Zachwyca nietuzinkowością i soczystą, cynamonową barwą. Jej charakterystyczny kolor z czasem przybiera intensywne odcienie, dojrzewając jak wytrawne, czerwone wino. Jatoba. Idealny surowiec na podłogi i sprawdzony sposób na dystyngowane wnętrze, które nawet w ponury dzień zapachnie brazylijskim słońcem.
Jatobowe korzenie
Drzewo jatoba – znane także pod nazwami: wiśnia brazylijska, kawanari czy paquio, występuje na obszarze południowego Meksyku, w Ameryce Centralnej i Południowej, Indiach, w północnych rejonach Brazylii, ale również na obszarze Karaibów. To rozłożyste drzewo o parzystopierzastych liściach i niewielkich kwiatach osiąga do 35 metrów wysokości i około 170 centymetrów w pierśnicy.
Magiczna moc
Jatoba znana jest nie tylko z wielu zalet swojego drewna, ale także ze względu na lecznicze właściwości. Kora drzewa, z zewnątrz jasnobrązowa, od środka zaś czerwona, wykorzystywana jest w medycynie naturalnej m.in. przez Indian Ameryki Płd. Przyrządzane z niej wywary dodają sił witalnych, jak również mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, stąd świetnie nadają się do leczenia wszelkiego rodzaju problemów skórnych.
W magiczną moc jatoby wierzyli natomiast Majowie, którzy – wykorzystując stwardniałą żywicę drzewa (kopal) w roli kadzidła – podczas wszelkiego rodzaju rytuałów okadzali nim ludzi, zwierzęta, budynki lub przedmioty wierząc, że dzięki temu chronią je przed złymi mocami i siłą czarnej magii.
Wytrzymałość diamentu
Do najważniejszych zalet fizycznych drewna jatoby z pewnością należy jej niezwykła twardość, wytrzymałość i odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z tego względu nazywana jest czasem „diamentową wiśnią”. Jej drewno jest jednym z najtwardszych (63-73 MPa w skali twardości Brinella), najgęstszych i najmocniejszych, i z powodzeniem wytwarza się z niego podkłady kolejowe, obręcze kół, jak również podłogi drewniane, meble i inne produkty stolarskie.
Jak wino…
- Podłogi z drewna jatoby można porównać do dobrego wina – są wyborne, a im starsze, tym bardziej wyraziste – mówi Piotr Wójcikiewicz, przedstawiciel producenta - W produkcji powierzchni z tego surowca wykorzystywana jest część twardzielowa drzewa, która oscyluje w kolorystyce łososiowo-czerwono-pomarańczowej, by z czasem – pod wpływem promieni słonecznych – nabrać czerwonobrązowej głębi wzbogaconej delikatnymi czarnymi smugami.
Zachwycająca mozaika barw jatoby ukazuje swoje piękno zwłaszcza na podłogach drewnianych we wzorze klepki trójrzędowej. Tego typu powierzchnie bardzo dobrze prezentują się w eleganckich, dystyngowanych i niekoniecznie przestronnych wnętrzach.
Źródło: materiały prasowe
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wszyscy razem, bądź tylko we dwoje. Wspólne przygotowywanie posiłków z...
czytajAVENIDA to profesjonalne rozwiązanie dla oświetlenia przestrzeni publicznych, które zdobyło...
czytajNiezależnie od tego czy mieszkamy w małym mieszkaniu czy przestronnym...
czytajRotberg – innowacyjna chemia budowlana klasy premium właśnie zadebiutowała na...
czytaj
Ilość komentarzy: 0