Nowe wnętrza Biblioteki Narodowej

Nowe wnętrza Biblioteki Narodowej

Zmiany we wnętrzach Biblioteki Narodowej zbiegły się z uroczystością z okazji 275. rocznicy otwarcia gmachu. Nowoczesny projekt wnętrza stworzyła pracownia Konior Studio. W projekcie dominują takie materiały, jak stal, drewno oraz miedź. Co się zmieniło i dlaczego Biblioteka Narodowa jest teraz jeszcze bardziej wyjątkowym miejscem?

Modernizacja wnętrz biblioteki

Dzięki zmianom wprowadzonym przez Konior Studio czytelnie są trzy razy większe! Obecnie są w nich miejsca siedzące dla prawie czterystu czytelników. Wnętrza stały się funkcjonalne i nowoczesne. Biblioteka Narodowa po modernizacji może udostępniać 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. W czytelniach znalazło się miejsce na cztery razy więcej książek z wolnym dostępem. Powstały czytelnie mniejsze, specjalistyczne, dla zespołów badawczych.

Fot: Paweł Morawiec

Fot: Paweł Morawiec

Materiały zastosowane w projekcie wnętrz

Aby nadać Bibliotece Narodowej jeszcze więcej szlachetności Konior Studio wykorzystało takie materiały, jak: miedź, stal, drewno i kamień. Rzucającym się w oczy elementem jest sufit z miedzianej siatki. W przestrzeni zaprojektowanej na nowo nie ma już żadnych barier architektonicznych. Dlatego mogą z niej bez obaw korzystać również osoby z niepełnosprawnościach oraz w starszym wieku.

W Bibliotece Narodowej znajdują się aż cztery wewnętrzne ogrody o różnej stylistyce. Roślinność w nich została bardzo starannie dobrana, aby zachwycała o każdej porze roku.

Chciałabym tutaj również wspomnieć o tym, że ogromne wrażenie zrobiła na mnie również lada główna. Jest nowoczesna, dostępna dla wszystkich i spójna z pozostałymi elementami projektu Konior Studio.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza Biblioteki

Biblioteka Narodowa na nowo – metryczka projektu

Projekt: Konior Studio 
Zdjęcia: Paweł Morawiec, Jakub Certowicz.
Realizacja: 2022 rok
Inwestor: publiczny
Typ budynku: biblioteka
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!