Szynoprzewody – nowoczesne systemy oświetleniowe

Szynoprzewody – nowoczesne systemy oświetleniowe

Podczas projektowania wnętrz, poza atrakcyjnym wyglądem, zależy nam także na jak najwyższej funkcjonalności i prostocie w późniejszym wprowadzaniu zmian. W tym celu prosto z fabryk, sklepów i innych przestrzeni komercyjnych, pod nasze dachy trafiły systemy oświetlenia szynowego. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ich zastosowanie zamiast tradycyjnej instalacji podtynkowej.

Czym są szynoprzewody?

Zacznijmy od podstaw. Szynoprzewody to natynkowy rodzaj oświetlenia, zastosowany po raz pierwszy w 1930 roku, oparty o szyny z przewodami zasilającym połączone ze sobą za pomocą specjalnych konektorów, bez potrzeby kucia sufitu. Wymagają one zakupu dedykowanych lamp, w prosty sposób podłączanych w niemal dowolnym miejscu instalacji.

W zależności od potrzeb i możliwości instalacji elektrycznej szynoprzewody pozwalają na wykonanie systemu jedno- lub trójfazowego, a także niskonapięciowego 12 lub 48 V. O tym, które z rozwiązań zostanie zastosowane, powinien zadecydować wykwalifikowany elektryk na podstawie możliwości technicznych, a także naszych potrzeb. Same szyny, którymi prowadzone są przewody, mogą być rozmieszczane w dowolnych kierunkach od punktu zasilającego. Dzięki takiej budowie oświetlenie szynowe track-light umożliwia dostarczenie światła w każdy zakątek pomieszczenia, nie pozostawiając zaciemnionych obszarów.

Zobacz szynoprzewody dopasowane do Twojego wnętrza: https://lampoteka.pl/szynoprzewody

Szynoprzewody – zalety

Spośród wszystkich plusów szynoprzewodów, pierwszym i najważniejszym z nich jest wspomniana możliwość całkowitego oświetlenia pomieszczenia. Konstrukcja track-lightów pozwala w szybki sposób zamontować niemal dowolną liczbę lamp (o ile ich sumaryczna moc nie przekracza maksymalnej mocy transformatora, jeśli korzystamy z instalacji niskonapięciowej). Na jednej linii możemy zastosować dowolne, kompatybilne z systemem lampy, łącząc efektowne modele wiszące i żyrandole z minimalistycznymi spotami, doświetlające wybrane fragmenty pomieszczenia. Jeszcze większą uniwersalność i funkcjonalność otrzymamy, decydując się na oświetlenie z regulacją kąta padania światła.

Pod względem sposobu montażu szynoprzewody pozostają najwygodniejszą z dostępnych opcji. Po pierwsze, odpada nam potrzeba kucia całego sufitu. Do wykonania instalacji potrzebne będzie wyłącznie jedno wyprowadzenie przewodów zasilających, skracając czas potrzebny na remont i ograniczając koszty. Zaleta ta zostanie przez nas szczególnie doceniona w momencie, gdy będziemy chcieli przearanżować rozmieszczenie lamp, co w normalnej sytuacji wymusiłoby na nas ponowne kucie i malowanie.

Fanów wszechstronności, oferowanej przez instalacje inteligentnego domu, z pewnością ucieszy możliwość zakupu systemów track-light smart home. Mamy tu na myśli między innymi sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych, opcje zmiany barwy i natężenia światła, czy zaprogramowania jego działania stricte pod własne potrzeby. Rezultat? Proste dostosowanie oświetlenia pod kątem zbudowania odpowiedniego klimatu, czy pory dnia.

Szynoprzewody – do jakich wnętrz?

Oświetlenie szynowe trafiło pod dachy naszych domów i mieszkań prosto ze świata przemysłu. Taki montaż niesie ze sobą ogromną zaletę w halach i fabrykach – pozwala na bardzo szybkie wprowadzenie modyfikacji i przeprowadzenia napraw, co odgrywa kluczową rolę w momencie konieczności rozbudowy stanowisk pracy bądź zapewnienia jak najszybszego serwisu. Możliwość szybkiej zmiany aranżacji lamp sprawia, że znajdziemy je także w przestrzeniach komercyjnych, takich jak restauracje, salony fryzjerskie, sklepy i galerie handlowe oraz biurach.

W mieszkaniach i domach szynoprzewody stanowią domenę przede wszystkim wnętrz nowoczesnych. Ich funkcjonalność i minimalizm, w połączeniu z dobrze dobranymi lampami, jest w stanie zaoferować niepowtarzalny wygląd, który trudno byłoby osiągnąć innymi środkami. Regulowane spoty i lampy wiszące, wybrane pod kątem maksymalnej synergii, cieszą oko, zachwycając przy tym wręcz nieograniczonymi możliwościami w kwestii ewentualnych zmian.

Dużą popularność oświetlenia szynowego możemy też zauważyć wśród fanów stylu loftowego, co nie powinno nikogo dziwić – w końcu mówimy tu o systemie o czysto przemysłowym rodowodzie. Na tego rodzaju rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba architektów wnętrz, projektujących przestrzenie dla najbardziej wymagających właścicieli prywatnych oraz hoteli.

Montaż szynoprzewodów

Podczas projektowania instalacji szynoprzewodów należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak kształt pomieszczenia i jego wymiary, a także planowane rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, co pozwoli uzyskać najlepszy efekt świetlny. Pod względem elektrycznym cały system powinien zostać wykonany przez elektryka, który dopasuje całość do możliwości naszej instalacji, m.in. pod kątem wyboru zasilania wysoko- lub niskonapięciowego oraz ewentualnego doboru zasilacza.

Po wyprowadzeniu przewodów zasilających z sufitu przystępuje się do montażu. W zależności od sposobu, w jaki prowadzone są szyny, fachowiec powinien zastosować zasilacz środkowy (gdy biegną one od przyłącza w różnych kierunkach) lub końcowy (dla rozmieszczenia jednokierunkowego). Podczas dobierania lamp należy zadbać o wybór żarówek o barwie światła i wartości strumienia dostosowanej do potrzeb pomieszczenia. Po ułożeniu całości, pozostanie nam już jedynie zamontowanie opraw i cieszenie się tym ponad wszystko oszczędnym, atrakcyjnym i funkcjonalnym oświetleniem!

 Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!