Mieszkanie z recyklingu, czy to możliwe?

Mieszkanie z recyklingu, czy to możliwe?

Starówka w Zielonej Górze jest bardzo rozległa i otoczona przepięknymi kamieniczkami. Mieszkanie z widokiem na nią mogłoby być niesamowicie nowoczesne. W końcu jest w samym centrum miasta. A jednak nie…Użyj.to studio stworzyło projekt w duchu less waste. Remont został wykonany na podstawie materiałów z drugiego obiegu. Dzięki temu, mieszkanie ma swój niepowtarzalny klimat. Może nie jest nowoczesne, ale nie można mu odmówić duszy. Zobacz sam!

Skąd pochodzą materiały?

W mieszkaniu w Zielonej Górze możemy podziwiać między innymi: dębowe parkiety, ceramiczne płytki, czy ciekawe meble i dodatki. Wszystkie te elementy pochodzą z recyklingu. Natomiast nowe materiały w projekcie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Takie podejście przy projektowaniu jest czymś zupełnie nowym i nietuzinkowym. Pokazuje, że tworzenie projektów nie musi się opierać na najnowszych i najbardziej zaawansowanych materiałach, aby uzyskać ciekawy efekt. Przyjrzyjmy się bliżej temu mieszkaniu. Lokal swoim klimatem nawiązuje do lat 60. i 70. minionego stulecia.

Czym jest recykling? Zobacz, w mieszkaniu w Zielonej Górze

Aranżacja wnętrza mieszkania

W salonie na pierwszę miejsce wysuwa się vintage’owa sofa z lat 60./70. , która została odnowiona przez lokalnych tapicerów. Towarzyszące jej meble pochodzą również z podobnych lat. Dodatki typu radio i kryształowy żyrandol dopełniają tą przestrzeń. Elementem współczenym jest stalowy stół, który przełamuje aranżację. 

Kuchnia zaś łączy ze sobą kilka stylów. Minimalistyczne meble w szarozielonym kolorze na tle ceglanym płytek tworzą idealne połączenie. W jadalni stół z lat 60 zestawiono z krzesłami, których stylistyka odwołuje się do lat 20. Wiele elementów wyposażenia wnętrza zostało pozyskanych z drugiej ręki, dzięki czemu zyskały nowe życie.

Czym jest recykling? Zobacz, w mieszkaniu w Zielonej Górze

5 rodzajów posadzek?

W pierwszej chwili trudno się z tym pogodzić i znaleźć logiczne uzasadnienie. W końcu miało być ekologicznie i minimalistycznie. A tu taki rozmach? Już wyjaśniamy! Dzięki połączeniu ze sobą tak wielu rodzajów posadzek udało się zachować początkowy układ funkcjonalny mieszkania w Zielonej Górze. Co więcej, wynikało to po prostu z ekonomii. O wiele łatwiej jest kupić taniej jedną paczkę płytek niż kilka, czy kilkanaście metrów. To samo odnosi się do paneli podłogowych.

Dlatego właśnie w strefie wejściowej mamy kauczukową posadzkę w kolorze szarym. Natomiast w strefie dziennej znajdują się dębowa mozaika oraz szkliwiona płytka w kolorze ceglastym.

Poznajmy jeszcze inspirację, która nakłoniła architektów do stworzenia takiego wnętrza. Po pierwsze - nawiązanie do kamienicy z lat 70 i jej nieodłączny związek z wnętrzem. Po drugie zaś chęć estetycznego nawiązania do minionych lat, ale przede wszystkim chęć użycia jak największej ilości materiałów i zasobów z recyklingu w trakcie całego procesu remontowego. 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania

Mieszkanie z recyklingu – metryczka projektu

Projekt: Użyj. to studio
Zdjęcia: materiały prasowe
Lokalizacja: Zielona Góra
Metraż: 40 m2
Realizacja: 2022
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!