E-konferencja: Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. II edycja

E-konferencja: Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. II edycja

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie miasta i ich mieszkańcy stają przed rosnącą skalą wyzwań, takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, nadmiar lub niedobór wody czy utrata naturalnych siedlisk. Wprowadzając elementy błękitno-zielonej infrastruktury w postaci zielonych dachów i fasad, pojemników retencyjnych, ogrodów deszczowych, nawierzchni przepuszczalnych, powierzchni strukturalnych, systemów OZE czy systemów zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, miasta mogą przyczyniać się do ograniczenia skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. W trakcie naszej e-konferencji porozmawiamy o tym, jak te wymogi połączyć z nowoczesną architekturą i jakie wyzwania stawiają one przed projektantami. Widzimy się 29 czerwca 2023 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. II edycja


9:00 – 9:30 Rozwój retencji i błękitno-zielonej infrastruktury jako jedne z podstawowych działań adaptacyjnych do zmian klimatu

Prowadzący: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

9:30 – 10:00 Prezentacja firmy Bauder

10:00 – 10:30 Retencja.pl Co architekt powinien wiedzieć o deszczu i co z tego w praktyce wynika?

Poruszane zagadnienia:

1. Jak w Polsce pada deszcz i jak się to zmieni?

2. Dlaczego miasta są podtapiane?

3. Jakie ma to znaczenie dla projektowania?

4. Jakie w obszarze deszczówki powinni odnaleźć się architekci i na co zwrócić uwagę projektując.

Prowadzący: Jacek Zalewski

Dyrektor w RetencjaPL, wiele lat zarządzał projektami w międzynarodowej firmie inżynierskiej, współpracując z architektami w projektach wielobranżowych. Jego pasją jest gospodarka wodna i łączenie w interdyscyplinarnych projektach potrzeb człowieka, warunków środowiska i możliwości ekonomicznych. Mocno zaangażowany w promocję zrównoważonego podejścia do zarządzania systemami odwodnienia, zielono-niebieskiej infrastruktury i retencji. Autor wytycznych i katalogów ukierunkowanych na projektowanie miast przyjaznych dla mieszkańców i odpornych na zmiany klimatu dla Bydgoszczy, Sopotu, Piaseczna, Śląska i Zagłębia, Kalisza. Praktyk, z dwudziestoletnim doświadczeniem współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego i przedsiębiorstwami wod-kan.  Ukończył Politechnikę Krakowską.

 

10:30 – 11:00 Prezentacja firmy Pietrucha


11:00 – 11:30 Projektowanie błękitnej infrastruktury w mieście

Prowadzący: Timo Stevens, holenderska pracownia De Urbanisten.

 

11:30 – 11:40 Przerwa

 

11:40 – 12:10 Błękitno zielona infrastruktura w obiektach wielkopowierzchniowych na przykładzie projektów Archiclima

 

12:10 – 12:40 Prezentacja firmy Wilo

 

12:40 – 13:10 Zielona Warszawa

Prowadząca: Dorota Rudawa, RS Architektura Krajobrazu.

 

13:10 – 13:20 Przerwa

 

13:20 – 13:50 Projekty biura WWJA

Prowadzący: Wojciech Jakubowski, WWJA

 

13:50 – 14:20 Ogródki deszczowe. Kogo chcemy oszukać

Prowadzący: Wojciech Januszczyk

Jest architektem krajobrazu, pracownikiem Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundatorem Fundacji Krajobrazy i Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni. Na łamach A&B, już w najbliższym, kwietniowym numerze (także w BEZPŁATNYM E-WYDANIU) podzieli się z Czytelnikami i Czytelniczkami zebranymi przez siebie wytycznymi i standardami projektowania w dobie zmian klimatu.

 

14:20 – 14:50 Zielone i niebieskie absurdy w przestrzeni miast

Prowadzący: dr. Inż. Wojciech Słomka

Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunku ochrona środowiska, specjalności inżynieria ekologiczna. O wodzie uczył się od prof. Czesława Mientkiego i prof. Konstantego Lossowa. Stopień doktora, uzyskał w tej samej uczelni, specjalność - ochrona roślin. Autor publikacji, artykułów, wystąpień krajowych i zagranicznych poświęconych przyrodzie, naturze, dendrologii i eko inżynierii. Obecnie stały korespondent w takich tytułach jak "Zieleń miejska" oraz "Mój piękny ogród" (rubryka porady prawne). Twórca listy gatunków roślin na czasy zmian klimatu dla aglomeracji miejskich w Europie Środkowej. Wierny idei - "praca z naturą, praca dla natury".

 

14:50 Zakończenie konferencji

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

Link do pokoju konferencji

Po rejestracji na wydarzenie przyjdzie potwierdzenie z linkiem do pokoju. Proszę sprawdzić folder SPAM. Jeśli tak się nie stanie prosimy o kontakt  [email protected]

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!