ArchFilmFest we Wrocławiu. 2 dni pokazów oraz dyskusji

ArchFilmFest we Wrocławiu. 2 dni pokazów oraz dyskusji

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest zawita tym razem do Wrocławia. Program pokazów i dyskusji dotyczyć będzie m.in. wyzwań środowiskowych, które są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Poruszymy również temat japońskiej architektury, która niesie ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym oraz prostotę. Festiwal odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2022, start godz. 17:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a.

ArchFilmFest we Wrocławiu. 2 dni pokazów oraz dyskusji.

DZIEŃ PIERWSZY 7.12.2022

Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.  W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

 

Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87'

Film dokumentalny "Do more with less" pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych. Zobacz zwiastun.

 

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie

W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

 

W dyskusji wezmą udział:

Jakub Onyszkiewicz

Arch. Jakub Onyszkiewicz.

Adiunkt w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Swoją prace doktorska poświecił biomimetyce, a w pracy naukowo badawczej zajmuje się architekturą z materiałów o niskim śladzie węglowym, zastosowaniem fabrykacji niskotemperaturowej oraz optymalizacją geometryczną form architektonicznych. W pracy dydaktycznej prowadzi m.in. kursy BIM ze szczególnym naciskiem na modelowanie w aspekcie LCA oraz energii wbudowanej i operacyjnej obiektów architektonicznych. Uprawniony projektant, autor i współautor licznych obiektów architektonicznych w rejonie Wrocławia, w tym wielu projektów przebudowy i rewitalizacji budynków istniejących.

 

Anna Bocheńska-Skałecka

Dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka

Projektantka i nauczycielka akademicka (adiunkt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Od 2008 prowadząca działalność projektową (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP). Certyfikowana moderatorka metody Design Thinking. Główne obszary zainteresowań: kształtowanie zabudowy wpisującej się w krajobraz, projektowanie zabudowy energooszczędnej, zrównoważona urbanistyka oraz stosowanie metod inwentycznych w projektowaniu. Wrocławianka, miłośniczka Dolnego Śląska.

 

Anna Bac

Dr hab. inż. arch. Anna Bać, prof. PWr

Architektka i profesorka na Wydziale Architektury PWr, właścicielka pracowni projektowej Synergia. Praktykuje, wspiera i uczy projektować w sposób odpowiedzialny z szacunkiem dla społeczności, miejsca i procesu. Promuje oszczędne gospodarowanie zasobami. Jest autorką i współautorką ponad 50 ‘zrównoważonych’ projektów architektonicznych, głównie mieszkaniowych i usługowych, wykonanych w zintegrowanym procesie projektowym. Działa aktywnie w tematyce ‘zazieleniania’ inwestycji. Ma na koncie blisko 90 publikacji naukowych, m.in. książkę pt. Zrównoważenie w architekturze. Od idei do realizacji na tle doświadczeń kanadyjskich. Stworzyła pojęcie architektury aktywnej energetycznie. Prowadzi m.in. badania jakościowe pod kątem oddziaływania architektury na człowieka i środowisko. Jest członkinią m.in. zespołu ds. Rozwoju Zrównoważonego przy ZG SARP, działa w Komitecie Architektury i Urbanistyki PAN, jest współzałożycielką Centrum Naukowego Zrównoważonego Kształtowania Środowiska Zbudowanego oraz członkinią Centrum Rozwoju Zrównoważonego i Ochrony Klimatu na PWr, a także Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland.

 

Łukasz Wojciechowski

Dr hab. inż. arch. Łukasz Wojciechowski

Architekt, współzałożyciel VROA Architekci, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej,  prowadzi blog o architekturze niepokoje.wordpress.com, był korespondentem A10 New European Architecture, Architectural Design, Wonderland, wykładał m.in. w Deutsches Architektur Museum, Architektur Zentrum Wien, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, współautor Muzeum Współczesnego Wrocław i Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej. Jest autorem książek, m. in.: Bryk do architektury (wyd. SARP 2015), We wstecznym lusterku (Wydawnictwo Unpubleashed ,SARP Oddział we Wrocławiu 2014), Architektura racjonalnej Europy (EMG 2019)

 

Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta. Zobacz zwiastun.

 

DZIEŃ DRUGI 8.12.2022

Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

 

Pierwszy film: Tadao Ando - Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli. Zobacz zwiastun.

 

Dyskusja/Wykład: „Powrót nieplanowanego” o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni.

W dyskusji zapytamy o to jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.

 

W dyskusji wezmą udział:

Barbara Stec

Prof. nadzw. KAAFM, dr hab. inż. arch.  Barbara Stec

Nauczyciel akademicki, krytyk architektury, architekt i scenograf. Habilitację w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskała w 2019 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracuje w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa i na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie oraz na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM.

 

Arch. Roman Rutkowski

 

 

Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41'

Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia. Zobacz zwiastun.

 

ArchFilmFest Wrocław

7-8 grudnia 2022, godz. 17:00

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

 

Jak kupić bilety?

ONLINE: karnet na jeden dzień 30 zł TUTAJ (na dole pod każdym dniem festiwalowym znajduje się box w żółtej ramce, klikając na niego, można kupić bilet).

W KASIE KINA: karnet na cały festiwal - 2 dni 50 zł (tylko w kasie), karnet na jeden dzień 30 zł.

 

Tak było w Krakowie

ArchFilmFest KrakówArchFilmFest KrakówArchFilmFest Kraków


ArchFilmFest

Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju.

Jak wynika już z tradycji ArchFilmFestu program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną.


 

Organizator

 

 

Współorganizatorzy

 

 

 

 

Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Instytucja Kultury Samorządu

Województwa Dolnośląskiego

Projekt jest współfinansowany

ze środków budżetu

Województwa Dolnośląskiego

Partner

Patroni honorowi

 

Patroni medialni

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!