduje się w Las Palmas de Gran Canaria, w historycznej dzielnicy robotniczej Guanarteme, która w ostatnich latach padła ofiarą niepohamowanego rozwoju miasta.Jego nagie wnętrza są jednocześnie pokłonienien się tradycji robotniczej i manifestacją proekologicznej skromności.

|Wnętrze bez tynków

Ekspansja Las Palmas gwałtownie przekształciła otaczającą dom tkankę miejską. Wielkoskalowe budynki współistnieją tutaj ze skromnymi, samodzielnie zbudowanymi kiedyś domami robotników. Projekt autorstwa hiszpańskiego XStudio jest interwencją w substancję jednego z tych starych domów. Powstał jako ćwiczenie w interpretacji atutów historycznego i kulturowego kontekstu, w którym powstała oryginalna architektura oraz odzyskiwaniu i ulepszaniu tego, co już istnieje.

Dom z odsłoniętą konstrukcją

Nowy program objął studio projektowe na parterze, mieszkanie na pierwszym piętrze i użytkowy  dach wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Interwencja oparta jest o zasadę oszczędności środków, zarówno materiałowych, jak i ekonomicznych, tworząc wnętrza, które zapewniają intymność oraz odcięcie się do otoczenia.

Proces projektowania opierał się na odzyskaniu i ulepszeniu dziedzińca jako elementu centralnego, wokół którego zorganizowane są inne przestrzenie użytkowe. Istniejące przebicia zostały powiększone, sprzyjając wizualnym połączeniom i pozwalając domowi zwrócić się w kierunku wnętrza. W podobny sposób budynek otwiera się do góry, poprzez wstawienie w dachu trzech świetlików, które tworzą nową relację z zewnętrzem: powiększają wnętrze i uwalniają perspektywę nieba.

Dom remontowany na pracownię

Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, to wewnętrzne przegrody zostały rozebrane i przywrócono historyczny kształt budynku, odsłaniając materiały i elementy oryginalnej konstrukcji. Nagie, betonowe płyty, cegła silikatowo-wapienna tworzą nową unikalną scenerię, a światło uwydatnia jej różne tekstury scalone ze sobą poprzez surowe, białe powierzchnie.


Zgodnie z logiką interwencji podkreślono we wnętrzach różnice między starymi, a nowymi elementami. Do zbudowania nowych struktur wybrano ograniczoną paletę materiałów: drewno sosnowe na meble i wykonaną na zamówienie, nową stolarkę, mikrocement w łazience oraz kuchni i beton zacierany na chodnikach, podkreślając przejścia pomiędzy nową podłogą tarasu, a oryginalnym dachem.

Projekt: XStudio

Powierzchnia: 142 m.kw.

Realizacj: 2020 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!