E-konferencja: Dachy w architekturze

E-konferencja: Dachy w architekturze

Dach to najwyższa część budynku, której zadaniem jest przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi.  W dzisiejszej architekturze jest on jednak także ważnym elementem wyrazu architektonicznego budynku. O architektonicznych oraz technicznych wyzwaniach związanych z projektowaniem tej części budynku porozmawiamy w trakcie naszej e-konferencji "Dachy w architekturze: organizowanej w ramach cyklu "Idee i technologie". Widzimy się 30 marca 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

E-konferencja: Dachy w architekturze

dhtBFUskNo6YU7R7PZfij7CCk4LiwM3Zm06GbUHpMKy5Ujm3hpJcmrw17Xxg_partnerzyjpg.jpg

QZDnd4z0GCxKzDasiqCPqMMiEP6z11n6u9euNFOJW6IWjkr7NKUVDDLuxXLs_programjpg.jpg

C3JZOAIrg2RZMWOxtLqZ1zeguhZiToiUnKHx5L8GZUTdSuZohRgasY7aLd0n_patokajpg.jpg

Fizyka nowoczesnego dachu (w konkretnych przykładach)

Prowadzący: Krzysztof Patoka

Od 1984 roku związany zawodowo z budownictwem; był właścicielem firm: ogólnobudowlanej, handlowej i szkoleniowo-konsultacyjnej, pracował dla wielu producentów materiałów dachowych jako szkoleniowiec i konsultant techniczny. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych w Federacji NOT oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Od 2003 roku prowadzi firmę szkoleniowo-konsultacyjną. Jest rzeczoznawcą SITPMB/NOT. Jest autorem poradnika „Wentylacja dachów i stropodachów” (wyd. Medium – 2010r.). Od 1995 roku napisał ponad 350 artykułów poświęconych problematyce dachowej. Współpracował stale z miesięcznikami: Murator, Warstwy, Izolacje, Inżynier Budownictwa. Obecnie, regularnie pisze dla (najstarszego czasopisma budowlanego w Polsce) miesięcznika Materiały Budowlane oraz dla Naszego Dekarza (organ PSD). Posiada wiele odznaczeń SITPMB oraz NOT, w 2021 roku otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Budownictwa” od Ministra Rozwoju i Technologii

 

M2O3xOMoILOVXeCnkvWLxU4n3VmiVE490cDvey0HV1Bf6KAXb444RWwIUiXH_klembokowskijpg.jpg

Współpraca na linii Architekt–Konstruktor – wyzwania, realia oraz dobre praktyki 

Prowadzący: mgr inż. Aleksander Kłembokowski

Projektant konstrukcji w specjalności konstrukcji drewnianych, absolwent Politechniki Lubelskiej wydziału Budownictwa i Architektury.

Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu konstrukcji drewnianych domów szkieletowych oraz konstrukcji dachów, autor artykułów o tematyce konstrukcji drewnianych, uczestnik targów i konferencji branżowych, aktywny członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, uprawniony projektant w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, założyciel oraz główny projektant biura projektowego OLSEN Aleksander Kłembokowski.

 

vwtbzSOgSIqZaXwRdy5kK5nfKu4P5h2gSY6a0YUEqzulwxUg4mSeIxx0Y63U_arcelormittaljpg.jpg

Trudności napotykane w projektowaniu blach trapezowych na dachach i sposoby ich rozwiązywania

Omówimy główne trudności, z jakimi borykają się projektanci dachów: zarówno architekci, jak i konstruktorzy. Przedstawimy narzędzia ArcelorMittal Construction, ułatwiające to projektowanie: m.in. do doboru właściwej powłoki hutniczej i do wymiarowania statyki.

Prowadzący:

Tomasz Lankow
Absolwent Politechniki Szczecińskiej – Wydział Budownictwa i Architektury, od 1997 roku w ArcelorMittal Construction Polska, dyrektor rozwoju i działu technicznego Spółki

Jarosław Stankiewicz
Absolwent Politechniki Szczecińskiej – Wydział Budowy Okrętów, od 2001 roku w ArcelorMittal Construction Polska, doradca techniczny w zakresie blach trapezowych i stropów zespolonych.

 

NvEqYQaCbI1BDcfmsYvFRf6bOCn8yW3semFdkR8T3jzEQseuWRRPG7jvWzp4_wielgusjpg.jpg

Dachy zielone w uprawie intensywnej. Dobór materiałów, projektowanie, wykonawstwo

Prowadzący: Krzysztof Wielgus

Z branżą dachów zielonych związany od przeszło 10 lat. Aktywny członek stowarzyszeń branżowych: Stowarzyszenia DAFA oraz Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. We współpracy z rzeczoznawcami PSDZ-NOT, pracownikami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi szkolenia z zakresu projektowania i wykonywania dachów zielonych. Jest aktywnym wykładowcą PSDZ-NOT. Zawodowo skupia się m.in. na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań dla dachów zielonych oraz doradztwie projektowym i wykonawczym. Autor licznych artykułów branżowych oraz referatów prezentowanych na konferencjach i szkoleniach, m.in. w Ostrawie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Skierniewicach. Członek zespołu redakcyjnego „Wytycznych dla dachów zielonych” opracowywanych w Grupie Merytorycznej DACHY ZIELONE Stowarzyszenia DAFA.

 

oJx8oba3BZC1Ojy4DlbDun6w4Ue8utLsoLByCvg9BYb1mACzlx64U06YGQ6Y_przerwajpg.jpg

CUhPBLjCTnUaqcaRvRmeTAmwjwBEwJqxSd7KsuB5AnnwQq8R4dl4w51R3R4u_ostapiukjpg.jpg

Wpływ zmian aranżacji w obiektach produkcyjno-magazynowych na system oddymiania

Prowadzący: mgr inż. Łukasz Ostapiuk

Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koordynator Grupy Tematycznej ODDYMIANIE GRAWITACYJNE Stowarzyszenia DAFA. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z projektowaniem i wykonawstwem systemów oddymiania grawitacyjnego i mechanicznego. Prelegent na szkoleniach dla projektantów, instalatorów i konserwatorów systemów wentylacji pożarowej w obiektach budowlanych, organizowanych przez CNBOP-PIB w Józefowie. Prowadzi również wykłady na studiach podyplomowych Wentylacja Pożarowa organizowanych przez Politechnikę Warszawską. Autor i współautor artykułów branżowych opisujących problematykę oddymiania obiektów produkcyjno-magazynowych i obiektów wielkokubaturowych. Referat ma związek z premierą poradnika Stowarzyszenia DAFA.

 

k0Va6ry0VAUGsjYGtpS3ab06dBk05Qfv6CORVyMghT2zeFjJ8sEbz63exOeF_hyjekjpg.jpg

Dobór prawidłowych rozwiązań dla dachów płaskich – bezpieczeństwo pożarowe

Prowadząca: mgr inż. Monika Hyjek

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo budowli” oraz kursu specjalistów ochrony przeciwpożarowej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Aktywny członek komitetów technicznych PKN, SITP, NizO i MIWO. Pasjonatka życia i bezpieczeństwa. Członek zespołu redakcyjnego Wytycznych „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” i „Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad” Stowarzyszenia DAFA. Referat oparty o wytyczne bezpieczeństwa pożarowego Stowarzyszenia DAFA. 

 

mLI22TVlxkRKXF2wCtT2AtMNAeBtNVtXJVOnGf8Ruvon0dQDiKGoRM2bh1wk_roszczycjpg.jpg

Znaczenie połączeń konstrukcji dachowej w zależności od typu dachu 

Prezentacja przedstawia wagę jaką połączenia konstrukcyjne odgrywają w różnych typach więźb dachowych. Omawiane są przykłady awarii, wynikające z bagatelizowania kwestii połączeń na etapie projektu lub błędów wykonawczych. Zaprezentowanie typowych rozwiązań, ich zalet i ograniczeń zastosowania. Omówione dostępnych materiałów i narzędzi projektowych dostępnych na rynku w temacie doboru połączeń konstrukcji dachowej. 

Prowadzący: mgr inż. Rafał Roszczyc

Konstruktor, absolwent studiów doktoranckich na wydziale budownictwa Politechniki Białostockiej. Zainteresowania zawodowe związane z konstrukcjami drewnianymi. Współpracował w ramach własnego biura inżynierskiego jako konstruktor i technolog z wieloma firmami budującymi domy szkieletowe na polski i zagraniczne rynki. Autor i współautor wielu artykułów i prelekcji na konferencjach branży konstrukcji drewnianych. Od 2020 roku pracownik działu wsparcia technicznego firmy Simpson Strong-Tie.

 

u2OHDPZuBW7xrsAVMqDm0zBP8cYiDT7eDP18a6UepPJbal9tyFN8NZvba4zb_zakonczeniejpg.jpg

 

Patroni medialni


 


 

uajqedgSSiS7NoXlBpdTsUoHhQkfglKUPiLRhiUQ8cEYuYYRQvqwwUVFBSnN_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!