Wnętrza w stylu industrialnym cieszą się ogromną popularnością już od długiego czasu. Można spokojnie uznać, że jest to jeden z najmodniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat. Ale czym tak właściwie jest styl industrialny? Jakie są jego cechy szczególne? I najważniejsze — do jakich wnętrz pasuje? Tego wszystkiego dowiemy się już za chwilę.
Styl industrialny we wnętrzach to nic innego, jak styl inspirowany dawnymi fabrykami i loftami, jakie powstawały w ich miejscu. Taka stylistyka jest niezwykle charakterystyczna dla Nowego Jorku. To właśnie tam zaczęto tworzyć wnętrza na wzór starych fabryk. Ogromne przestrzenie, duże okna, wysokie sufity — to główne cechy, które wyróżniają klasyczne wnętrza industrialne. Styl loftowy na przestrzeni lat oczywiście mocno ewoluował i dziś jest on znacznie bardziej elastyczny i różnorodny. Nie musimy mieć wcale mieszkania w budynku po fabryce, by stworzyć wnętrze z loftową duszą.
Styl industrialny to jeden z najbardziej charakterystycznych stylów wnętrzarskich. Właściwie nie da się go pomylić z żadnym innym, ponieważ połączenie jego najważniejszych cech daje unikalny efekt. Jakie są więc znaki szczególne stylu industrialnego? Pierwszym z nich jest przestrzenność. Lofty to otwarte, duże i wysokie przestrzenie i właśnie dlatego te cechy są tak ważne dla tej stylistyki. Oczywiście, aby stworzyć takie wnętrze, wcale nie muszą zostać one spełnione. Jednak pierwotnie to właśnie one były wyznacznikiem industrialnego stylu.
Styl industrialny charakteryzuje się też minimalizmem. W takich wnętrzach mniej znaczy więcej — przynajmniej na pierwszy rzut oka. Bo dodatków nie powinno brakować, natomiast dzięki przestrzenności nigdy nie uzyskamy tu efektu ''zagracenia''. Poza tym styl loftowy cechuje też pewna surowość. A ma ona bezpośredni związek przede wszystkim z tym, jakie materiały wykończeniowe wykorzystuje się w takich wnętrzach. Rządzą w nich bowiem materiały naturalne i niepoddawane obróbce, lub też takie, które są stylizowane na taki klimat. Wykorzystuje się w nich głównie metal, stare drewno, cegłę i beton. Bardzo często specjalnie w takich wnętrzach eksponuje się także rury, kable oraz inne elementy instalacyjne — to znak charakterystyczny stylu loftowego.
A co z kolorami? W tym przypadku także rządzi surowość. Neutralne i ciemne barwy to coś, co zawsze zobaczymy we wnętrzach industrialnych. Dominuje w nich przede wszystkim czerń oraz szarość. Mogą pojawić się także ciemne odcienie zieleni, a także biel — lecz nigdy w odcieniu czystym i śnieżnobiałym.
We wnętrzach industrialnych dodatki mają ogromne znaczenie. Często to właśnie one tworzą cały loftowy efekt. Dobierając je odpowiednio, możemy stworzyć aranżację, która będzie idealnie wpisywać się w styl industrialny i to nawet jeśli samo wnętrze wcale nie dysponuje cechami takimi jak przestrzenność, czy wysokie sufity. Powiedzmy sobie szczerze — w Polsce przecież bardzo rzadko można trafić na takie mieszkania. Dlatego też możemy po prostu nadać naszemu takie charakterystyczne cechy, które sprawią, że będzie tak się prezentować.
Jednym z najistotniejszych dodatków wnętrz loftowych oświetlenie. Lampy wiszące na charakterystycznych kablach, to element, który sprawi, że pomieszczenie od razu zyska industrialny charakter. Warto też postawić na stylowe oświetlenie, w którym wyeksponowane są żarówki. To bowiem także motyw cechujący ten styl. Must have takiego wnętrza to także lampa-reflektor na statywie. Idealnie prezentuje się przy sofie lub w kąciku czytelniczym. Do wnętrz industrialnych pasują także wszelkie ozdoby i dodatki z drewna, betonu, czy drutu.
Odpowiednie meble to kolejny element, który stanowi nieodłączny element wystroju wnętrza industrialnego. To właśnie one nadają mu tego szczególnego charakteru. Jeśli chcemy stworzyć mieszkanie industrialne, dobór właściwych mebli będzie kluczowy. Jakie więc sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim, stawiajmy na naturalne materiały. W loftowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble drewniane. Koniecznie z drewna ciemnego i o surowym wykończeniu. Co więcej, dla mebli industrialnych bardzo charakterystyczne jest połączenie drewna oraz metalu — najlepiej w odcieniu czerni lub postarzanego złota. Stół, komoda, czy stolik RTV wykonany w taki sposób sprawi, że wnętrze od razu nabierze tego charakteru.
Elementem wyposażenia, którego nie może zabraknąć w loftowym wnętrzu, są też metalowe regały. Możemy trzymać na nich zarówno książki, jak i rośliny, czy ozdoby. Taki mebel to dodatek obowiązkowy!
Czy takie meble będą pasować do każdego wnętrza? Z pewnością to idealny wybór do mieszkań, które urządzane są w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i właśnie industrialnym. Loftowy styl jest ponadczasowy, dlatego też to świetny wybór, jeśli chcemy, by nasze wnętrza wyglądały świetnie i modnie przez długi czas.
Artykuł sponsorowany
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Drzwi wewnętrzne mogą być niemal niewidoczne, ale mogą też stanowić...
czytajUmywalka, miska ustępowa, wanna lub prysznic – to niezbędne, minimalne...
czytajCzy biokominek daje ciepło? Jak skomplikowana jest jego instalacja? Czy...
czytajDrzwi wewnętrzne - czym się kierować przy wyborze? Przed wyprawą...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz