Aranżacja wnętrza w stylu loft: czy sprawdzi się w bloku?

Aranżacja wnętrza w stylu loft: czy sprawdzi się w bloku?

Lofty mieszkalne, które kiedyś były pustymi magazynami, to absolutne marzenie każdego fana tego rodzaju wnętrz. Jednak nie musisz wynajmować opuszczonej fabryki, czy kupować starego magazynu. Styl loft można stworzyć również w mieszkaniu w bloku. Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wykończenie takiej przestrzeni? Sprawdź!


Wnętrza w stylu loft: dużo miejsca na kreatywność

Czym właściwie jest loft? To przestrzeń magazynowa lub przemysłowa wykorzystywana do celów mieszkalnych. W swoim pierwotnym znaczeniu angielski termin oznaczał strych, ale był też stosowany do pustych magazynów i budynków fabrycznych od lat 40. XX wieku wykorzystywanych jako przestrzeń życiowa. Takie miejsca były popularnie zamieszkiwane przez artystów i freelancerów na przykład w Londynie i Nowym Jorku, którzy łączyli mieszkanie z miejscem pracy.

Lofty zazwyczaj zajmują całą powierzchnię magazynu lub fabryki, lub reprezentują dużą, prawie niepodzieloną przestrzeń mieszkalną. Charakteryzuje je brak większości ścianek działowych, wysokie sufity, duże okna i otwarta, niezwykle przestronna część mieszkalna. Poprzemysłowe przestrzenie gwarantowały dużo miejsca, a to pozwalało na dość swobodną aranżację wnętrz.

W rzeczywistości można wyróżnić kilka charakterystycznych cech takich miejsc:

•  brak wydzielonych pomieszczeń;
•  przestronność;
•  wysokie sufity i duże okna;
•  surowe materiały i zimne kolory;
•  minimalistyczne i proste wykończenia.

Mieszkanie w bloku w loftowym klimacie

Tworzenie loftowej przestrzeni w mieszkaniu w bloku jest jak najbardziej możliwe. Dużą zaletą nowoczesnego podejścia do takiej aranżacji jest opcja wprowadzania do wnętrza jedynie kilku charakterystycznych elementów tego stylu. Dzięki temu nawet na małej przestrzeni można stworzyć loftowy klimat. Zanim to jednak nastąpi, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zachowaj przejrzystość i postaw na otwartą przestrzeń

Powierzchnia loftu jest otwarta, a ściany oddzielające pomieszczenia są w dużej mierze usunięte. Jeżeli masz taką możliwość, połącz przestrzeń salonu, kuchni i jadalni w całość. Możesz wykorzystać meble lub inne elementy wyposażenia do wizualnego oddzielenia różnych stref mieszkalnych, na przykład tych do gotowania, jedzenia, pracy lub spania.

Pamiętaj, że mniej znaczy więcej

To bardzo ważna zasada stylu loft. Nie możesz przeładować przestrzeni życiowej zbyt dużą ilością mebli. Kieruj się mottem, że lepiej mniej, niż za dużo. Wybierz większą komodę, zamiast kilku małych szafek. Zdecyduj się na jedno miejsce do spożywania posiłków i przygotowywania potraw, zamiast dwóch oddzielnych. Jak to zrobić? Stwórz kuchenną wyspę, której blat posłuży do gotowania i jedzenia.

Postaw na kreatywność

Nawet „zwykłe” mieszkanie w bloku można urządzić jak loft. Wystarczy odrobina pomysłu na to, jak w detalach przemycić tę charakterystyczną aranżację. Pomogą Ci w tym odpowiednie triki projektantów wnętrz.|

Loft w mieszkaniu, czyli pomysły, które warto wykorzystać

Oto kilka praktycznych porad i trików, które ułatwią Ci wprowadzenie stylu loft do mieszkania w bloku.

•  Pozostaw możliwie jak najwięcej wolnej przestrzeni na ścianach i podłodze.
• Płytki wielkoformatowe o wyglądzie betonu, ułożone na posadzce zamiast paneli, sprawdzają się tak samo, jak beton przemysłowy.
•  Otynkowana i niepomalowana ściana w salonie lub wyłożona płytkami imitującymi kamień będzie wyglądać bardzo autentycznie i wprowadzi klimat dawnej fabryki.
•  Jasne kolory na pozostałych ścianach, szczególnie w odcieniach szarości i bieli, nadadzą mieszkaniu powściągliwy nastrój.
•  Nie zasłaniaj okien roletami. Lofty kochają światło. Zamiast wystawnych zasłon lepsze są cienkie firany lub zrezygnuj z nich całkowicie.
•  Sztuczne oświetlenie powinno być pośrednie i subtelne. Reflektory sufitowe nadają przestrzeni przestronności. Pomyśl również o tych montowanych w podłodze. Zapalone wieczorem nadadzą pomieszczeniu głębi.
•  Zainwestuj w drzwi premium. W linii Supreme producenta drzwi DRE znajdziesz kolekcję Soho, stworzoną do wnętrz w loftowym stylu. Skrzydła wykończone czarnymi, prostymi zdobieniami świetnie współgrają z innymi elementami wnętrza bazującymi na graficznych liniach. Mogą to być na przykład uchwyty przy meblach albo ramy luster.
•  Umeblowanie powinno być raczej niskie, bo wtedy pomieszczenia nabierają wrażenia wyższych, nawet przy standardowej wysokości sufitów.
•  Wybierz minimalistyczne meble o prostych kształtach. Do stylu loftowego doskonale pasują również elementy wyposażenia o industrialnym wyglądzie, takie jak meble z palet, metalowe szafki oraz wykończenia z betonu lub stali nierdzewnej.
•  Zrezygnuj z drobnych dekoracji, bibelotów, sztucznych kwiatów. Postaw jedynie na wielkoformatowe grafiki w antyramach lub duże donice z roślinami, które staną na podłodze.

Jak widzisz, można wprowadzić styl loft również do mieszkania w bloku. Wystarczy, że zdecydujesz się jedynie na kilka charakterystycznych elementów, np. odpowiednie drzwi i minimalistyczne meble. Nie musisz robić wielkiej rewolucji, by urządzić loft nawet na małej przestrzeni.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!