Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Paulą Pióro i arch. Anetą Korus

Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Paulą Pióro i arch. Anetą Korus

Zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu  'Rozmowy z architektem'. Arch. Paula Pióro i arch. Aneta Korus to założycielki pracowni Architektura i Wnętrza, Ambasadorki marki Geberit. Architektura i Wnętrza to projektowy kolektyw realizujący zlecenia w obszarze architektury oraz architektury wnętrz od 2010 roku. Z pasją działający również w obszarze projektowania mebli o wyrazistych formach i kolorach. Nieustannie poszukujący nowych form w kształtowaniu przestrzeni zarówno powierzchni prywatnych, jak i komercyjnych. W projektowaniu dążą do całkowitej harmonii między krajobrazem, przestrzenią zewnętrzną i wewnętrzną. Ich projekty słyną z ergonomicznych rozwiązań i nietuzinkowego podejścia do wykorzystania światła naturalnego. Zdobyte doświadczenie pozwala podejmować wszelkie zadania projektowe, wciąż poszukując nowych trendów. Tworzą stylowe, nowoczesne i zapadające w pamięć przestrzenie do komfortowego życia, pracy i odpoczynku. Dzięki indywidualnemu podejściu budują silne i długotrwałe relacje partnerskie z inwestorami.

Rozmowa z arch. Paulą Pióro i arch. Anetą Korus

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Panie do wybrania tej branży, zawodu?

W przypadku każdej z nas decyzje o studiach architektonicznych narodziły się zapoczątkowane zupełnie innymi bodźcami. Jednakże obydwie już we wczesnych latach dzieciństwa przejawiałyśmy zdolności plastyczne oraz miłość do rysunku. 

Paula Pióro: Przez niemal cały czas trwania szkoły średniej byłam przekonana, że będę studiować na Akademii Sztuk Pięknych. Pociągały mnie rzeźba i malarstwo, na mojej drodze w tamtym czasie stanął utalentowany polski rzeźbiarz i pedagog, pod którego okiem stawiałam swoje pierwsze kroki w zakresie nauki perspektywy, interpretacji barw oraz proporcji. Na skutek jego ciężkiej choroby musieliśmy przerwać lekcje w pracowni rzeźbiarskiej. Pustkę po wspomnieniu wspaniałej przyjaźni z moim pierwszym mentorem wypełnił nowy nauczyciel, z którym na początku nie było nam wzajemnie łatwo się zrozumieć. Bardzo mocno na to pierwsze nasze spotkanie naciskał mój tata, przekonany o moich zdolnościach. Chciał, żebym wykorzystała talenty w przyszłości. Zabraliśmy więc moją olbrzymią teczkę "z plastyka" (jak to później zostało skomentowane przez doktora architektury Politechniki Krakowskiej) i ruszyliśmy wspólnie na spotkanie z nieznanym. Po obejrzeniu wszystkich moich dotychczasowych prac pan Janusz powiedział tylko tyle: ,,na Politechnikę to nie tędy droga". Ta uwaga nie spotkała się z moją aprobatą. Daliśmy więc sobie czas na zastanowienie się, czy ta właśnie droga jest dla mnie. Decyzja przecież musiała być moja. Przekonał mnie jednak kilkoma argumentami, które do dziś słyszę w mojej głowie. Nie kłamał. 

Aneta Korus: Jako dziecko zawsze wyobrażałam sobie, że w przyszłości będę weterynarzem. Od kiedy pamiętam byłam mocno związana z naturą, kochałam piesze wędrówki oraz spędzanie czasu na powietrzu. Podczas moich wycieczek zawsze podziwiam piękno dzikich zwierząt oraz symbiozę fauny i flory. Usposobieniem zawsze byłam nieco introwertyczna, więc najlepszymi przyjaciółmi dla mnie były zawsze zwierzęta. Jednakże w praktyce już od wczesnych lat przejawiałam zdolności manualne do tworzenia. Zarówno w rysunku, jak również gdy pomagałam tacie w warsztacie stolarskim, który prowadził. Uwielbiałam tam spędzać czas oraz obserwować piękne prace wychodzące spod jego dłoni. Miłość do naturalnych materiałów widać w każdej mojej pracy do tej pory. Wybierając kierunek studiów zrobiłam analizę wszystkich moich mocnych stron i okazało się, że to właśnie na studiach architektonicznych może pomóc mi mój zmysł plastyczny oraz zdolności matematyczne. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Nigdy go nie żałowałam.

•  Projekt – przełom. Która realizacja nadała rozpędu karierze?

Trudne pytanie, gdyż wiele z realizowanych przez nas zleceń wydaje się być przełomowych w trakcie trwania prac projektowych oraz prowadzonych nad nimi nadzorów. Przełom następuje zwłaszcza w sposobie naszego postrzegania ergonomii oraz estetyki powierzonych nam rozmaitych zadań. Jednakże pośród nich możemy wyłonić na pewno ten, dzięki któremu nabrałyśmy projektowej pewności siebie - zwłaszcza dzięki reakcji środowiska na jakość naszej pracy. Zadanie projektowe, które nadało rozpędu naszej karierze to niewątpliwie projekt foyer oraz części wspólnych wnętrza największego w tamtym czasie obiektu mieszkalno-usługowego w naszym mieście. Aktualnie realizujemy bardzo wiele tego typu projektów i cieszą się dużym uznaniem pośród naszych kontrahentów. Poniekąd ta inwestycja wyznaczyła nowe trendy w kształtowaniu identyfikacji wizualnej wnętrz budynków deweloperskich w naszym regionie. Przedsiębiorcy chętniej inwestują fundusze po to, by wyróżnić swój obiekt na tle innych zwłaszcza, że dobry design podnosi prestiż inwestycji. 

•  Credo architekta – jakie zasady towarzyszą Paniom w codziennej pracy?

Paula Pióro: Kierujemy się sercem, cokolwiek robimy. W imię zasady Konfucjusza - wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w Twoim życiu. Nawet w trudnych momentach, cieszymy się z tego, gdzie jesteśmy i co już udało nam się zrealizować. Często wspominamy minione inwestycje i cieszymy się z efektów naszej pracy, zwłaszcza z zadowolenia inwestorów. To nie jest wyłącznie nasza praca - to styl życia, który prowadzimy. Formy i kształty, które projektujemy otaczają nas, kształtują...

Aneta Korus: Zdanie, które równie często nam towarzyszy to: ,,potrzeba jest matką wynalazku". W zasadzie to taka jest nasza codzienność w pracy, że nieustannie poszukujemy rozwiązań. Potrzeby naszych klientów często bywają tak nietypowe, że zadania projektowe, które przed nami stoją są często wyzwaniem - zawsze kreatywnie podchodzimy do koncepcji nowych rozwiązań.

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość?

Chcemy się rozwijać i stawiać czoła kolejnym coraz to większym wyzwaniom projektowym. Lubimy wychodzić ze swojej strefy komfortu poprzez dążenie do realizacji nowych celów. Czasami nie spodziewając się, co czeka nas w kolejnym roku. Dostajemy niekiedy propozycje takie jak np. poprowadzenie szkolenia dla pracowników olbrzymiej korporacji. Tego typu propozycje są dla nas dużym wyzwaniem, ale i satysfakcja z sukcesu również jest olbrzymia. Nie mamy sprecyzowanego planu rozwoju naszej pracowni, jednak wykorzystujemy potencjał z sytuacji, w których obliczu mamy szansę się rozwijać, nawet gdy okupione jest to dużym nakładem czasu prywatnego. Nie chcemy jednak się zatracić w technologii i pędzie dzisiejszego świata. Bardzo ważny jest dla nas balans pomiędzy pracą, a odpoczynkiem. Mamy świadomość upływu czasu oraz tego, że życie toczy się także poza naszą pracownią, a design nie zbawi świata. Marzymy o wprowadzeniu na rynek własnej linii produktów, których prototypy już goszczą w obsługiwanych przez nas inwestycjach. Jesteśmy dla siebie nawzajem nieocenionym wsparciem, a naszym celem jest ,,zajść daleko, nie szybko".

•  Architektura postpandemiczna - co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Pierwszą rzeczą, o której pomyślałyśmy nie są zmiany w samej architekturze, ale w sposobie postrzegania przestrzeni komercjalnej oraz prywatnej. Okazało się bowiem, że nie potrzebujemy tak wiele jak nam się uprzednio wydawało. Wiele z naszych codziennych aktywności przeniosło się do Internetu. Jako społeczeństwo zaczęliśmy pracować przez Internet, robić zakupy przez Internet, ćwiczyć... i wiele innych. Na skutek tych zmian przestrzenie prywatne, w których ludzie zwykle ,,bywali" przed pandemią okazały się zbyt ciasne, zbyt mało inspirujące, zbyt mało funkcjonalne. Klienci stali się bardziej świadomi swoich potrzeb, zapobiegający oraz dużo bardziej wybiegający w przyszłość. Zauważyłyśmy, że chcieliby skupić się na dobrze materiałów trwałych jakościowo, tak by dbając o nie, chętniej przedłużać ich życie - zdecydowanie bardziej, niż je wymieniać w przyszłości. Niezmienne pozostały jednak w naszych klientach chęci do inwestycji w nowe lepsze rozwiązania technologiczne oraz poszukiwanie nowych trendów w architekturze i wnętrzach. 

arch. Paula Pióro i arch. Aneta Korus

arch. Paula Pióro i arch. Aneta Korus

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Pauli Pióro i arch. Anety Korus

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!