Nagrodzona wystawa

Nagrodzona wystawa

Projekt aranżacji wystawy pt. „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” w Zamku Królewskim w Warszawie został opracowany przez biuro projektowe NArchitekTURA, a jego autorem jest Bartosz Haduch. Wspaniale połączył on nowoczesną aranżację wnętrz z niepowtarzalnym klimatem Zamku Królewskiego w Warszawie, prezentowanymi na wystawie obrazami, oraz ze sztuką epoki oświecenia. Po prostu mistrzostwo! W procesie projektowania brał również udział Łukasz Marjański. Projekt otrzymał III Nagrodę w konkursie Wnętrze Roku SAW za wnętrze publiczne.

Niepowtarzalna wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Miejsce ekspozycji to Dawna Izba Poselska (zrekonstruowana po wojnie na podstawie projektu Giovanniego Battisty Qadry. Ta przestrzeń jest bardzo bogato zdobiona i przecinają ją aż trzy kolumny. Tym, co rzuca się w oczy w tym miejscu są sklepienia krzyżowe z herbami 32 dawnych województw i ziem polskich. Właśnie ten element zainspirował projektanta.

Monumentalna forma znajdująca się w centrum sali to odbicie tego niesamowitego sufitu. Wklęsły łuk to negatyw znajdującego się powyżej sklepienia. Granatowy kolor to wiele razy przyciemniona barwa występująca na oryginalnym sklepieniu pomieszczenia. Na zabytkowym suficie możemy podziwiać niebo w dzień. Natomiast dodane przez projektanta elementy pokazują to samo niebo, ale w ciągu nocy.

Wystawa prac mistrza w nagrodzonym wnętrzu

Wspaniale wyeksponowane dzieła sztuki

We wnękach z bardziej neutralnym, matowym tłem znajdują się dzieła sztuki. Dzięki temu, że każda z bocznych krawędzi granatowego monolitu jest w niewielkim stopniu wklęsła, to widzowie są zachęcani, aby zbliżyć się do obrazów i jeszcze lepiej je poznać. Wystawa obejmuje dzieła sztuki takich mistrzów, jak: Giovanni Bellini, Cosmè Tura, Vittore Carpaccio, Lorenzo Lotto, Giovan Battista Moroni, Paolo Veronese, Defendente Ferrari oraz Jacopo Bassano.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim – metryczka projektu

Typ wnętrza; publiczne, wystawa
Projekt: biuro projektowe NArchitekTURA, Bartosz Haduch i Łukasz Marjański
Zdjęcia: Jakub Certowicz
Realizacja: 2023
Lokalizacja: Warszawa
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!