Energooszczędność – przymus czy przywilej?

Energooszczędność – przymus czy przywilej?

Współczesne trendy ekologiczne, przepisy międzynarodowe czy zwykła potrzeba oszczędzania? Energooszczędne źródła światła coraz częściej pojawiają się w naszym codziennym otoczeniu.

Żegnaj żarówko

Dyrektywa unijna wycofująca stopniowo z produkcji tradycyjne oświetlenie ma się przyczynić do poważnych oszczędności energii w skali całej wspólnoty (blisko 40 TWh). Żegnając kolejno, począwszy od 2009 roku, żarówki 100, 75, 60, 40 i 25 watowe Polska wpisuje się w ogólnoeuropejskie trendy proekologiczne. Powszechnie stosowane do tej pory urządzenia należą do mało wydajnych i emitują dwutlenek węgla do atmosfery. Perspektywa znikania ich ze sklepowych półek nie powinna więc teoretycznie nikogo smucić. Powinniśmy jednak dobrze poznać proponowane w zamian, alternatywne źródła światła. Z założenia mają one bowiem przynosić realne korzyści również bezpośrednio samym użytkownikom.

Wkręcamy kompakty

Wśród zamienników zwykłych żarówek rosnącą popularnością cieszą się świetlówki kompaktowe. – Wykorzystywane powszechnie, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeniach publicznych, świetlówki pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii – podkreśla Maciej Kędzior, przedstawiciel firmy produkującej i dystrybuującej oświetlenie. Przyjazne dla środowiska, stanowią także rozwiązanie korzystne dla budżetu domowego, tym bardziej, że czas ich eksploatacji to nawet 8 000 godzin. Częste użytkowanie lamp różnego rodzaju wymaga także gwarancji, związanych z komfortem i bezpieczeństwem. Kompakty nie wydzielają szkodliwej dla zdrowia rtęci, dzięki czemu sprawdzają się w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu. Różnorodny design pozwala ponadto elegancko dopasować je do potrzeb poszczególnych pomieszczeń. Osiągając w ciągu 1 minuty od włączenia 85% swojej wydajności świetlnej, sprawiają natomiast, że uzyskane oszczędności idą w parze z funkcjonalnością. Należy przy tym pamiętać o utylizacji zużytych już świetlówek, co jeszcze bardziej przyczyni się do pozytywnych tendencji ekologicznych.

LED's go!

Kolejnym energooszczędnym i trwałym rozwiązaniem są lampy LED. Technologia Light Emitting Diode to nie tylko moda na kolejne gadżety, lecz przede wszystkim skuteczny sposób na uzyskanie efektywnych i atrakcyjnych wizualnie iluminacji. Instalowanie ich w miejsce tradycyjnych żarówek stanowi zaledwie część możliwych zastosowań. Diody ledowe wykorzystuje się z powodzeniem nie tylko jako praktyczne, wydajne oświetlenie punktowe w zabudowie wnętrz czy mebli, lecz również w charakterze dekoracji przy sufitach podwieszanych, lustrach łazienkowych, a nawet na różnych elementach architektonicznych wewnątrz i na zewnątrz budynków. - Żywotność lamp, sięgająca aż 50 000 godzin oraz wysoka bezawaryjność, pozwalają nam wprowadzać rozwiązania LED praktycznie wszędzie, niezależnie od częstotliwości korzystania z danego miejsca – dodaje Maciej Kędzior. Generowane światło emituje minimalną ilość ciepła, nie męczy wzroku i jest bezpieczne dla zdrowia. Wielu specjalistów upatruje więc właśnie w tej technologii najbliższą przyszłość rynku oświetleniowego.

 

Różne drogi, jeden cel

Poszukiwania oszczędności bez straty dla komfortu życia codziennego prowadzą często do urozmaicenia standardowego wyposażenia pomieszczeń o detektory ruchu czy programatory czasowe. Pierwszy mechanizm sprawdza się świetnie w miejscach

o nieregularnym natężniu ruchu, jak klatki schodowe czy korytarze hotelowe. Drugi natomiast to dobre rozwiązanie, gdy wskazane jest sterowanie oświetleniem lub innymi sprzętami. Nowoczesne urządzenia potrzebują do prawidłowego funkcjonowania określonej ilości energii. Z drugiej jednak strony, postęp techniczny w coraz większym stopniu umożliwia skuteczne redukowanie jej zużycia. Ostateczny bilans zależy jednak od nas samych i tego, jak korzystamy z dostępnych metod i narzędzi.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!