Niezwykłe poddasze w Lizbonie

Niezwykłe poddasze w Lizbonie

Poddasze znajduje się w Lizbonie, stolicy Portugalii, w dzielnicy Marvila. To jeden z najstarszych obszarów przemysłowych i robotniczych w tym mieście. Kiedyś ta dzielnica była nazywana Wioską Nadmorską ("Vila do Mar"). Obecnie jest na etapie rewolucyjnych zmian. Zresztą tak samo, jak mieszkanie na poddaszu. Projektanci odnieśli sukces. Udało im się z ciemnego, nijakiego poddasza otrzymać jasną przestrzeń z widokiem na zapierającą dech w piersiach rzekę Tag. Nie ma rzeczy niemożliwych!

Sam początek był prawdziwą rewolucją

A jak przekonał się każdy, kto w swoim życiu robił remont, stare budynki nie cierpią zmian. Odwdzięczają się architektom i wykonawcą ciągłymi niespodziankami. Tak było również w tym przypadku, ale ostatecznie batalia została wygrana.

Konieczne było całkowite przebudowanie wnętrz i wymiana dachu. Łatwo nie było. Możliwe do pozostawienia były wyłącznie belki stropowe podłogi i ściany szczytowe. Jednak tylko w taki sposób dało się utworzyć funkcjonalną łazienkę oraz przestrzeń wejściową.

Niezwykłe poddasze w Lizbonie

Jaki jest wystrój mieszkania?

W tym mieszkaniu na poddaszu najważniejszym elementem jest światło. Projektanci zdecydowali się na wstawienie aż czterech nowych okien dachowych i dwóch nowych lukarn. Za wrażenie przestronności odpowiadają również wielkoformatowe lustra.

Aby jeszcze spotęgować ten efekt widności i jasności, to wystrój wnętrza musiał być jak najjaśniejszy. Dlatego zastosowano w nim ciepło biel i naturalne odcienie. Ciekawe są również na tym poddaszu elementy dekoracyjne wykonane z metalu i cegły. Nawiązują one do robotniczego i przemysłowego charakteru dzielnicy, w której znajduje się to wyjątkowe, lizbońskie mieszkanie na poddaszu.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza poddasza

Mieszkanie na poddaszu w Lizbonie – metryczka projektu

Nazwa projektu: MARVILA PODDASZE
Firma architektoniczna: KEMA studio
Lokalizacja projektu: Rua Afonso Annes Penedo, Lizbona, Portugalia
Rok ukończenia: 2021
Całkowita powierzchnia brutto: 60 m2
Fotograf 1: © Alexander Bogorodskiy
Fotograf 2: © Eliza Borkowska - studio KEMA
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!