Sixty-Nine – nieoczywiste kształty i kolory

Sixty-Nine – nieoczywiste kształty i kolory

Liczba sześćdziesiąt dziewięć była inspiracją dla tego mieszkania. Wykorzystane w nim kolory również nie są przypadkowe. Ludzie dzieją się na tych, którzy sztukę współczesną traktują jako dekorację domu i typowych kolekcjonerów, którzy mają zbyt wiele obrazów. Ta druga sytuacja prowadzi do przytłoczenia przestrzeni. Jest też trzecia grupa. Ci ludzie po prostu cieszą się sztuką, ale nie mogę ich uznać za kolekcjonerów. Mieszkanie w Pradze zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby wyeksponować dzieła sztuki i dać im przestrzeń.

Inspiracją były dwa obrazy

Numer sześćdziesiąt dziewięć, zaprezentowany na obrazie Vladimír Houdek, ma szczególne znaczenie dla właścicieli tej przestrzeni. Inspiracja tym obrazem jest widoczna w meblach i specjalnie zaprojektowanych osłonach grzewczych. Nawiązaniem do charakterystycznych krawędzi obrazu są drzwiczki szafek kuchennych. Kolory na obrazach w bardzo dużym stopniu łączą się z barwami zastosowanymi we wnętrzu. Nawiązania są bardziej i mniej oczywisty.

Drugą inspiracją był obraz Josefa Bolfa. Nawiązania do niego widać w kolorach półek oraz oświetleniu.

Sixty-Nine – nieoczywiste kształty i kolory

Nie tylko dzieła sztuki

W tym mieszkaniu nie da się od nich uciec. To prawda. Jednak nie można również zapominać o tym, że mieszkanie jest przede wszystkim miejscem do życia dla rodziny. Dlatego poza obrazami, architekci zastosowali tutaj wiele praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest powiększenie kuchni lub szafy, stworzenie przestrzeni biurowej, czy wymiana instalacji hydraulicznej.

Mieszkanie przeszło generalny remont. Zmieniono układ funkcjonalny, instalację sanitarną, grzewczą oraz dodano klimatyzację. Meble są wykonane na zamówienie, od łóżka, do szaf i stolika jadalni.

Naturalność i kolor

We wnętrzu znajdziemy naturalne materiały, takie jak drewno. Architekci nie bali się kolorów, pojawia się on w każdym pomieszczeniu w różnorakiej barwie. Ten zabieg sprawia, że mieszkanie jest ciekawe i bardzo przytulne! 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania

Przestrzeń pełna dzieł sztuki – metryczka projektu

Studio: No Architects
Projektanci:    Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Ján Šefčík
Lokalizacja:  Prague 3 – Žižkov
Kraj:   Czech Republic
Realizacja:    2021
Ogólna powierzchnia: 130 m²
Powierzchnia użytkowa: 100 m²
Fotograf: Studio Flusser
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!