Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 za nami.

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 za nami.

W gościnnych progach Orientarium ZOO w Łodzi, 1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz piąty. Goście gali mogli nie tylko odbyć multimedialną podróż pod najciekawszych realizacjach ubiegłego roku, ale także wysłuchać ciekawych wykładów. Na zakończenie uroczystości odbył się spacer architektoniczny po obiekcie, który uważany jest za najnowocześniejsze ZOO w Europie.

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Najważniejszą częścią gali było ogłoszenie wyników Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 oraz wręczenie nagród autorom najlepszych realizacji. W każdej z kategorii konkursowych swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać krótkich prezentacji naszych Partnerów - firm Bauder, Leca i Puczyński (oprócz nich wśród partnerów były firmy Knauf oraz H+H). Anna Cymer przedstawiła postać tegorocznego zdobywcy Nagrody Priztkera Francisa Kéré a arch. Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak zaprezentował gościom projekt kładki pieszo-rowerowej w Dobczycach, który zdobył nagrodę Grand Prix Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021.

Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

 

Polska Architektura 2021

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie, zaprojektowany przez pracownię New Architekci. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać Cukrowni Żnin, której autorem są: Grupa ARCHE, Bulak Projekt, MIXD, Mili Młodzi Ludzie i Less is core. Eksperci docenili architekturę nowego życia, utrzymaną w nurcie architektury reuse i cenne wykorzystanie potencjału zabytkowego obiektu.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Obiekty publiczne/głosowanie publiczności: Kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie, New Architekci

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Obiekty publiczne/głosowanie jury: Cukrownia Żnin, Grupa ARCHE, Bulak Projekt, MIXD, Mili Młodzi Ludzie i Less is core

 

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili Dom w Mławie, którego autorem jest pracownia James&Mau. W tej samej kategorii jurorzy docenili Dom wiatrak autorstwa Michała Kucharskiego, o4 architekci Mateusz Piwowarski, Tomasza Padło, Sylwii Ciesielska. Jak uzasadniają, jest to fantastyczny przykład nowego życia obiektu powstałego z dużą dbałością o dobry kompromis pomiędzy nową funkcją i współczesnymi potrzebami a dziedzictwem materiałowym, formalnym i krajobrazowym.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Obiekty prywatne/głosowanie publiczności: Dom w Mławie, James&Mau

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Obiekty prywatne/głosowanie jury: Dom wiatrak, Michał Kucharski, o4 architekci Mateusz Piwowarski, Tomasz Padło, Sylwia Ciesielska

 

97MozTrq5SgpXBS6G4rpSedh1JvRJuO7jGEg2wNbNGm50GtMccMtZtIruPqi_polskie-wnetrze-2021jpg.jpg

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrał Hotel Villatoro w Zgorzelcu autorstwa pracowni 370 studio. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło Food Hall Browary w Warszawie, zaprojektowane przez pracownię NOKE Architects. Eksperci docenili kulturę zastosowanych środków wyrazu dla odkrycia i wyeksponowania zabytkowych oraz wartościowych elementów struktury wnętrza tworzących spójną, minimalistyczną kompozycję z jego wyposażeniem i funkcją.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Wnętrza publiczne/głosowanie publiczności: Hotel Villatoro w Zgorzelcu, 370 Studio

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Wnętrza publiczne/głosowanie jury: Food Hall Browary w Warszawie, NOKE Architects

 

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom był Gdański apartament zaprojektowany przez pracownię Sikora Wnętrza. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym okazało się Niebanalne mieszkanie w Katowicach zaprojektowane przez studio bro.Kat. Nagroda została przyznana za duże wyczucie w łączeniu form i kolorów oraz klimat wnętrza podążający za okresem powstania budynku.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Wnętrza prywatne/głosowanie publiczności: Gdański apartament, Sikora Wnętrza

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Wnętrza prywatne/głosowanie jury: Niebanalne mieszkanie w Katowicach, studio bro.Kat.

 

Polski Krajobraz 2021

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania, zaprojektowany przez Pawła Grobelnego. W opinii jury na nagrodę w tej kategorii zasłużyła Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, zaprojektowana przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Wyróżnienie przyznano za prostą w swojej formie koncepcję kładki niebywale usprawniającą komunikację między dwoma najbardziej popularnymi miejscami Dobczyc i dyskretne wtopienie architektury kładki w otoczenie.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Przestrzeń publiczna/głosowanie publiczności: Wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania, Paweł Grobelny

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Przestrzeń publiczna/głosowanie jury: Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, Biuro Projektów Lewicki Łatak

 

Wśród ogrodów prywatnych publiczność najwyżej oceniła Nowoczesny ogród we Wrocławiu, zaprojektowany przez Pakka pracownię architektury krajobrazu. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło zielony Taras na V piętrze w Warszawie, autorstwa pracowni Zieleń i przestrzeń. Nagroda została przyznana za propagowanie idei zrównoważonego rozwoju w postaci zielonego dachu a w tym przypadku przydomowego ogródka mającego potencjał retencjonowania wody i budowy mikroklimatu tak ważnego we współczesnym mieście.

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Ogrody prywatne/głosowanie publiczności: Nowoczesny ogród we Wrocławiu, Pakka pracownia architektury krajobrazu

 

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Ogrody prywatne/głosowanie jury: Taras na V piętrze w Warszawie, Zieleń i przestrzeń

 

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021 jury przyznało także nagrodę Grand Prix. Za niebanalny obiekt urbanistyczny usprawniający nie tylko komunikację, ale dyskretnie otwierający potencjał przestrzeni publicznej na nowe możliwości, szczerość detalu i zastosowanych materiałów. Za obiekt, który doskonale wpisuje się w krajobraz i nie pozostawia wątpliwości co słuszności wyboru projektantów oraz jakości wykreowanej dla użytkowników, ten prestiżowy tytuł otrzymała Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, dzieło Biura Projektów Lewicki Łatak

Wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Grand Prix: Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, Biuro Projektów Lewicki Łatak

 

Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

 

Zobacz film z Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Zobacz fotorelację z Gali

Fot: Marcin Pietrzak

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Organizator

 

 

Współorganizator Gali

 

Partner Gali

 

Partnerzy wspierający Galę


 

 

Patronat honorowy

Patronat honorowy wiceprezesa

Rady Ministrów, ministra kultury,

dziedzictwa narodowego

pana prof. Piotra Glińskiego.

 

 

Patroni medialni

 


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!