Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz

Jednym z najważniejszych aspektów aranżacji wnętrz jest dobór odpowiedniej palety kolorystycznej. Nie jest to jednak łatwa rzecz, mnogość możliwości, stylów i charakterów jest niemalże nieograniczona. Ważne, aby w wybranej kolorystyce czuć się komfortowo, naturalnie i relaksująco. Trendy wnętrzarskie mogą pomóc nam dokonywać takie wyboru.

Powrót do natury, czyli Biophilic Design

Nie sposób obecnie nie zauważyć tej koncepcji w aranżacjach wnętrzarskich. Człowiek zawsze był blisko natury i było mu z tym dobrze. Miasta i rozwój cywilizacji ukraca tą więź, dlatego architekci wychodzą temu na przeciw. Ten trend używa materiałów organicznych takich jak kamień, drewno i rośliny, a także naturalnego światła i wody. Obejmuje paletę żółci, naturalnych błękitów i zieleni. Jest w nich moc, aby zapewnić naszym umysłom spokój i poczucie komfortu.

Zieleń

Zieleń uspokaja, inspiruje i poprawia samopoczucie. Według badań ludzie otoczeni roślinami i zielenią są nawet o 15% bardziej kreatywni i mają lepsze samopoczucie. Jeśli użyjemy w biurze zielonej palety barw, pracownicy mogą być nawet o 6% bardziej wydajni. Powodem jest to, że ludzie lepiej skupiają się na zielonym świetle, ponieważ znajduje się ono w środku widma widzialnego i ma najsilniejsze receptory w naszych oczach. Chcesz kreatywną przestrzeń? Po prostu dodaj zielony!

Niedoskonałe piękno, czyli Wabi Sabi

Jest to japońskie wyrażenie, które oznacza "piękno niedoskonałe". Trend Wabi Sabi celebruje życie, prostotę i naturalną niedoskonałość. Prosta i spokojna japońska estetyka cofa się o krok od perfekcji nowoczesności. Wykorzystuje lekkie i przezroczyste materiały jak jedwab, przydymione szkło i len, aby stworzyć poczucie spokoju i wyciszenia. Paleta barw przechodzi od delikatnych szarości po ciepłe beże.

Róż

Optymistyczne róże budzą nadzieję i pozytywne emocje. Ten kolor sprzyja również poczuciu komfortu i odprężenia. Powstaje w połączenia kolorów: czerwieni i bieli - łączy więc namiętność i energię z czystością i niewinnością. Efektem jest kolor, który reprezentuje delikatność i uczucie.

Relaksujące zacisze, czyli Calm Enclosure

Panujące warunki, zamiany klimatyczne, niepewności gospodarcze i polityczne nie ptzynoszą spokoju i relaksu, jakiego szukamy. Uspokajające i otulające wnętrza z relaksującą atmosferą i miękkością mogą zmniejszyć nasz stres i niepokój. Ten trend wyraża się za pomocą piaskowej żółci, ciepłych beży, delikatnych czerwieni, pudrowych różów, korali i szkarłatu w połączeniu z zaokrąglonymi, falistymi kształtami.

Kolory ziemi

Naturalne odcienie ziemi i brązu to bezpośrednie skojarzenie z matką Ziemią. Wywołują uczucie ciepła, komfortu i bezpieczeństwa. 


Inteligentne jutro, czyli Technology

Trend Technology jest inspirowany połączeniem ludzkiej i sztucznej inteligencji w celu stworzenia futurystycznych, ale subtelnych projektów. Wyraża się poprzez zestawienie regularnych i nieregularnych form, twardych i miękkich materiałów takich jak kamień z gładkim zamszem oraz mieszanie powierzchni błyszczących i matowych. Kolory Technology są czyste: chromatyczny niebieski, granatowy i srebrny.

Niebieski i szary

Kolor niebieski często łączy się z uczuciem spokoju i pogody ducha. Wprowadza ciszę i bezpieczeństwo. Ma silny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, pomaga uspokoić oddech, obniżyć ciśnienie krwi i oczyścić umysł, gdy czujemy się przeciążeni. Kolor szary jest natomiast neutralny i niepozorny. 

żródło: Rockfon

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!