Ile trwa budowa domku całorocznego?

Ile trwa budowa domku całorocznego?

O odpoczynku od miejskiego zgiełku i hałasu marzy coraz więcej osób, żyjących na co dzień w betonowej dżungli. Cisza i spokój stają się powoli deficytowym towarem luksusowym, na który nie wszyscy z nas mogą sobie pozwolić. Jednak nie warto rezygnować z beztroskich chwil. Dowiedz się koniecznie, jak długo trwa budowa domku całorocznego, co wpływa na ten czas i w jaki sposób można go skrócić.

Czym jest domek letniskowy a czym całoroczny?

Do niedawna jedyną formą odpoczynku poza miastem było skorzystanie z oferty pobliskich pensjonatów. Kilka noclegów z reguły ładowało nasze baterie na cały nadchodzący tydzień – ciężko jednak było nazwać to rozwiązanie komfortowym. Wysoka cena pojedynczego noclegu, brak przywiązania do konkretnego miejsca oraz wątpliwa jakość wielu pokoi to czynniki, które sprawiały, że siłą rzeczy większość pracowników została w mieście także na weekend. Aktualnie trend ten powoli się zmienia. Doceniamy bliskość natury i możliwość wypoczynku wedle swoich własnych schematów i oczekiwań.

W wolnostojących domkach letniskowych można wypocząć w komfortowych warunkach. Składają się z drewnianej konstrukcji, stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także instalacji wewnętrznych o wybranym przez siebie zakresie. Brak izolacji termicznej sprawia, że konstrukcje tego rodzaju sprawdzą się doskonale wyłącznie podczas ciepłych sezonów. Jednak i na ten problem rynek znalazł odpowiedź.

Domek całoroczny – wypoczynek w korzystnej cenie

Inwestycje całoroczne to zmodyfikowane domki letniskowe, które zostały doposażone w instalacje zapewniające komfortowe warunki życia przez cały rok w naszym trudnym i wymagającym klimacie. Przede wszystkim gruba warstwa termoizolacji chroni przed ucieczką ciepła na zewnątrz, a szczelna stolarka okienna blokuje dostęp do wnętrza chłodnemu powietrzu. Dzięki instalacjom grzewczym można dogrzać każde pomieszczenie do optymalnej temperatury i spędzić w nim nie jeden lub dwa dni – a całe tygodnie bądź miesiące. W efekcie wiele osób wykorzystuje domki całoroczne jako sposób na wypoczynek w górach.

Zalety domków całorocznych

Zalet domków całorocznych jest cała masa. Warto poznać choćby część z nich. Zdecydowanie największym atutem jest nieograniczone poczucie komfortu i własności. Każdy właściciel tego typu obiektu traktuje go, z resztą nie bez powodu, jako swój własny drugi dom. W szafkach kuchennych można znaleźć miejsce na niezbędne naczynia, w szafie powiesić ubrania, a ścianę ozdobić zdjęciami bliskich, zaś do odtwarzacza CD wsadzić płytę ulubionego artysty. Uczucie otwarcia drzwi prowadzących do własnego domku całorocznego jest zupełnie inne niż wejście do bezosobowego pokoju hotelowego.

Ponadto możesz go urządzić wedle własnych oczekiwań i wymagań, jak i postawić w wybranej przez siebie lokalizacji. Możesz zdecydować się na zakup nowej działki lub jej dzierżawę.

Jak długo trwa budowa domku całorocznego?

Jak długo trwa budowa domku całorocznego? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna ze względu na ilość zmiennych, o których wspominamy w poniższych akapitach.

 

Formalności

Warto rozpocząć od kwestii formalności. To właśnie one są zdecydowanie największym pożeraczem czasu dla inwestorów. Nowe domki całoroczne należy zawsze stawiać zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, które mimo swojej rygorystyczności jest także jasne i klarowne. Fundamentalny wpływ na czas wymagany do załatwienia pozwolenia ma wielkość domku, a właściwie jego powierzchnia użytkowa. 

Jeśli obiekt nie będzie większy niż 70m2, to możemy skorzystać z budowy bez pozwolenia, czyli wznieść go bez uzyskiwania urzędowej odpowiedzi na nasze zgłoszenie. Gdy odpowiedni urząd nie wniesie żadnych zażaleń w ciągu 30 dni – możemy przejść do stawiania budynku. 

Oczywiście nie obejdzie się również bez spełnienia innych wymagań dodatkowych. Należy do nich między innymi konstrukcja – domek letniskowy musi mieć budowę wolnostojącą, parterową, a także być jedynym obiektem na każde 500 m2 działki. Inaczej sprawa się ma, gdy jego wielkość przekroczy 70 m2, wówczas musimy się oczekiwać na uzyskanie stosownego pozwolenia, co wydłuży czas nawet do kilkunastu miesięcy.

 

Fundamenty i konstrukcja

Podstawą każdego domu, ściśle związaną z jego żywotnością, jest jego fundament. Sprawdza się tutaj zasada „im solidniej, tym lepiej” i jest to element, na którym nie warto oszczędzać. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem pełna płyta fundamentowa lub tradycyjny fundament betonowy (podmurówka + wypełnienie). Tego rodzaju podstawa zapobiega nierównomiernemu osiadaniu budynku, umożliwia także zakotwiczenie ścian za pomocą stalowych kotew, co zwiększa stabilność budynku w przypadku wystąpienia wichur. 

Topografia terenu nie zawsze jednak pozwala na wykonanie pełnej płyty fundamentowej, dlatego dopuszczalne opcje obejmują również fundament punktowy z rur szalunkowych wypełnionych uzbrojonym betonem i usztywnionych solidną ramą drewnianą. 

Ostatecznością, zalecaną wyłącznie w przypadku najmniejszych budynków, są tzw. betonity - betonowe bloczki fundamentowe rozłożone punktowo pod konstrukcją podłogi. Ostatnia opcja jest najtańsza, najprostsza i najszybsza w wykonaniu, charakteryzuje się jednak najmniejszą stabilnością i w żadnym stopniu nie zapobiega konsekwencjom nierównomiernego osiadania domu na gruncie.

 

Montaż domku całorocznego

To kluczowy i ostateczny etap budowy domku, który wbrew pozorom nie zabiera zbyt wiele czasu wykwalifikowanej ekipie. Mimo iż może się różnić w zależności od konstrukcji domku, stopnia jego skomplikowania oraz zastosowanych materiałów wykończeniowych i stolarki, to tak naprawdę nie powinien zająć dłużej niż 5 dni w przypadku zaawansowanych domków do nawet 1 dnia w najmniej skomplikowanych wariantach.

Od czego zależy to, ile trwa budowa domku całorocznego?

To ostatecznie jak długo trwa budowa domku całorocznego? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu różnych zmiennych. Jednak biorąc pod uwagę najmniej skomplikowany domek, dobrze zagospodarowaną, wyrównaną i oczyszczoną działkę, czas ten nie powinien zająć więcej niż kilka dni roboczych. Oczywiście nie wliczając w to 30-dniowego okresu oczekiwania na wniesienie ewentualnych zażaleń przez właściwy urząd. 

Okres ten może się jednak wydłużyć, jeśli inwestor zdecydował o użyciu wybranych przez siebie materiałów lub trzeba wyprodukować domek wedle jego oczekiwań, wymagań i projektu. Należy także doliczyć czas niezbędny do wyprodukowania domku przez specjalistyczną firmę, który również ma duży wpływ na to, ile dni, tygodni lub miesięcy minie od jego zakupu, a pierwszego otwarcia drzwi wejściowych.

Skoro już wiesz, ile trwa budowa domku całorocznego, wybierz odpowiedniego producenta oraz ekipę fachowców, którzy przeprowadzą wszystkie prace budowlane profesjonalnie i w odpowiednim terminie. Wcześniej uzgodnij projekt z projektantem i wprowadź ewentualne zmiany.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!