Dach to najwyższa część budynku, której zadaniem jest przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. W dzisiejszej architekturze jest on jednak także ważnym elementem wyrazu architektonicznego budynku. O architektonicznych oraz technicznych wyzwaniach związanych z projektowaniem tej części budynku porozmawiamy w trakcie naszej e-konferencji "Dachy w architekturze: organizowanej w ramach cyklu "Idee i technologie". Widzimy się 30 marca 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
![]() |
![]() |
Prowadzący: Krzysztof Patoka
Od 1984 roku związany zawodowo z budownictwem; był właścicielem firm: ogólnobudowlanej, handlowej i szkoleniowo-konsultacyjnej, pracował dla wielu producentów materiałów dachowych jako szkoleniowiec i konsultant techniczny. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych w Federacji NOT oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Od 2003 roku prowadzi firmę szkoleniowo-konsultacyjną. Jest rzeczoznawcą SITPMB/NOT. Jest autorem poradnika „Wentylacja dachów i stropodachów” (wyd. Medium – 2010r.). Od 1995 roku napisał ponad 350 artykułów poświęconych problematyce dachowej. Współpracował stale z miesięcznikami: Murator, Warstwy, Izolacje, Inżynier Budownictwa. Obecnie, regularnie pisze dla (najstarszego czasopisma budowlanego w Polsce) miesięcznika Materiały Budowlane oraz dla Naszego Dekarza (organ PSD). Posiada wiele odznaczeń SITPMB oraz NOT, w 2021 roku otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Budownictwa” od Ministra Rozwoju i Technologii
Prowadzący: mgr inż. Aleksander Kłembokowski
Projektant konstrukcji w specjalności konstrukcji drewnianych, absolwent Politechniki Lubelskiej wydziału Budownictwa i Architektury.
Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu konstrukcji drewnianych domów szkieletowych oraz konstrukcji dachów, autor artykułów o tematyce konstrukcji drewnianych, uczestnik targów i konferencji branżowych, aktywny członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, uprawniony projektant w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, założyciel oraz główny projektant biura projektowego OLSEN Aleksander Kłembokowski.
Omówimy główne trudności, z jakimi borykają się projektanci dachów: zarówno architekci, jak i konstruktorzy. Przedstawimy narzędzia ArcelorMittal Construction, ułatwiające to projektowanie: m.in. do doboru właściwej powłoki hutniczej i do wymiarowania statyki.
Prowadzący:
Tomasz Lankow
Absolwent Politechniki Szczecińskiej – Wydział Budownictwa i Architektury, od 1997 roku w ArcelorMittal Construction Polska, dyrektor rozwoju i działu technicznego Spółki
Jarosław Stankiewicz
Absolwent Politechniki Szczecińskiej – Wydział Budowy Okrętów, od 2001 roku w ArcelorMittal Construction Polska, doradca techniczny w zakresie blach trapezowych i stropów zespolonych.
Prowadzący: Krzysztof Wielgus
Z branżą dachów zielonych związany od przeszło 10 lat. Aktywny członek stowarzyszeń branżowych: Stowarzyszenia DAFA oraz Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. We współpracy z rzeczoznawcami PSDZ-NOT, pracownikami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi szkolenia z zakresu projektowania i wykonywania dachów zielonych. Jest aktywnym wykładowcą PSDZ-NOT. Zawodowo skupia się m.in. na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań dla dachów zielonych oraz doradztwie projektowym i wykonawczym. Autor licznych artykułów branżowych oraz referatów prezentowanych na konferencjach i szkoleniach, m.in. w Ostrawie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Skierniewicach. Członek zespołu redakcyjnego „Wytycznych dla dachów zielonych” opracowywanych w Grupie Merytorycznej DACHY ZIELONE Stowarzyszenia DAFA.
Prowadzący: mgr inż. Łukasz Ostapiuk
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koordynator Grupy Tematycznej ODDYMIANIE GRAWITACYJNE Stowarzyszenia DAFA. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z projektowaniem i wykonawstwem systemów oddymiania grawitacyjnego i mechanicznego. Prelegent na szkoleniach dla projektantów, instalatorów i konserwatorów systemów wentylacji pożarowej w obiektach budowlanych, organizowanych przez CNBOP-PIB w Józefowie. Prowadzi również wykłady na studiach podyplomowych Wentylacja Pożarowa organizowanych przez Politechnikę Warszawską. Autor i współautor artykułów branżowych opisujących problematykę oddymiania obiektów produkcyjno-magazynowych i obiektów wielkokubaturowych. Referat ma związek z premierą poradnika Stowarzyszenia DAFA.
Prowadząca: mgr inż. Monika Hyjek
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo budowli” oraz kursu specjalistów ochrony przeciwpożarowej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Aktywny członek komitetów technicznych PKN, SITP, NizO i MIWO. Pasjonatka życia i bezpieczeństwa. Członek zespołu redakcyjnego Wytycznych „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” i „Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad” Stowarzyszenia DAFA. Referat oparty o wytyczne bezpieczeństwa pożarowego Stowarzyszenia DAFA.
Prezentacja przedstawia wagę jaką połączenia konstrukcyjne odgrywają w różnych typach więźb dachowych. Omawiane są przykłady awarii, wynikające z bagatelizowania kwestii połączeń na etapie projektu lub błędów wykonawczych. Zaprezentowanie typowych rozwiązań, ich zalet i ograniczeń zastosowania. Omówione dostępnych materiałów i narzędzi projektowych dostępnych na rynku w temacie doboru połączeń konstrukcji dachowej.
Prowadzący: mgr inż. Rafał Roszczyc
Konstruktor, absolwent studiów doktoranckich na wydziale budownictwa Politechniki Białostockiej. Zainteresowania zawodowe związane z konstrukcjami drewnianymi. Współpracował w ramach własnego biura inżynierskiego jako konstruktor i technolog z wieloma firmami budującymi domy szkieletowe na polski i zagraniczne rynki. Autor i współautor wielu artykułów i prelekcji na konferencjach branży konstrukcji drewnianych. Od 2020 roku pracownik działu wsparcia technicznego firmy Simpson Strong-Tie.
Patroni medialni
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Ciekawa propozycja Pracowni Wnętrz dla wszystkich dzieci z głową pełną...
czytajWarszawskie Targi Designu odbędą się 24 sierpnia 2013 w Teatrze...
czytajWeź udział w bezpłatnym webinarium dla architektów, które poprowadzi firma...
czytajJuż za chwilę startuje wielkie Święto Architektury!
czytaj
Ilość komentarzy: 0