Jaką podłogę wybrać do swojego domu?

Jaką podłogę wybrać do swojego domu?

Często nie zastanawiamy się nad poszczególnymi elementami aranżacji wnętrz. Całość powinna ładnie prezentować się i tyle. Zapominamy, że poza wyglądem ważna jest również użyteczność poszczególnych rozwiązań. Nieodpowiednio dobrane materiały, choć pięknie wyglądające, mogą okazać się bardzo niepraktyczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania podłogi do swojego domowych.

Podłoga z drewna

Drewniane podłogi od stuleci uważane są za najlepsze. Niezależnie od tego, czy występują w formie długich desek, parkietu czy drobno ułożonych płytek mozaiki, zawsze sprawdzają się doskonale. Drewniane podłogi mają wiele zalet. Przede wszystkim nadają ciepły i przytulny wygląd pomieszczeniom. Kolejnym atutem jest fizyczne ocieplenie pokoju. Drewno jest doskonałym izolatorem, dzięki czemu zimna podłoga nie ochładza pomieszczenia. Warto także wspomnieć o tym, że drewniane powierzchnie można systematycznie odnawiać i zmieniać ich wygląd. Obecnie drewniane podłogi mogą być lakierowane lub olejowane. Jeśli zależy nam na nietypowej kolorystyce, można pokryć podłogę bejcą. Po kilku latach użytkowania zniszczoną powłokę drewna można zeszlifować i odnowić. Niestety drewniane podłogi mają również sporą wadę, którą jest ich wysoka cena.

Panele

Jeśli cena drewnianej podłogi jest za wysoka, wówczas można skorzystać z innej opcji, jaką są panele. Ułożone na podłodze wyglądają podobnie do drewna. W sprzedaży dostępne są panele imitujące drewniane deski, parkiet, a nawet mozaikę. Poza ceną, panele mają także inne zalety. Przede wszystkim wyglądają bardzo podobnie do drewna, a tym samym nadają ciepłą atmosferę pomieszczeniom. Kolejnym atutem są ich właściwości izolacyjne – sprawiają, że nie czuć dojmującego chłodu od podłogi. Niestety w zależności od jakości paneli mogą powstawać na nich różne uszkodzenia. Wadą tego rodzaju podłogi jest bark możliwości odnowienia jej. Jedynym sposobem na pozbycie się uszkodzeń jest wymiana zniszczonego panelu lub całej podłogi.

Płytki

Na koniec warto wspomnieć o różnego rodzaju płytkach ceramicznych. Tego rodzaju podłogi doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności oraz wymagających sterylnych warunków. Podłogi z płytek nie chłoną wody, dzięki czemu można je łatwo wycierać. Zewnętrzna warstwa płytek jest zazwyczaj odporna na środki czyszczące i dezynfekujące, co jest ich ogromną zaletą. Wadą tego rodzaju podłogi jest odczuwalny podczas użytkowania chłód. Podłogi z płytek doskonale sprawdzają się w domowych kuchniach i łazienkach. Aczkolwiek od pewnego czasu układane są również w salonach i innych pomieszczeniach domowych.

Dywany i chodniki

Każda podłoga z upływem czasu ulega zniszczeniu. Są miejsca szczególnie wrażliwe takie jak np. okolice stołu czy łóżka, w których rysy i zdrapania pojawiają się znacznie częściej niż gdzie indziej. Aby zapobiec uszkodzeniom lub zasłonić już powstałe, można wykorzystać dywany oraz chodniki. Doskonale sprawdzi się niewielki dywan w sypialni zabezpieczający podłogę przed rysami powstającymi na skutek rozkładania łóżka. Wykładzina lub dywan z krótkim włosiem będzie idealną ochroną dla podłogi w jadalni. Warto też pomyśleć o niewielkim chodniku w przedpokoju. Przynoszony na obuwiu piasek może zniszczyć każdą podłogę. Jeśli zatrzyma cię na chodniku, podłoga będzie bezpieczna a zabrudzenia łatwo usunąć odkurzaczem. Poszukiwania idealnego chodnika do swojego domu można zacząć od dowiedzenia sklepu https://sklepeureka.pl/chodniki.

Podłogi w mieszkaniu mają niebagatelny wpływ na jego wygląd oraz użyteczność. Dobrze dobrana podłoga ułatwia utrzymanie czystości, ma wpływ na postrzeganie mieszkania a niekiedy także na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Dlatego przed jej zamontowaniem warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

 Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!