E-konferencja: Prefabrykacja w architekturze. II edycja

E-konferencja: Prefabrykacja w architekturze. II edycja

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizację kosztów i czasu budowy. Powoli ta technologia wraca do łask zarówno w swojej klasycznej formie, jako prefabrykacja betonowa, jak i w nowych wydaniach – dostosowanych do wymogów budownictwa zrównoważonego. Jak wygląda jej współczesne oblicze oraz jaka przyszłość rysuje się przed tą technologią? Zapraszamy na drugą edycję e-konferencji z cyklu „Idee i technologie” poświęconą prefabrykacji. Widzimy się 26 maja 2022 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

E-konferencja: Prefabrykacja w architekturze. II edycja.


kFDTbvD4pnfOfr2f3i4ShA1J3JMioJg7PdUhm8AXURwjGDVvPHRSW9oXhFHe_partnerzypng.png

 

 Patron konferencji:

 

 

 

wF6iyNML1dy8wXFvM2L2R49pz0IA2wmvaST5cunTkcbejP0lc7N4ED3S1O6l_programpng.png

Vf6HU7TR3GDgCTUxpmAQaXzH1Nz5iVmHu6UQkUJEQEPurOg61AIBU5fDx9cv_karolina-rzemienieckajpg.jpg

Prefabrykacja drewniana – czy będzie odpowiedzią na współczesne wyzwania w budownictwie?

Poruszane zagadnienia:
1. Prefabrykacja drewniana – co to jest, jakie wyróżniamy technologie?
2. Prefabrykacja w technologii masywnej (używane materiały konstrukcyjne, możliwości rynkowe, wady i zalety technologii, gdzie warto zastosować)
3. Prefabrykacja w technologii lekkiej, szkieletowej (używane materiały konstrukcyjne, możliwości rynkowe, wady i zalety technologii, gdzie warto zastosować)
4. Potencjał rynkowy w Polsce
5. Wybrane realizacje w Polsce i na świecie
6. *Różnice w procesie inwestycyjnym pomiędzy prefabrykacją a budownictwem „tradycyjnym”
7. *Technologia balonowa i platformowa – różnice i możliwości w zastosowaniu. 

Prowadząca: Karolina Rzemieniecka

Ekspert Polskich Domów Drewnianych S.A. w zakresie przygotowania inwestycji w technologii prefabrykacji drewnianej. Na co dzień zajmuje się obsługą przedinwestycyjną projektów budowlanych, doborem optymalnych narzędzi i rozwiązań konstrukcyjno – materiałowych. Współpracuje z architektami i konstruktorami w kwestii przygotowania produktowego. Swoje doświadczenie zdobywała u największego producenta drewnianych budynków modułowych w Polsce – Unihouse S.A. Przygotowywała liczne projekty zarówno w Polsce jak i za granicą, mieszkaniowe, hotelowe i użyteczności publicznej (m.in. Norwegii i Szwecji). Prowadzi liczne wykłady dotyczące budownictwa drewnianego (współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe).

 

DymdR4vKxaHozIEO4UUYI3qytOmR7yIDgNYx4UimhtoezQm6buAbazoWSUh8_daria-ilkiewiczjpg.jpg

Beton architektoniczny w prefabrykacji

Poruszane zagadnienia:
1. Wytyczne techniczne dotyczące produkcji elementów architektonicznych.
2. Mieszanka do produkcji betonu architektonicznego.
3. Proces produkcji elementów architektonicznych.
4. Ocena powierzchni architektonicznej.
5. Czym jest element referencyjny i w jakim celu się go wykonuje.
6. Przykłady realizacji. 

Prowadzący: Betard. Daria Ilkiewicz

Absolwentka Politechniki Opolskiej na kierunku budownictwo, aktualnie specjalista w dziale Laboratorium i Kontroli Jakości w Betard, oddział Przywory. Na co dzień zajmuje się kontrolą produkcji żelbetowych elementów prefabrykowanych dla różnych typów budownictwa pod względem zgodności z dokumentacją techniczną i jakości ich wykonania. Szczególnym zainteresowaniem stał się dla niej beton architektoniczny i szerokie możliwości jego zastosowania.

Ivi5f1Vz2TRfENBVrfakN5pkxoiuOBGiLU04EsuYYq6VXbvVf24vh3RoLQws_waldemar-niedziela-jpg.jpg

Dynamiczna osłona fasadowa - integralnym elementem zrównoważonego budownictwa i „nośnikiem” dla OZE

Poruszane zagadnienia:
- automatyczne systemy osłon fasadowych w realizacji projektów z prefabrykatów,
- zastosowanie „dynamicznej fasady” w ochronie budynku przed nadmiernym przegrzaniem i wychładzaniem,
- fasada budynku „nośnikiem” dla rozwiązań OZE i wsparciem dla efektywności energetycznej budynku.   

Prowadzący: Waldemar Niedziela

Business Developer Manager Commercial Building Solutions, Somfy Polska, Ekspert, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Z firmą Somfy Polska związany od 2007 r. Ekspert w dziedzinie automatyki budynkowej, inteligentnych systemów sterowania i zrównoważonego budownictwa. Z dużym sukcesem i skutecznością prowadzi strategiczne projekty inwestycyjne budynków użyteczności publicznej we współpracy z inwestorami, deweloperami, biurami projektowymi i pracowniami architektonicznymi. Należy do Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki oraz do Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

 
oHdWYnPCyGlsSxewnS8hg90zq1rlKnbIySczTxv9JBo58huF2GsoSWA3rg2Y_filip-galuszkajpg.jpg

Prefabrykacja w czasach trudnego dostępu

Poruszane zagadnienia:
1. Idea Honay House oraz powody wyboru danych rozwiązań
2. Budujemy dom z precyzją stolarza meblowego
3. Przyjęte systemy i ich krótka charakterystyka
4. Lokalne logistyka krok po kroku. 

Prowadzący: mgr inż.arch. Filip Gałuszka

Absolwent wydziału architektury na Politechnice Śląskiej. Multidyscyplinarny designer projektujący wnętrza, meble oraz architekturę w małej skali. Od 10 lat na stałe mieszkający w Chinach, gdzie prowadzi studio JANG oraz firmę meblową DEKALOGIK. Pomimo dekany spędzonej na działaniach w Azji, Filip wraz z siostrą Asią w 2019 roku postanowili rozpocząć na Podhalu działania związanie z projektowaniem oraz realizacją małych prefabrykowanych domów w ramach projektu Honay House. W swojej pracy projektowej na wielu skalach architekt łączy myślenie konceptualne z wysokiej jakości rzemiosłem w powiązaniach z naturalnymi, surowymi materiałami oraz naciskiem na optymalizację procesów tworzenia. 

Studio JANG to interdyscyplinarne studio projektowe z siedzibą w Polsce oraz w Chinach. Założone w 1985 przez Jana Gałuszkę, dziś JANG jest międzynarodową, rodzinną pracownią specjalizującą się w projektach wnętrz, mebli oraz architektury w małej skali. Dowodzone przez architekta Filipa Gałuszkę, studio systematycznie rozwija swoje idee projektowe głównie na rynku chińskim, gdzie architekt pracuje oraz mieszka na stałe. W Polsce, kierowane przez Asię O`Neill, studio JANG ukierunkowuje swoją działalność pod kątem realizacji domów prefabrykowanych pod nazwą HONAY HOUSE. 

 

59DlezeaPpGH3lRRslteuCfXgnZba1caCtCACi0o3jNmfsDwGMul87VwUyfh_przerwapng.png

 

Nu3JmLmLJhwzNqd3puLJ29M2BjLl6BY6Pz7WPve5EUvqcBoDDqc2FPLhJpVY_jaroslaw-kijak-jpg.jpg

JHE fermacell : Bezpieczne rozwiązania przegród dla Budownictwa, o konstrukcji drewnianej

Budownictwo o konstrukcji drewnianej jest zbliżoną do natury bezpieczną formą budowania. Marka fermacell oferuje, od przeszło pięćdziesięciu lat system płyt poszyciowych do budowy w systemie szkieletowym w systemie prefabrykowanych elementów budowlanych oraz w systemie gotowych modułów przestrzennych.

Prowadzący: mgr inż. Jarosław Kijak
Key Account Manager; Koordynator ds. budownictwa szkieletowego

 

DN11k4bmmN0uAOz8ZQU5IodAFjHOnxO66wt4LkwoVmswY8CMxQzqwzhtdf5k_michal-pierzchalskijpg.jpg

Ślad węglowy budynków w technologii drewnianej

Prezentacje będzie wyjaśniać podstawowe pojęcia tj. ślad węglowy / wbudowana emisja gazów cieplarnianych, energia wbudowana, budynki niskoenergochłonne.
Omówiona zostanie metodyka liczenia śladu węglowego (granice, zakres, metody, bazy danych), oraz np. uwzględnianie sekwestracji dwutlenku węgla wyrobów drewnianych.Przedstawiona zostanie analiza przykładowych budynków drewnianych i tradycyjnych.

Prowadzący: dr inż. arch. Michał Pierzchalski, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, dyrektor Pracowni Projektów Budownictwa Energooszczędnego w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.. Redaktor naczelny internetowego serwisu Architektura.info. Certyfikowany projektant budownictwa pasywnego CEPH (Certified Passive House Designer). Specjalista w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonych technologii w budownictwie oraz kalkulacji dotyczących śladu węglowego w przemyśle i budownictwie.

 

x1IfURThwzRgZXM6AEe64H4KdIXfkZ7bXSHn2Xg9SKiOW45exXJFGkluOZY5_tofiluk-i-ploszajjpg.jpg

Architektura Prefabrykowana w kontekście zrównoważonego rozwoju

Prowadzący:

Dr inż. arch. Anna Tofiluk,

Architekt, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Pracowni Planowania i Projektowania Wielokryterialnego, studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, praca doktorska WAPA. Zainteresowania naukowe i związane z pracą dydaktyczną: zrównoważone projektowanie architektoniczne/urbanistyczne, ergonomia, projektowanie uniwersalne, technologie budowlane w architekturze, rysunek techniczny. Autorka publikacji związanych z powyższymi tematami. Członek Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP.

dr inż. arch. Mateusz Płoszaj-Mazurek (Bjerg Arkitektur Polska, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej)

Architekt i Certyfikowany Projektant Budownictwa Pasywnego w Bjerg Arkitektur Polska, zajmuje się projektowaniem architektury zrównoważonej, o niskim śladzie węglowym. W pracowni pracujemy głównie z budynkami prefabrykowanymi. Asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zajmujący się badaniem wpływu decyzji architektonicznych i cyfrowych metod ich optymalizacji na ślad węglowy budynków w cyklu życia. Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Architekci dla Klimatu.

 

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

Wśród osób uczestniczących w e-konferencji rozlosujemy 3 zestawy upominkowe.


soppLapdTOKrIOQDqUPbrU52ANE3T8Kp2EfYknMAITVkSPsEgGesL3UBxDm2_logo-idee-prop-2jpg.jpg

Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!