Jak dostosować aranżację wnętrza do rodzaju najmu?

Jak dostosować aranżację wnętrza do rodzaju najmu?

Wydarzenia gospodarcze spowodowały zwiększenie zainteresowania wyajmem krótko i długoterminowym mieszkań. Rosnące stopy procentowe, niepewna sytuacja geopolityczna oraz bardzo ograniczona dostępność kredytów hipotecznych nie sprzyjają zakupom mieszkań. Jak więc dostosować wyposażenie i aranżację wnętrz do określonego odbiorcy? 

Wnętrze mieszkania przeznaczonego do wynajmu

Oczekiwania klientów wobec mieszkań wynajmowanych „na chwilę” różnią się od tych przeznaczonych do długoterminowego wynajmu. Niewątpliwie posiadają one cechy wspólne, takie jak: dogodna lokalizacja czy dostępność niezbędnych urządzeń. Jak więc odpowiednio zaaranżać mieszkanie pod wynajem?

Gdy myślimy o najmie krótkoterminowym, ważnym aspektem jest praktyczność stałych wykończeń, jak np. zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniem mechanicznym czy zmywalna podłoga w całym mieszkaniu - mówi Barbara Reiterpracownia architektoniczna Design Atelier. Klient podejmuje decyzję o wyborze lokalizacji w kilka sekund, warto więc pamiętać, że design powinien być efektowny i zachęcać do rezerwacji. Warto postawić na nietuzinkowe dodatki i przytulny klimat. Efektowna lampa nad stołem nie musi być droga, a zawsze przyciąga wzrok, tworzy klimat wnętrza, a niejednokrotnie podnosi cenę najmu. Drugim istotnym aspektem jest zagwarantowanie prywatności w apartamencie, gdzie może spać więcej osób (np. wydzielona sypialnia), oraz awangardowa wanna ustawiona na środku salonu, która może być magnesem dla gości weekendowych. Przy wynajmie długoterminowym praktyczność oznacza już coś innego, tu ważna będzie logistyka i udogodnienia życia codziennego. Rolą projektantów jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, stworzenie ciepłego klimatu wnętrza oraz pomysłu na mieszkanie z charakterem. 

Przy najmie krótkoterminowym musimy pamiętać, że przy decyzji o noclegu gość szuka czegoś, co da mu bodziec do rezerwacji mówi Aleksandra Jakóbiak. Czegoś, co pozwoli się wyróżnić i sprawia świetne ogólne wrażenie na gościach. Architekt powinien mieć pomysł na to wnętrze, a najlepiej, jeśli  wpisuje się ono w oczekiwania i wyobrażenia gości co do miejsca, do którego jadą. Wypoczywając nad morzem poszukują nadmorskich akcentów. Podobnie jest w górach, na Warmii, Mazurach czy w dużych miastach. Wyposażenie apartamentu powinno być odpowiednie dla rodzin i pojedynczych gości, którzy zostaną nie tylko na pojedynczy nocleg. Cenione są zatem w pełni wyposażony aneks kuchenny, pralka i suszarka do ubrań. Przy najmie długoterminowym mieszkanie powinno dawać poczucie przytulności, pozwoliło się mieszkańcom z łatwością zadomowić.

Design, jakość, cena

Wysoka inflacja i wzrost cen większości produktów i usług oraz znaczące wahania walut mają duży wpływ na sposób wyposażenia wnętrz. Inwestorzy coraz częściej decydują się na współpracę z krajowymi architektami i dostawcami mebli, szukając oszczędności i tańszych rozwiązań. W ogromnej większości przypadków zagraniczni projektanci są dużo drożsi, a niesprzyjający kurs złotego dodatkowo pogłębia tę różnicę. Sytuacja wygląda podobnie w kwestii importowanych mebli - tutaj znaczącą rolę odgrywają droższe koszty transportu oraz niekorzystne kursy walut. Współczesna troska o design, zwłaszcza najbardziej eksponowanych przestrzeni obiektów komercyjnych, opiera się więc o przemyślane rozwiązania kompromisowe, a nie jak dotychczas – hi-end’owe, które generowały spore koszty.

Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że nasze doświadczenia zdobyte przy wykańczaniu wnętrz hotelowych przekładamy na wnętrza przeznaczone do najmu długo i krótkoterminowego mówi Daniel Ochońkoprezes zarządu spółki Trust Us, specjalizującej się w wykańczaniu wnętrz komercyjnych. Odwieczny problem polega na znalezieniu odpowiedniego balansu pomiędzy designem, wytrzymałością i ceną. W tym obszarze zasadna jest współpraca z fachowcami, którzy znają rynek i potrafią znaleźć rozwiązania łączące obie te cechy. Jeżeli mówimy o oszczędnościach, to nigdy nie powinny one dotyczyć jakości wyposażenia - materiały, które są trwałe, nie zawsze muszą być drogie. Z perspektywy właściciela apartamentu przeznaczonego na najem istnieją więc dwa zagrożenia – przeinwestowanie,, co znacznie opóźni realne zyski z najmu, lub też zdecydować się na budżetowe wyposażenie, które prędzej czy później będzie wymagało napraw lub wymiany, a zatem finalnie wygeneruje to dodatkowe koszty.  Przemyślany dobór materiałów we współpracy z architektem i producentem już na wczesnym etapie pozwoli wygenerować spore oszczędności.

źródło: ultrarelations

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!