Rusza Łódź Design Festival 2023

Rusza Łódź Design Festival 2023

Łódź Design Festival powrócił! Już po raz 17. poprzemysłowa przestrzeń Łodzi stanie się miejscem tętniącym najlepszym polskim (i nie tylko) designem. Tym razem organizatorzy zabiorą nas w niezwykłą wyprawę w przyszłość. Nie będzie to jednak wyprawa w nieznane – jak głosi motyw tegorocznej edycji, „Future Perfect”, przyszłość będzie taka, jaką sami zaprojektujemy. Okazją do wspólnego zastanowienia się nad jej możliwymi perspektywami będą wystawy, prelekcje oraz spotkania i porywające rozmowy.

Tegoroczny Łódź Design Festival ruszy już 18 maja. Przez 11 dni w Fabryce Sztuki w Łodzi będą odbywać się spotkania z uznanymi artystami, projektantami, architektami i teoretykami designu. Wszystko to pod znakiem rozmaitych wyobrażeń przyszłości, zarówno realistycznych, jak i tych dających się ponieść nieco fantazji. A może „przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona”, jak twierdził William Gibson, jeden z ojców science fiction?

Stałe punkty programu

Program Łódź Design Festival od lat ma kilka stałych elementów programowych: konkurs make me!, plebiscyt must have i Archiblok. Zwycięzców międzynarodowego konkursu make me! poznamy już 18 maja o 18:00 podczas ceremonii otwierającej Łódź Design Festival 2023. Organizowany corocznie konkurs nastawiony jest na śmiałe, prekursorskie pomysły, nieznane perspektywy projektowe, eksperymenty z formą czy funkcją przedmiotów… Czyli innymi słowy – na realną zmianę na lepsze, której nośnikiem będzie design. Na tegoroczny konkurs zostało zgłoszonych 171 projektów m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Węgier. Spośród przysłanych zgłoszeń jury wybrało 25 prac. Wszystkie projekty finałowe zostaną zaprezentowane w ramach wystawy „Laboratorium Innowacji”.

Drugi weekend

Drugi weekend Łódź Design Festival 2023 odbędzie się pod znakiem polskiego designu. 27 maja o 17:00 wręczone zostaną wyróżnienia w plebiscycie must have na najlepsze polskie produkty. Sama ceremonia jest świętem i najpopularniejszym spotkaniem rodzimej branży projektowej. Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono aż 400 produktów, z czego 80 zostało nagrodzonych znakiem jakości must have. Wyróżnione prace zobaczyć będzie można na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, będącej swoistą panoramą współczesnego krajowego designu.

Archblok w Łodzi

Weekend ten zamknie Archiblok – panel, którego tematem będą zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie przez pryzmat przyszłości – w myśl motywu Łódź Design Festival 2023 „Future Perfect” – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych. Tak jak w poprzednich latach gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja wygłoszą oni prezentacje, po których tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję.

Główne wystawy

Przyszłości dotyczyć będą też główne wystawy prezentowane podczas tegorocznego Łódź Design Festival – „Człowiek Plus” i „Futuropolis”. „Człowiek plus” to refleksja nad wyzwaniami, jakie niesie ze sobą projektowanie nowych technologii polepszających sprawność i możliwości biologiczne naszych ciał. Tymczasem wystawa „Futuropolis” pokaże koncepcje miast idealnych – także te pochodzące z minionych już epok – oraz ich odbicie w praktyce. Przedstawione na niej zostaną najbardziej śmiałe, choć zarazem mocno osadzone w realiach projekty wzorowych dzielnic i całych metropolii. Przegląd „Kolekcje” to zaproszenie do prywatnych kolekcji osobistych przedmiotów – zarówno tych mających obiektywną wartość materialną, jak i kryjących wartość przede wszystkim emocjonalną. Wśród kolekcjonerów znaleźli się m.in. Mariusz Szczygieł, Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek. Zaś „Miejskie legendy – słownik łodzianizmów” to prezentacja współczesnych prac ilustrujących legendy związane z miastem włókniarek, dla której kontekstem jest obchodzone w tym roku 600-lecie Łodzi.

Źródło: materiały prasowe 

Łódź Design Festiwal 2023

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!