Jakie są zalety i wady paneli winylowych? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jakie są zalety i wady paneli winylowych? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Robiąc remont lub wykańczając nowe mieszkanie, staje się często przed dylematem dotyczącym wyboru materiału podłogi. Możliwości jest naprawdę wiele. Niektórzy decydują się na płytki podłogowe, inni wybierają drewno, wykładzinę lub panele laminowane. Istnieje jednak opcja, która łączy zalety wielu produktów w jednym, a jest nią podłoga z paneli winylowych. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Kiedy warto się na nie zdecydować, a kiedy lepiej wybrać coś innego?

Panele winylowe

Panele winylowe – co to?

Panele winylowe określane są również jako panele LVT (Luxury Vinyl Tiles). Już sama nazwa wskazuje, że jest to materiał wykończeniowy wysokiej klasy. Panele winylowe produkowane są z materiału syntetycznego, jakim jest polichlorek winylu (popularnie zwany winylem), który jest otoczony kolejnymi warstwami tworzywa sztucznego. Ta technologia sprawia, że panele tego typu posiadają szereg zalet, pozytywnie wpływających na długość oraz jakość ich użytkowania.

Panele winylowe

Zalety i wady paneli winylowych

Śmiało można powiedzieć, że panele winylowe to produkt dla wymagających osób. Dlaczego? Posiadają one szereg istotnych zalet, które wyróżniają je spośród innych materiałów wykończeniowych do podłóg.

Po pierwsze, panele winylowe posiadają wysokie parametry użytkowe. Oznacza to, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania, a także działanie substancji chemicznych oraz wody. To zdecydowana przewaga paneli winylowych nad laminowanymi. Te drugie w kontakcie z H2O puchną, w związku z czym nie należy ich myć zbyt często. Dodatkowo, przy panelach laminowanych należy zawsze dbać, aby mop był dobrze odsączony. Panele winylowe można za to czyścić na mokro, bez żadnych ograniczeń.

Po drugie, panele winylowe można montować na istniejącej już podłodze, bez konieczności kucia płytek, demontażu desek podłogowych czy zrywania paneli laminowanych itp. To ułatwia i przyśpiesza wykonanie remontu, a także, niejednokrotnie, pozwala na spore oszczędności.

Po trzecie, ten materiał wykończeniowy został stworzony z myślą o tym, by każdy mógł go samodzielnie zainstalować. Montaż paneli winylowych jest szybki i łatwy, a do tego nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi.

Po czwarte, wybór rozmiarów oraz wzorów paneli winylowych jest tak duży, że da się je dopasować do każdego wnętrza i do każdej aranżacji. Niezależnie od tego, czy mają one imitować podłogę drewnianą, płytki podłogowe, czy drewno  każdy znajdzie wzór, który idealnie wpisze się w styl, w jakim urządzone ma być dane wnętrze.

Po piąte, panele winylowe charakteryzują się niezwykłą trwałością. Nawet, jeżeli którykolwiek element ulegnie zniszczeniu, można go w prosty sposób wymienić (także w przypadku podłogi klejonej). Co więcej, podłogę wykonaną z tych paneli można zdjąć i przenieść w inne miejsce.

Warto wiedzieć, że panele winylowe mają bardzo dobre właściwości akustyczne, są przyjemne w dotyku i można je kłaść w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, bez obaw, że będą emitowały szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Ponadto panele te są ognioodporne i podnoszą poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego w pomieszczeniach, w których się znajdują.

A co z wadami paneli winylowych? Czytając o wszystkich zaletach tego produktu, można odnieść wrażenie, że posiada on same zalety i faktycznie tak jest. Jedyne, co można zarzucić temu rozwiązaniu to stosunkowo wysoka cena. Jednak, patrząc z perspektywy zysków, stosunek ceny do jakości nie jest zawyżony.

Panele winylowe

Jakie są rodzaje paneli winylowych?

Gdy mowa o panelach winylowych, zazwyczaj podawane są ogólne informacje dotyczące tego produktu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje kilka rodzajów tych paneli. Pierwszy z nich to winyl lity, który można stosować na podłodze pływającej. Ma on do 5 mm grubości, a jego montaż jest bardzo łatwy. Tego typu panele montowane są zazwyczaj na klik, przy czym zachowują one swoje wodoodporne właściwości.

Nieco grubsze są panele winylowe na płycie HDF. Mają do 10 mm grubości i najbardziej przypominają tradycyjne panele laminowane. Ponieważ charakteryzują się nieco mniejszą odpornością na wilgoć, nie zaleca się układania ich w łazienkach.

Trzeci rodzaj paneli winylowych to winyl twardy. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, posiadające wzmocnienie z płyty SPC (Stone Plastic Composite). Co to oznacza w praktyce? Otóż jest to kompozyt jeszcze bardziej wytrzymały niż winyl lity, odporny na działanie wilgoci czy duże wahania temperatury. Winyl twardy wykonany jest z kamienno-polimerowego kompozytu, wykończonego na zewnątrz winylem. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku posadzek o dużej powierzchni. Daje możliwość wykończenia podłóg o wielkości nawet 400 m2, bez fug dylatacyjnych. Winyl twardy ponadto można kłaść bezpośrednio na starych deskach lub płytkach, co znacznie przyśpiesza prace remontowe.

Panele winylowe posiadają szereg istotnych zalet i spełniają nawet bardzo wysokie wymagania. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie, nadające się do każdego rodzaju pomieszczeń i zapewniające im świetny wygląd.

Artykuł partnera

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!