Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla każdej działki? Rodzaje pomp ciepła

Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla każdej działki? Rodzaje pomp ciepła

Praktycznie bezobsługowe, ekonomiczne i ekologiczne – pompy ciepła nie bez powodu z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem. Jedno z popularniejszych rozwiązań grzewczych pozyskuje nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Jaką pompę ciepła wybrać? Twoja decyzja w dużej mierze będzie uzależniona od działki, na której ma ona zostać zainstalowana. 

Na czym polega innowacyjność pompy ciepła? 

Pompa ciepła to innowacyjne źródło ciepła, zaprojektowane dla domowego systemu grzewczego. Jest tanie w eksploatacji, praktycznie bezobsługowe i ciche, dodatkowo nie wymaga komina ani osobnej kotłowni. Co istotne, pompa ciepła większą część energii pozyskuje bezpośrednio ze środowiska naturalnego – zależnie od rodzaju urządzenia, z wody, powietrza lub gruntu. 

Pompa ciepła może być zainstalowana na każdej działce

Zasadniczo, pompa ciepła może być zainstalowana na każdej działce. Decyduje o tym różnorodność rozwiązań, dostępnych na rodzimym rynku grzewczym. Dobór pompy ciepła warto uzależnić od warunków konkretnego terenu, w tym również jego powierzchni. Nie wiesz, jakie urządzenie grzewcze wybrać? Poniżej znajdziesz wskazówki, jaki rodzaj pomp ciepła (dostępnych w stałej ofercie TAURONA) sprawdzi się na danym terenie/działce.

Wodna pompa ciepła dla działek bogatych w zasoby wody naziemnej lub gruntowej

Jeśli na Twojej działce znajdują się zasoby wody naziemnej lub gruntowej, świetnym rozwiązaniem okaże się pompa wodna, wykorzystująca zdolność wody do akumulacji ciepła. Pompa woda-woda nie jest jednak uniwersalna – w związku z tym nie sprawdzi się na działce, na której wydajność cieków wodnych w ciągu kolejnych lat może się zmniejszyć. 

Duże znaczenie dla funkcjonalności i wydajności wodnej pompy ciepła ma także jakość wody, która będzie stale przepływała przez instalację. Woda wysokozmineralizowana może bowiem powodować korozję poszczególnych elementów, w efekcie czego urządzenie przestanie być praktycznie bezobsługowe. 

Gruntowa pompa ciepła dla działek o różnej powierzchni

Gruntowa pompa ciepła jest bardzo efektywna – świadczy o tym współczynnik wydajności COP na poziomie 4.0 (współczynnik ilości wyprodukowanego ciepła do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej). Wykorzystuje ona temperaturę gruntu, która na pewnej głębokości jest dodatnia niemal przez cały sezon grzewczy. 

Pompy ciepła gruntowe są wydajne i mogą być wykorzystywane na działkach o różnej powierzchni. Warunkiem jest wybór odpowiedniego wariantu. Jeśli jesteś właścicielem dużej działki, wykorzystaj gruntową pompę ciepła z kolektorem poziomym, w pozostałych przypadkach dobrym wyborem okaże się urządzenie z wymiennikami pionowymi. 

Powietrzna pompa ciepła dla dowolnej działki 

Chociaż powietrzna pompa ciepła najefektywniej pracuje w warunkach, w których temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, jest świetnym rozwiązaniem dla działki o dowolnej powierzchni, bez znaczenia jest również dostępność cieków wodnych. Przeszkodą dla instalacji powietrznej pompy wodnej nie są niskie temperatury (poniżej -5 stopni Celsjusza pompa wciąż pracuje, jednak współczynnik efektywności COP spada). Również architektura ogrodu ani finanse, gdyż jest to wariant wyraźnie tańszy w stosunku do pozostałych, nie stanowi przeszkody w montażu. Jest to jednocześnie najpopularniejsze obecnie rozwiązanie.

 Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!