Najwęższe mieszkanie w Polsce

Najwęższe mieszkanie w Polsce

Ostatnie piętro pięciokondygnacyjnego budynku na krakowskim Podgórzu wygląda niepozornie. Ale to właśnie tu mieści się najwęższe mieszkanie w Polsce.

Akcja adaptacja

Kilka lat temu, za sprawą najwęższego domu na świecie, w którym mieszkał pisarz Etgar Keret, głośno zrobiło się o Warszawie. Teraz z kolei wiele mówi się o Krakowie i tamtejszym „domu w tramwaju”, który zaprojektowała Patrycja Morawska z pracowni Morawska Interiors.

Zacznijmy od liczb. Powierzchnia: 30m2. Wymiary: 2,4m x 12m. Oto przestrzeń, którą trzeba zaadaptować nie tylko do codziennego przebywania, ale i spotkań towarzyskich, możliwości przenocowania gości i… przechowywania rzeczy, z których korzysta się rzadziej. Nie ma wątpliwości, że kluczem do aranżacji tak nietypowego wnętrza jest świetnie opracowany układ funkcjonalny. Krakowskie mieszkanie czekało pod tym kątem wiele zmian, dzięki którym udało się wykorzystać potencjał ograniczonego metrażu.

Najwęższe mieszkanie w Polsce

Personalizacja wnętrza

Inwestorom nie zależało na tym, by we wnętrzu zagościła konkretna stylistyka. Chcieli przede wszystkim móc powiedzieć o nim po prostu „nasze”. To doskonały przykład współczesnego trendu, zgodnie z którym prywatną przestrzeń organizuje się w sposób umożliwiający wyrażenie siebie i odzwierciedlenie własnego stylu życia.

Wejście usytuowane jest na wprost dużych okien i tarasu o powierzchni niemal dwukrotnie większej niż samo mieszkanie. Po lewej stronie, za lustrzanymi drzwiami, znajduje się sypialnia z łóżkiem pełniącym jednocześnie funkcję schowka, a po prawej – łazienka z kabiną prysznicową typu walk-in oraz ścianami, sufitami i frontami pokrytymi mikro-żywicą. Do uzyskania efektu spójności architektka wykorzystała wydłużone proporcje mieszkania. Kuchnia, przypominająca przytulny bar (wzorowany zresztą na ulubionym lokalu właścicieli), została oddzielona od pozostałych pomieszczeń kolorem ściany.

Najwęższe mieszkanie w Polsce

Naturalne materiały

W strefie dziennej wszystkie meble na wymiar zostały wykonane z drewna. Z tego samego surowca powstała podłoga w jodełkę z widocznym usłojeniem. Ukłonem w stronę naturalności jest także niezwykle trwały blat z kwarcytu w kuchni. Elegancję i ponadczasowość wykorzystanych materiałów podkreślają dodatki w postaci złotych uchwytów, kuchennej armatury czy elementów oświetlenia.

Zobacz galerię zdjęć najwęższego mieszkanie w Polsce 

Najwęższe mieszkanie w Polsce – metryczka projektu

Typ realizacji: wnętrze mieszkania
Pracownia: Morawska Interiors
Realizacja: 2021
Lokalizacja: Kraków
Zdjęcia: Anna Laskowska
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!