X Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura Miast”.

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura Miast”.

Tegoroczny temat brzmi: „Za zamkniętymi drzwiami. Wystrój wnętrz w XIX i XX wieku”. Konferencja odbędzie się 29-30 września 2022 r.,  w Salonie Hoffmana Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Idea konferencji

Dziesiąta z kolei konferencja z cyklu „Architektura miast” będzie okazją do zaprezentowania „niewidocznego”, ukazania tego, co skrywa się za zamkniętymi drzwiami i wielokrotnie bywa traktowane marginalnie lub całkiem pomijane przy okazji omawiania architektury pojedynczych obiektów i całych zespołów. Przedmiotem rozważań będzie wystrój wnętrz budynków mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej wzniesionych w XIX i XX wieku.

Założenie konferencji

Założeniem konferencji jest zwrócenie uwagi na elementy aranżacji wnętrz bezpośrednio powiązane ze strukturą architektoniczną budynków, które stanowią o ich stylistyce, charakterze, reprezentacyjności czy funkcjonalności. Zamiarem organizatorów jest ukazanie przemian w zakresie kreowania wyglądu wnętrz w XIX i XX wieku i zaproszenie badaczy do przedstawienia tej problematyki z perspektywy pojedynczego zabytku lub kilku obiektów, a także w szerszym przekrojowym ujęciu. W obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej szczególnie interesujące wydają się: sienie, hole, klatki schodowe, czy pokoje przyjęć, które kształtowano w zależności od panującej mody i potrzeb użytkownika. Spektrum tematów obejmuje wystrój luksusowych kamienic, czy willi doby historyzmu, ale też odmienne w charakterze wnętrza czasu secesji, modernizmu czy funkcjonalizmu. Zwraca uwagę na wnętrza strojne i te minimalistyczne, dające wyraz zamiłowaniu do przepychu i te tchnące oszczędną elegancją, aranżowane indywidualnie lub w oparciu o powtarzalne wzory. Pozwala też przyjrzeć się projektom i ich autorom oraz wykonawcom prac, a nadto stosowanym materiałom wykończeniowym. Okazją do pokazania wnętrz z perspektywy historyków sztuki i architektury, konserwatorów zmagających się z zachowaniem i przywracaniem ich dawnej świetności, ale też architektów i projektantów wnętrz.

Cel konferencji

Celem konferencji jest ukazanie, jak proces zmian stylów w architekturze zwłaszcza XIX i 1. połowy XX wieku postępował w przypadku wnętrz. Jak zmieniały się gusty i oczekiwania inwestorów, jak zmieniało się podejście projektantów do aranżacji przestrzeni wspólnych, jak kształtował się repertuar materiałów i rozwiązań technologicznych znajdujących zastosowanie w aranżowaniu i wykańczaniu wnętrz. Zamierzeniem konferencji jest również pokazanie projektantów, wykonawców oraz wytwórców detali sztukatorskich, kamieniarskich i ceramicznych. Ponadto celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niepokojące zjawisko zastępowania dawnego wystroju nowym. Wielokrotnie przy okazji remontów, bez udokumentowania, skuwane bywają sztukaterie, zamalowywane polichromie, usuwane witraże, wymieniane posadzki, a nawet całe klatki schodowe. Skutkuje to często niszczeniem zabytkowych wnętrz. Są też pozytywne przykłady poddawania wnętrz remontom konserwatorskim lub z zachowaniem fragmentów pierwotnego wystroju. Jak zatem chronić, zachowywać, dokumentować i przywracać zabytkowy wystrój wnętrz? Celem konferencji jest nie tylko prezentacja wszelkich zagadnień dotyczących wystroju wnętrz, ale i poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania. Zamiarem organizatorów jest pokazanie tego co skrywa się za zamkniętymi drzwiami w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu.

Podstawowym celem konferencji jest przedstawienie zagadnień dotychczas nie prezentowanych i najnowszych wyników badań związanych z zaproponowanym tematem. Przybliżone zagadnienia powinny dotyczyć przede wszystkim architektury z obszaru Polski, w tym tematów związanych z regionem kujawsko-pomorskim, ale również zjawisk w architekturze europejskiej.

O konferencji

Konferencja stanowi kontynuację cyklu zainicjowanego w 2008 roku pod tytułem „Architektura Miast”. Od 2016 roku tematyczne sesje naukowe odbywają się we wrześniu każdego roku i są okazją do zgłębiania zagadnień z zakresu architektury XIX i XX wieku ukierunkowanych tematem przewodnim. Dotychczas podejmowane były takie tematy jak np. architektura sakralna, szpitalna, tereny zielone, architekci w miastach czy architektura poprzemysłowa.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie organizatora: kpck.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!