E-konferencja: Drewno w architekturze. III edycja.

E-konferencja: Drewno w architekturze. III edycja.

Współczesny powrót do technologii drewnianych w architekturze stawia przed projektantami wiele wyzwań związanych z nadążaniem za tempem zmian w tej dziedzinie. Przystosowanie formy do nowych konstrukcji, łączenie z innymi materiałami, sprostanie przepisom w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zabezpieczenie przed starzeniem, certyfikacja drewna - to tylko z niektórych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć implementując budownictwo ekologiczne oparte na drewnie. W trakcie naszej konferencji poszukamy odpowiedzi na przynajmniej część tych pytań i wyzwań, które stawia przed projektantami nowa-stara technologia budowania z drewna. Widzimy się 27 kwietnia 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

E-konferencja: Drewno w architekturze. III edycja.

HVSdKPYDbLuBpJi2W0HfHjHUCdX9haFHVgu45a6PXGEjHU1pEQ3q8vVQ1SYK_partnerzyjpg.jpg

 

 

 

 

 

 
 

 

7s1XlWoGiv8iGUlJwUsyVTCE4JaI8Dwcb7JAiKDsqP7OobazU6wQft095XHf_programjpg.jpg

qym2OGDikjAkRz9klMbYWCftKCdjTYdFYdeU0a6jZxm3OpvPeHELLegCMKYo_tomasz-balcerowskijpg.jpg

Drewno w sektorze publicznym – doświadczenia firmy EKOINBUD

Prowadzący: Tomasz Balcerowski, Prezes firmy EKOINBUD. Wizja stworzenia proekologicznej firm budowlanej zaczęła kiełkować już na studiach w Skandynawii, budownictwem zajął się już w 1998 r. Od 2015 r. zajmuje się budownictwem drewnianym modułowym, od tego czasu w Polsce firma EKOINBUD wybudowała 65 wielkogabarytowych budynków użyteczności publicznej.

 

 GxfWgVuqMuPEtB1pO89VhgunBpqVwQ3ycC07QyIPYN85VrxxLfnXh9nFflGM_jaroslaw-kijakjpg.jpg

 System JHE Fermacell w budownictwie, o konstrukcji drewnianej

Prowadzący: mgr inż. Jarosław Kijak
Key Account Manager; Koordynator ds. budownictwa szkieletowego

 

 RFMsmRBcPRkAwywOMJsrEtAjvpc2BROyhOS4zhHmuDWfQxYLvPSJBXcvHQ1l_tomasz-lubkowskijpg.jpg

 Technologia montażu prefabrykowanych budynków drewnianych

Prowadzący: Tomasz Łubkowski pracuje w firmie EKOINBUD od 6-ciu lat. Technolog prac montażowych – odpowiada za nadzór techniczny nad prowadzonymi montażami budynków oraz za poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań optymalizacyjnych dotyczących technologii prefabrykowanej o szkielecie drewnianym.

 
iWmaP3T0Bo4JxyLX3taLjLcXyi22qCjmF5YTo42VtThG5ngD5y4swu8ZwSK1_ewa-ingeborga-kotwicajpg.jpg

Wymagania stawiane drewnu konstrukcyjnemu i wyrobom konstrukcyjnym na jego bazie - z uwzględnieniem certyfikacji

Budownictwo drewniane jest częścią budownictwa ogólnego. Forma, kształt czy inne rozwiązania architektoniczne, które cieszą oko, nie zapewnią same w sobie wieloletniego, bezpiecznego i bezproblemowego użytkowania.  Najlepsze rozwiązania w zakresie energooszczędności nie zawsze będą właściwie działać. Warunkiem niezbędnym jest kompletny projekt konstrukcji oraz zaprojektowanie i wbudowanie właściwych wyrobów, wyprodukowanych i wprowadzonych do obrotu zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych i CPR, jak i realizacja obiektu zgodna z projektem.

Konstrukcje drewniane są niestety wciąż mało znane, projekty w zakresie budownictwa drewnianego bywają niekompletne, a wyroby stosowane w ich realizacji nie zawsze spełniają wymagania norm zharmonizowanych. Często spotyka się brak zrozumienia, jakie wymagania należy spełnić, wyroby są mylone, a stosowania nomenklatura jest niewłaściwa i wprowadzająca w błąd. Dlatego podczas prezentacji postaram się przedstawić w skrócie wymagania dla wyrobów stosowanych w budownictwie drewnianym, jak i w podsumowaniu parę informacji dotyczących projektu.

Prowadząca: mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica

Absolwentka Politechniki Szczecińskiej. Uprawnienia wykonawcze. Czynny inżynier budownictwa specjalizujący się od wielu lat w zagadnieniach związanych z konstrukcjami drewnianymi. Wieloletnie doświadczenie wykonawcze, w tym w zakresie realizacji konstrukcji obiektów o znacznej rozpiętości. Od wielu lat działania na rzecz wdrażania dobrych praktyk w budownictwie drewnianym i „cywilizacji” procesów projektowo-wykonawczych. Autor wiodący m.in. pierwszego w Polsce podręcznika dotyczącego projektowania konstrukcji drewnianych według EC5 (2015), ekspertyzy „Budownictwo drewniane w Polsce” (2017-2018) opracowanej na zlecenie MIR czy serii poradników dla inwestora, wykonawcy oraz projektanta z zakresu budownictwa drewnianego (2022). Autorstwo artykułów, ekspertyz oraz opinii technicznych. Prowadzenie szkoleń z zakresu budownictwa drewnianego, stosowanych wyrobów oraz zasad projektowania, w tym dla przedstawiciel Nadzoru budowlanego i PSP. Stała współpraca ze Stowarzyszeniem EDG. Czynny udział w pracach KT 215 PKN (ds projektowania i wykonawstwa konstrukcji drewnianych). Udział w pracach COST.

pV75y1c35VgRW9zFJ7P6AtHVGYh4oPO7dU4lBN1CQGilo5GYIJ1tCPZqMiaZ_przerwajpg.jpg

SniXE8XudLGHIusdq1Y5Cpfn09nIoqruXVu5ZMK7ksVlLGmt2twyeusinyZT_pawel-kubaczjpg.jpg

 Projektowanie z zastosowaniem drewna – refleksje architekta

Poruszane zagadnienia:
1. Zastosowanie drewna jako materiału elewacyjnego - drewno termowane i deski z recyklingu, na przykładzie budynków użyteczności publicznej: Centrum Edukacji Ekologicznej 1 w Warszawie, Centrum KUMAK w Urwitałcie i hotel w Ugoszczu.
2. Naturalne place zabaw – wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego zabawek i małej architektury w przestrzeniach publicznych.
3. Małe obiekty wykonane całkowicie z drewna – perspektywa projektanta i inwestora. Niewielki budynek jednorodzinny, domy letniskowe i pływająca sauna.
4. Budynki użyteczności publicznej zaprojektowane jako całkowicie drewniane – na przykładzie Centrum Edukacji Ekologicznej 2 i Kocich Tarasów – pawilonu dla kotów w Warszawie.

Prowadzący: Paweł Kubacz, pracownia KWADRATURA
Wspólnikami są architekci Agnieszka Bojdecka, Paweł Kubacz i Barbara Śliwowska. W naszych projektach szczególny nacisk kładziemy na ekologię, chcemy by nasze projekty miały możliwie najmniejszy wpływ na przyrodę. Projektujemy obiekty w różnej skali, od małych form, jak place zabaw, po duże osiedla mieszkaniowe. Wiele naszych projektów dotyczy budynków użyteczności publicznej. W swoich projektach wykorzystujemy najnowsze technologie, które pozwalają na zmniejszenie śladu węglowego podczas budowy i eksploatacji budynków. Drewno jest naszym zdaniem materiałem, który umożliwia realizację celów architektury proekologicznej.

 
ERZjV2WDnpXCs2dPdNjjqCVkR43UFnud8FNoO1UQgcBR5JxHiqqhKImzXB8b_alicja-kubickajpg.jpg

 Koncepcja pawilonu Polski na Expo w Osace efemeryczna spirala tożsamości 

Prowadząca: Alicja Kubicka, Architect interplay

 
H2hb2TT0EOWiNN80xchxHILOs6ze2PTQKvhdjmhdeSGDwveeOG8uqjbUL4Pw_karolina-kulisjpg.jpg

 Drewno w przestrzeni podwórka

Poruszane zagadnienia:
1. Czym jest podwórko w przestrzeni miasta?
2. Drewno i jego inkluzywność w przestrzeni podwórka.
3. Przykłady ; wykorzystanego istniejącego drzewostanu na podwórku i jego przeróbka na drewno w tej samym miejscu.

Prowadząca: dr Karolina Kulis

Projektant i badacz sztuki, od 2022 wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej projekty były prezentowane na wystawach w Warszawie, Łodzi, Porto i Kopenhadze. Ukończyła Projektowanie Produktu w Escola Superior de Artes e Design w Porto, a także Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora. Obecnie mieszka i pracuję na warszawskim Powiślu.

 
tNgLgyCaYMG1toZKpILNIASMUK92NmwuXqOVPcPgWMzsIPIIuVMEVMOfVhVJ_joanna-ochotajpg.jpg

 Drewno w projekcie "Domu dla K" i jego różne oblicza

Poruszane zagadnienia:
1. Prezentacja projektu domu i projektu wnętrz, gdzie drewno zostało zastosowane w różnych kluczowych miejscach.
2. Akustyczna funkcja drewnianych rozwiązań systemowych we wnętrzu domu.

Prowadząca: Joanna Ochota, Concept JOanna Projektowanie Wnętrz

Od 2004 roku realizuje projekty wnętrz i projekty domów, które prezentowane są na łamach magazynów wnętrzarskich i katalogów branżowych. Od lat z powodzeniem projektuje wnętrza, zarówno mieszkalne jaki i publiczne. W swoich projektach i kontaktach z klientami proponuje indywidualne rozwiązania. W projektach wydobywa z przestrzeni naturalne piękno, gdzie inspiracją pozostaje zawsze jego przyszły użytkownik. Fascynatka koloru i prostoty we wnętrzach.
Autorka licznych artykułów o tematyce wnętrzarskiej oraz blogerka. Laureatka konkursów wnętrzarskich i związanych z wzornictwem przemysłowym. Po konkursie "Kreacje z natury" współtwórczyni kolekcji „Tastes of life” dla firmy Barlinek. Wyróżniona w konkursie Muraspec na projekt tapety. Wyróżnienie w konkursie Roca Designer." II nagroda w konkursie Laufen 2021 - Projekt boku ekspozycyjnego. I nagroda w konkursie Cerrad Creative Design II - CERRAD zmienia oblicza uczniowskich łazienek.

 

yBANy5sqqIoCC31Lop1xLzHBmrAMVDxDWaqMax0k9eERPYc4sggwdGfOUzCe_zakonczeniejpg.jpg

 

Patroni medialni

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!