Funkcje piekarnika, które pomagają obniżyć rachunki za prąd

Funkcje piekarnika, które pomagają obniżyć rachunki za prąd

Pieczenie w piekarniku nie musi być kosztowne. Wystarczy odpowiednio je zaplanować i wykorzystać rozwiązania, które pomogą zmniejszyć zużycie energii bez rezygnowania z korzystania z piekarnika. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci obniżyć rachunki za prąd.  

Oszczędne pieczenie w piekarniku elektrycznym jest możliwe  

Nie ma wątpliwości, że domowe wypieki oraz własnoręcznie przygotowane pieczywo smakują wyjątkowo. Niestety, wiele osób rezygnuje z tej przyjemności z powodu obawy o zbyt wysokie rachunki za prąd. Czy piekarnik faktycznie pochłania tak dużo energii? Niekoniecznie. Wystarczy korzystać z niego w odpowiedni sposób. Kluczowy jest sposób pieczenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w piekarniku przygotować można jednocześnie więcej niż jedną potrawę. Warto pamiętać jedynie o tym, aby nie umieszczać w środku słodkich i wytrawnych potraw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jednocześnie piec mięso, ryby i warzywa. Właśnie po to w piekarnikach jest kilka półek. Zwłaszcza że większość współczesnych piekarników ma grzałki na dole i na górze komory pieczenia, które grzeją lepiej całe jej wnętrze.  

Ciepło resztkowe i termoobieg  

Osoby, którym zależy na tym, aby obniżyć rachunki za prąd, powinny poznać pojęcie ciepła resztkowego. Mówiąc prościej, na kilka minut przed zakończeniem pieczenia, warto wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim pieczoną potrawę. Trzeba pamiętać, że rozgrzany piekarnik, nawet po wyłączeniu grzałek, jest przez kilkanaście minut wciąż gorący, dlatego umieszczona w środku potrawa może się dopiec. Innym sposobem na wykorzystanie ciepła resztkowego jest umieszczenie w jeszcze ciepłym piekarniku innej potrawy. W ten sposób można podgrzać obiad. Czas pieczenia skraca również termoobieg, który zapewnia równomierne rozprowadzanie nagrzanego powietrza dzięki pracy wentylatora.  

Oszczędny piekarnik elektryczny  

W niektórych przypadkach wysokie rachunki za prąd nie mają wcale związku z nieprawidłowym sposobem pieczenia. Czasami problem tkwi w sprzęcie, a konkretnie w modelu o niskiej klasie energetycznej. Zdarza się bowiem, że kilkunastoletnie piekarniki wciąż działają i nieźle pieką, dlatego ich użytkownicy nie widzą sensu w ich wymianie. To jednak duży błąd. Stary sprzęt może pobierać ogromne ilości prądu, dlatego nieraz największą oszczędnością okazuje się inwestycja w nowy sprzęt. Sprzęt nowej generacji to gwarancja niższych rachunków. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Za najbardziej energooszczędną uważa się klasę A++ oraz A+. Warto rozważyć zakup takich modeli.  

Piekarniki parowe, które pomagają oszczędzać   

Nowością na rynku, która podbija serca Polaków, są piekarnika parowe. Czym różnią się od klasycznych? To nowoczesny sprzęt, który pozwala nie tylko na tradycyjne pieczenie, ale także i na pieczenie oraz gotowanie na parze. Warto wiedzieć, że piekarniki parowe nie tylko gwarantują zupełnie inny smak potraw, ale pieką znacznie szybciej. Szacuje się, że para pozwala skrócić całkowity czas pieczenia dzięki temu, że ciepło jest łatwiej przenoszone przez wodę niż przez gorące powietrze. Oznacza to ograniczenie zużycia energii a tym samym negatywnego wpływu na środowisko i na nasz portfel. Łącząc ciepło i parę wodną, zapobiegamy odparowywaniu wilgoci, zachowując nie tylko smak, ale też właściwości odżywcze, kolor i witaminy.  

Inną zaletą takiego sprzętu jest prosta obsługa. Dla przykładu, piekarniki parowe marki Electrolux posiadają funkcję Steamify®. Dzięki niej nie trzeba zawracać sobie głowy szczegółowymi ustawieniami. Wystarczy jedynie wybrać temperaturę pieczenia, a sprzęt dopasuje do niej odpowiedni poziom pary. To proste i wygodne. Ciekawym modelem jest piekarnik parowy SteamBoost 800 marki Electrolux. Sprzęt posiada dodatkowy tryb szybkiego nagrzewania, który o nawet 40 proc. skraca czas przygotowania piekarnika do pracy w określonej temperaturze.  

Co jeszcze pozwala zaoszczędzić?  

Energooszczędne piekarniki posiadają termosondę. To nie tylko doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problem z częstym przypalaniem lub, wręcz przeciwnie, niedopieczeniem potraw, ale także dla tych, którzy chcą zaoszczędzić. Termosonda to urządzenie, które bada temperaturę wewnątrz potrawy. Kiedy danie osiągnie wyznaczony poziom, piekarnik wyłącza się lub informuje dźwiękiem o zakończeniu pieczenia. Nie każda potrawa musi być bowiem pieczona dokładnie tyle, ile przewiduje przepis. Dostępne w sieci lub w książkach kucharskich przepisy uśredniają czas pieczenia i nie uwzględniają takich czynników jak rodzaj sprzętu. Termosonda to inteligentne narzędzie, które pozwala skrócić czas pieczenia, zachowując tym samym wszystkie walory potrawy. Warto też wspomnieć o kilku złotych zasadach oszczędnego korzystania z piekarnika: 

•   Nie otwierać zbyt często drzwi piekarnika podczas pieczenia 
•   Należy dbać o to, aby uszczelka drzwi była czysta i prawidłowo umieszczona   
•   Korzystanie z metalowych naczyń w piekarniku pozwala oszczędzać energię   
•   W niektórych modelach można wyłączyć oświetlenie podczas pieczenia. Oświetlenie należy włączać tylko wtedy, gdy jest potrzebne. 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!