Lampy LED – nowoczesne oświetlenie do każdego wnętrza

Lampy LED – nowoczesne oświetlenie do każdego wnętrza

Pogoń za energooszczędnością i współczesnymi trendami w dekoracji wnętrz sprawiła, że w ofertach wielu producentów oświetlenia zaczęły dominować lampy LED – pozbawione tradycyjnych żarówek i halogenów, zastąpionych przez maksymalnie efektywne diody. Z jakimi zaletami wiąże się zastosowanie ich w swojej aranżacji oraz jak wybrać odpowiedni model? Odpowiadamy.

Lampy LED, czyli energooszczędna estetyka

By zdefiniować lampy LED, należy zastanowić się nad istotą znajdujących się w nich diod luminescencyjnych. Są one źródłem światła, składającym się z dwuwarstwowych półprzewodników, po których poruszają się elektrony. W trakcie tego procesu natrafiają one na pasmo walencyjne i dziurę elektronową, co skutkuje wyemitowaniem energii w postaci światła widzialnego. Brzmi to dość skomplikowanie, jednak niesie ze sobą ogrom zalet, przede wszystkim bardzo niski w porównaniu do innych źródeł światła pobór prądu oraz możliwość dostosowywania natężenia, barwy i koloru żarówki.

Lampami LED nazywamy konstrukcje fabrycznie wyposażone w takie źródło światła, najczęściej w niewymiennej, zintegrowanej z obudową formie. Daje to możliwość tworzenia modeli o zdecydowanie bardziej oryginalnym designie i zapewniających lepiej rozłożony strumień. W ofercie dobrych producentów znajdziemy dziś pełen przekrój tego rodzaju lamp – od modeli sufitowych, wiszących, punktowych i plafonów, aż po oświetlenie pomocnicze i dekoracyjne.

Sprawdź ofertę lamp LED u producenta: https://lampy-milagro.pl/

Lampy sufitowe LED – dla fanów minimalizmu

Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia to właśnie lampy sufitowe LED cieszą się dziś największą popularnością wśród dekoratorów wnętrz. Ich główną zaletą jest przede wszystkim mniejsza wysokość, wynikająca z braku zwisów, a co za tym idzie – jeszcze bardziej minimalistyczny wygląd. Stanowi to oczywistą zaletę w nowoczesnych wnętrzach, w których zależy nam na zachowaniu jak największej wolnej przestrzeni, a także w niższych i mniejszych metrażowo pomieszczeniach, w których duże lampy mogłyby zakłócać harmonię całości.  

Niezrównaną zaletę lamp sufitowych, wyposażonych w LED-owe źródło światła, stanowi możliwość wpasowania się w każdy rodzaj pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Salony, sypialnie, korytarze, pokoje dziecięce, biura – każde z nich z jest w stanie skorzystać na wyborze modelu o odpowiednim stylu i parametrach świetlnych. Co istotne, niektóre spośród nich mogą być stosowane również w łazienkach, jeśli obudowa wykonana jest w odpowiednio wysokiej klasie szczelności.

Lampy wiszące LED  - do jakich wnętrz?

Osoby dysponujące wyższymi sufitami lub większymi metrażami, z pewnością zainteresują lampy wiszące LED, wyposażone w zwisy (często regulowane) łączące klosz z podstawą. Pod względem designu największą zaletę takich rozwiązań stanowi bogactwo dostępnych form – od geometrycznych okręgów i prostokątów, aż po najbardziej nietypowe, futurystyczne kształty, idealne do nowoczesnych pomieszczeń. Tego rodzaju oświetlenie jest szczególnie popularne wśród osób, poszukujących połączenia dwóch pozornie sprzecznych światów – minimalizmu, charakterystycznego dla dzisiejszych wnętrz, ze zdecydowanie designerskim charakterem, wpisujących się w niektórych w styl glamour.

Jak wybrać lampę LED?

Przed zakupem lamp LED w pierwszej kolejności określ przestrzeń, w której ta ma pracować. W zależności od charakteru i przeznaczenia pomieszczenia powinieneś zdecydować się na model o właściwej wielkości. Kolejny krok będzie stanowiło określenie jej funkcji – czy dana lampa ma być oświetleniem ogólnym, umieszczonym w centrum? A może miejscowym lub dekoracyjnym, które ma efektownie podkreślić gabloty, obrazy lub rzeźby?

Po kwestiach związanych z przeznaczeniem, pora przejść do parametrów technicznych, czyli zamontowanego źródła światła. Pamiętaj, że w większości lamp LED spotkasz się ze zintegrowanymi diodami, które powinny być wymieniane wyłącznie w serwisie producenta. Weź pod uwagę strumień świetlny, wyrażany w lumenach, który określa to, jak intensywnie świeci dany model lampy. W żarówkach LED to właśnie on stanowi podstawę doboru, a nie moc. Poza nim istotna będzie barwa światła. Pod tym względem w typowo domowych lampach LED możemy spotkać się z dwoma rozwiązaniami – barwą ciepłą (2700-3200K), która daje poczucie odprężenia i rozluźnienia, idealną do salonu, czy sypialni oraz barwą neutralną (3500-4000K) – najbardziej uniwersalną, sprawdzającą się w niemal w każdym przypadku.

Na koniec pamiętaj, by sięgać po ofertę doświadczonych marek. Będzie to stanowiło dla ciebie nie tylko gwarancję użycia dobrej jakości materiałów, z których wykonana jest lampa, ale także ułatwi proces ewentualnej wymiany bądź serwisu.

Artykuł sponsorowany 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!