Co sprawia, że jedzenie w lodówce jest świeże dłużej?

Co sprawia, że jedzenie w lodówce jest świeże dłużej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności w lodówce. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory smakowe, ale także i o świeżość produktów. Jak więc należy przechowywać żywność w lodowce? Podpowiadamy!  

Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce - ważna jest odpowiednia półka 

Na górnej półce lodówki należy umieścić przede wszystkim produkty mleczne, np. jogurt, kefir, sery czy twarożek. Środkowa półka to miejsce na produkty, które wymagają temperatury około 5 stopni Celsjusza. Chodzi o m.in. dania gotowe, wędliny czy ugotowane mięso. Z kolei dolna półka to miejsce, gdzie panuje najniższa temperatura. Tam powinny znaleźć się produkty, które szybko się psują, np. surowe mięso i ryby. Warto pamiętać, że tego typu produkty nie powinny znajdować się w lodówce dłużej niż jeden dzień.  

Liczy się też szuflada i półki na drzwiach lodówki  

Półki na drzwiach lodówki to miejsce, gdzie należy przechowywać jedzenie, które nie wymaga zbyt niskiej temperatury. Z powodzeniem umieścić tam można żywność i napoje o długim terminie przydatności do spożycia, np. napoje, mleko, ketchupy, musztardy, sosy czy majonezy. Półka doskonale sprawdzi się także na przetwory, dżemy i sosy. Z boku lodówki znajduje się zwykle także specjalny pojemnik na jajka. Dolne szuflady z kolei to miejsce, gdzie panuje duża wilgotność, dlatego najlepiej przechowywać tam warzywa i owoce.  

Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce - pojemniki na żywność  

W lodowce bardzo dobrze sprawdzają się szczelne pojemniki do przechowywania żywności, np. szklane lub plastikowe. Dzięki nim rozmieszczenie produktów jest łatwiejsze, a przechowywana żywność jest dłużej świeża. Pojemniki mają jeszcze jedną zaletę, zajmują mało miejsca i pomagają zachować porządek w lodówce. Odpowiednia higiena zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii, które powodować mogą nieprzyjemne objawy, np. ból brzucha.  

Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce - odpowiednia temperatura  

Czynnikiem, o którym trzeba pamiętać, jest także odpowiednia temperatura w lodówce. Przechowywanie produktów spożywczych powinno odbywać się zawsze w temperaturze wyższej niż 0 stopni Celsjusza, co pozwoli uniknąć zamarzania. Optymalna temperatura nie może być jednak wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury mogą sprzyjać bowiem rozwojowi bakterii. Podczas codziennego użytkowania lodówki należy zwrócić również uwagę na to, aby zbyt często nie zamykać i otwierać drzwi lodówki. Podwyższa to bowiem temperaturę wewnątrz lodówki.  

Jaką lodówkę kupić 

Bardzo ciekawym produktem jest lodówka z dolnym zamrażalnikiem Cooling 360° 800 MultiSpace marki Electrolux. To dobra lodówka, w które znalazło się Green Zone, czyli miejsce, w który panują idealne warunki do przechowywania owoców i warzyw. Odpowiednia temperatura i wilgotność pozwalają zachować witaminy i wartości odżywcze. Przydatnym dodatkiem jest także funkcja Cooling 360°, która gwarantuje równomiernie dystrybuowanie powietrza w całej lodówce. Dzięki temu ściany lodówki szybko schładzają się nawet podczas częstego otwierania drzwi. Dodatkowo funkcja Cooling 360° sprawia, że przechowywana w lodówce żywność jest świeża i chrupiąca. 
 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!