Hotel w Tallinie inspirowany naturą

Hotel w Tallinie inspirowany naturą

Wnętrza hotelu Mercure Tallin od polskiej pracowni Aure Studio przenoszą gości w tajemniczy, nadrealny świat, zainspirowany bogactwem okolicznej natury.

Hotel Mercure w Talllinie

Hotel Marcure Tallin znajduje nieopodal malowniczego jeziora Ülemiste, z którym wiąże się ważna dla Tallina legenda wedle której strażnik jeziora, który żyje w głębinie, wieczorami wychodzi na brukowane uliczki i zadaje przechodniom pytanie: „Czy miasto jest już ukończone?”. Odpowiedź nie może być twierdząca! Jeśli ktoś odpowie: „Tak, ukończone”, starzec wzburzy wody jeziora, aby pochłonęły historyczny gród. Być może właśnie po to, by nie ryzykować zniszczenia tego miejsca, tallińczycy wciąż rozwijają, ulepszają i upiększają swoje miasto. Niedawny remont hotelu jest częścią tych starań.

Mercure Hotel Talllin

Remont hotelu w ramach budżetu

Hotel Mercure Tallin ma bardzo nowoczesną bryłę z wyraźnym rysem industrialnym. Do tworzenia kubicznej formy zastosowano beton oraz wielkoformatowe przeszklenia. Styl obiektu harmonizuje z biznesowym charakterem większości gości. Dlatego architektom zależało na tym, by ocieplić wnętrza i stworzyć w nich bardziej przytulny niż dotąd nastrój. 

Studio specjalizuje się w projektowaniu hoteli, a talliński Mercure jest już trzecim projektem powstałym we współpracy z Accor – największą siecią hoteli w Europie. Wcześniejsze doświadczenia spowodowały duże zaufanie inwestora do polskiej pracowni. Jej zadaniem było spełnienie wymagań brandu dotyczące klasy zastosowanych rozwiązań i poziomu komfortu, przy dotrzymaniu założonego budżetu. Ale przede wszystkim – zaplanowanie i poprowadzenie prac tak, by remont mógł się odbyć etapami,  przy nieprzerwanej pracy obiektu. 

Krzesła w lobby hotelu

Kolory i faktury w hotelu Mercure Tallin

Estończycy na co dzień są otoczeni bujną przyrodą. Nie brakuje w tym kraju gęstych, czarnych lasów, zdradliwych mokradeł, ukrytych w górach wodospadów i podziemnych rzek. W poszukiwaniu inspiracji projektowych, pracownia Aure zwróciła się ku jezioru nad którym leży Tallin. Legenda o strażniku wód Ülemiste podsunęła im kolorystykę - gamę barw wody i paletę kolorów ziemi w ciemniejszym, nastrojowym wydaniu. Architekci sięgnęli też po naturalne materiały, m.in. drewno, skórę, metal oraz szlachetne tkaniny.

Do podwodnego świata nawiązują meble i lampy o organicznych kształtach, rzeźbiarskie stoliki - nenufary oraz biżuteryjne uchwyty szafek czy szuflad. W kreacji atmosfery wnętrza ważną rolę odgrywają niebanalne, szklane artworki. Wykonała je trójmiejska artystka Edyta Barańska (Barańska Design). W foyer oglądać można wieloelementową kompozycję zainspirowaną ławicą ryb, a w restauracji dużą, trójwymiarową płaskorzeźbę, w której widzimy taflę wody.

Warto zwrócić uwagę również na bogactwo faktur –pozwalają one na bardziej subtelne i zniuansowane opowiadanie historii wnętrza. W procesie doboru faktur największą radość sprawia praca z tkaninami. Świadome i zdecydowane zestawienia tekstur wynoszą projekt wnętrza na wyższy poziom, dodają mu trójwymiarowości i pozwalają odczuwać wnętrze bardziej intensywnie. Najprostszy mebel w odpowiednio dobranej tkaninie może wyglądać jak milion dolarów.

Gra światłem w hotelu Mercure w Tallinie

Gdzie w hotelu sączy się światło

Najbardziej charakterystycznym elementem kreacji wnętrz hotelu Mercure w Tallinie jest użycie światła dziennego jako elementu wystroju. To rozwiązanie zrodziło się z żywotnej potrzeby - inwestor wskazał oczekiwanie wyregulowanie dostępu światła dziennego bowiem przez szklane ściany wpadało go zbyt wiele! W pogodne dni słońce aż oślepiało gości i pracowników.

Zaprojektowane przez Aure rytmicznie rozmieszczone ażurowe panele na zmianę z transparentnymi zasłonami nie tylko usunęły dawny problem, ale też wprowadziły zupełnie nową jakość estetyczną. Udało się w ten sposób uzyskać grę światłocieni, które przez cały dzień zmieniają się we wnętrzu. O każdej porze dnia hotel wygląda dzięki temu zupełnie inaczej, potrafi wręcz zaskoczyć efektem.

Kompleksowy projekt wnętrz hotelu

Kompleksowy projekt hotelu

Aure Studio odpowiadało za remont wnętrz całego hotelu. Od projektu, przez nadzór autorski aż po koordynację zamówień – wykonanie w Polsce i dostarczenie do Estonii wielu kluczowych elementów wyposażenia i wystroju, m.in. zabudów stolarskich, mebli wolnostojących czy dzieł sztuki. Dobra orientacja na polskim rynku pozwoliła na udane połączenie przedmiotów luksusowych z bardziej dostępnymi cenowo, tak by efektem stała się ciekawa kompozycja, ale mieszcząca się w budżecie. W hotelu możemy zobaczyć m.in. sąsiadujące ze sobą designerskie krzesła Verpan, z ekonomicznymi modelami polskiej marki Paged, wykonanymi specjalnie na potrzeby tej realizacji w efektownej tapicerce marki Villa Nova.

Źródło: materiały prasowe

Hotel Mercure Tallin

Projekt: Aure Studio

Realizacja: 2023

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!