Mała kuchnia z salonem – jak ją urządzić?

Mała kuchnia z salonem – jak ją urządzić?

Nowe mieszkania w blokach, a nawet domy jednorodzinne są wyposażone w aneksy kuchenne. Taka kuchnia z salonem jest jedną z reprezentacyjnych przestrzeni domu. Jeśli dodatkowo ma mały metraż, jej urządzenie wymaga nie tylko dużej staranności, ale i pomysłowości. Jak zmieścić całą kuchenną funkcjonalność na paru metrach kwadratowych i ładnie ją zaaranżować?

Jakie zalety ma kuchnia z salonem?

Deweloperzy już dawno odeszli od budowania mieszkań z zamkniętymi kuchniami. Jeśli kupujesz nowy lokal, najczęściej jest w nim tzw. aneks kuchenny. To rozwiązanie, początkowo zapewniające oszczędność miejsca, stało się po prostu modą. Potwierdza to układ nowych domów, w których również bardzo często jest projektowana kuchnia z salonem.

Jakie są zalety aneksu kuchennego?

•    Większa przestrzeń. Taki układ pomija jedną ścianę, więc pozwala na powiększenie przestrzeni w małych mieszkaniach. Ponieważ salon to jedno z lepiej doświetlonych pomieszczeń, równocześnie kuchnia jest jaśniejsza.
•    Kontakt z gośćmi podczas przygotowywania poczęstunku. Gdy odwiedzi Cię rodzina lub znajomi, możesz parzyć herbatę i kawę, cały czas z nimi rozmawiając. Jeśli dodatkowo masz wyspę kuchenną, to właśnie przy niej początkowo posadzisz swoich gości.
•    Bliska jadalnia. Tak zaaranżowaną przestrzeń łatwo wyposażysz w stół jadalniany, na który szybko wyłożysz przygotowane dania.
•    Stały nadzór nad potrawami. Gdy dopiekasz kaczkę albo smażysz kolejną porcję naleśników, nie musisz biec do osobnego pomieszczenia, żeby sprawdzić ich stan. Wystarczy obrócić się na krześle lub zrobić parę kroków. Przy tym możesz swobodnie kontynuować rozmowę.

Okap do zabudowy Kernau KBH 0145 B GLASS
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-do-zabudowy-kbh-0145-b-glass.html)

Czy kuchnia z salonem ma wady?

Nie ma idealnego rozwiązania, dlatego również w tym wypadku można wymienić wady.

•     Zapach potraw. Wyobraź sobie smażenie frytek albo ryby i ten zapach, który wsiąka w narzutę i poduszki na kanapie… Dlatego aneks kuchenny koniecznie musi być wyposażony w dobry okap. Może to być wyciąg lub pochłaniacz – ważne, aby miał wysoką wydajność.
•     Hałas. Działające urządzenia AGD potrafią narobić hałasu. Wystarczy włączyć termoobieg w piekarniku oraz okap. Gdy jeszcze dojdzie do tego szum zmywarki, może się zrobić naprawdę głośno. Musisz się z tym liczyć.
•     Brak prywatności w kuchni. Nie wszyscy lubią, gdy patrzy się im na ręce podczas przygotowywania posiłków. W tym wypadku pomocna może być ścianka przy półwyspie kuchennym. Część Twoich działań będzie niewidoczna dla gości, a Ty unikniesz stresu. Mimo wszystko w takiej kuchni musisz utrzymywać większy porządek.

Okap do przyścienny Kernau KCH 0250 B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/okap-kch-0250-b.html))

Jak urządzić mały aneks kuchenny?

W takim wypadku bardzo ważna jest funkcjonalna aranżacja. Najlepiej zamów meble kuchenne na wymiar. Gdy wcześniej poprosisz o projekt architekta wnętrz, pomoże on Ci rozplanować szafki i sprytne schowki. Najkorzystniejsza jest wysoka zabudowa, przynajmniej w części kuchni.

Czasem masz naprawdę ograniczony metraż. Małe aneksy mogą mieć nawet 3 m2. Wtedy dobrym wyborem może być małe AGD do kuchni. Poszukaj urządzeń o szerokości 45 cm. Przykładowo, marka Kernau ma w swojej ofercie komplet urządzeń pasujących do małych kuchni. Zmieścił się w niej nawet okap kominowy o takiej niedużej szerokości. Pasuje do płyt grzewczych z tej linii.

Co ciekawe, dobrym rozwiązaniem może być wyspa kuchenna. Wydaje się, że w małym pomieszczeniu to niepotrzebna fanaberia. Tymczasem taki mebel sprawdzi się również w małej kuchni z salonem. Udostępni dodatkowy blat roboczy oraz mnóstwo szuflad w korpusie wyspy. Wiele schowków pomoże zachować porządek.

Kolejna sprawa to podłoga. W bardzo małym aneksie czasem warto jej nie wyodrębniać wizualnie. Jeśli w salonie planujesz panele, równie dobrze możesz je ułożyć w części kuchennej. Zadbaj tylko o to, aby panele laminowane miały powłokę i mocowanie odporne na wnikanie wilgoci. Jeśli wybierzesz produkt winylowy, od razu zyskujesz wysoką odporność na wodę. Spójny wygląd podłogi optycznie powiększy przestrzeń.

Płyta gazowa do zabudowy Kernau KGH 3233 CI B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/plyta-gazowa-kgh-3233-ci-b.html)

Bardzo ważna kwestia – styl kuchni

Kuchnia z salonem siłą rzeczy jest częścią reprezentacyjną domu. Dlatego dobrze zadbać o jej ładne urządzenie. W Internecie znajdziesz różne aranżacje kuchni, na których możesz się wzorować. Jeśli nie umiesz stworzyć własnego projektu, zatrudnij architekta wnętrz. Podsuń mu inspiracje, które Ci się spodobały, i razem wykreujcie spersonalizowaną przestrzeń.

Najbezpieczniejszym stylem jest nowoczesny minimalistyczny. Szafki na wysoki połysk, w jasnym kolorze i najlepiej bez uchwytów, odbiją światło i optycznie powiększą pomieszczenie. Nie znaczy to jednak, że inny styl aranżacyjny nie sprawdzi się w takim aneksie kuchennym. Jeśli lubisz na przykład wnętrza glamour, wystarczy dodać nawet parę detali, które podkreślą charakter. Sprawdzi się złota lub chromowana bateria, ozdobne uchwyty przy szafkach, a nad wyspą duża lampa z kryształkami.

Małe aneksy bezpiecznie można urządzać, czerpiąc ze stylów, które stawiają na jasne barwy. Może to więc być skandynawski albo bardzo popularne ostatnio boho. Oba najczęściej wymagają białych lub kremowych szafek. Jeśli lubisz jeszcze więcej przytulności, możesz także pokusić się o styl prowansalski. Nie przesadź tylko z ozdobami, żeby nie przytłoczyły wnętrza.

Kuchnia wolnostojąca Kernau KFC 5008 GM W
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/kfc-5008-gm-w.html)

Zadbaj o właściwe oświetlenie kuchni

To ostatni szlif we wnętrzu. Wybierz odpowiednie lampy do kuchni. Uniwersalnym rozwiązaniem są spoty i listwy LED mocowane na suficie. Zamontuj także LED-y pod górnymi szafkami, żeby mieć dobrze doświetlony blat roboczy. Pamiętaj, że dodatkowym źródłem światła w kuchni może być okap. Jeśli jeszcze ma regulowaną barwę światła, za jego pomocą wykreujesz nastrój do pracy lub odpoczynku.

Oświetlenie pełni też funkcję dekoracyjną. Efektowną ozdobą są podblatowe listwy LED. Dodają zabudowie lekkości i pomagają przyjrzeć się zawartości szuflad.

Kuchnia z salonem wymaga spójnej aranżacji obu przestrzeni. Nie oznacza to, że meble kuchenne i wypoczynkowe muszą być takie same. Ważne, aby ze sobą współgrały. Czasem kontrasty również mogą harmonizować. Jednak do tego trzeba umiejętności w urządzaniu wnętrz.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!