Biblioteka Narodowa doczekała się czytelni w nowej odsłonie. W historycznym wnętrzu zrobiło się zdecydowanie bardziej nowocześnie, ergonomicznie i ekologicznie, ale mimo to nie da się zapomnieć o jego przeszłości.
Za projekt przebudowy wnętrza biblioteki odpowiada zespół architektów z pracowni Konior Studio. Zgodnie z jego założeniami wnętrze modernistycznego budynku – powstałego według wytycznych projektowania bez barier architektonicznych – miało stać się bardziej przyjazne dla wszystkich odwiedzających. Zarazem niezwykle istotne było podkreślenie historycznego charakteru i znaczenia jednej z najstarszych instytucji kultury w naszym kraju.
Nowe wejście do budynku znajduje się od strony Pola Mokotowskiego. Po przekroczeniu go od razu można dostrzec umowną granicę między strefą ogólnodostępną a czytelnią. Jest nią przykuwająca uwagę, obita mosiężną blachą lada recepcyjna z logo Biblioteki Narodowej, przy której można wyrobić Kartę Czytelnika, oddać książki czy zadać pytanie pracownikom.
Poza czytelnią otwartą wydzielono także czytelnię czasopism, czytelnię cichą, czytelnię humanistyczną oraz poszczególne czytelnie tematyczne. Ta pierwsza znajduje się tuż przy wejściu i jest dostępna dla wszystkich – nawet osób, które nie mają wyrobionej karty. Po spiralnych schodkach z wewnętrzną windą można dostać się wprost do Czytelni Dolnej, natomiast z Czytelni Górnej trafimy bezpośrednio do nowo zaprojektowanej Czytelni Załuskich, będącej największym w Polsce zbiorem rękopisów i starodruków.
Efekt zmian równie imponująco przedstawia się w liczbach: dziesięć czytelni tematycznych, czterysta dodatkowych miejsc siedzących i cztery razy więcej miejsca na książki udostępniane czytelnikom w wolnym dostępie. Są jeszcze cztery wewnętrzne ogrody z roślinnością zmieniającą się wraz z porami roku.
W strefie wejścia wykorzystano materiały takie jak miedź, stal, kamień i ciemne drewno. Ich elegancja w pełni współgra z modernistycznym charakterem budynku, a klasyczne odcienie czerni, bieli, beżu i szarości zestawione naturalną zielenią doskonale się ze sobą komponują. Nie do przecenienia jest też kluczowa rola naturalnego światła. To właśnie za sprawą jego natężenia zmienia się kolor niektórych elementów wykorzystanych w aranżacji (m.in. podwieszanego sufitu z miedzianej siatki).
|
|
|
|
|
|
|
|
Typ realizacji: modernizacja czytelni
Pracownia: Konior Studio
Realizacja: 2021
Lokalizacja: Warszawa
Zdjęcia: Paweł Morawiec, Jakub Certowicz
Opracowanie: Aleksandra Bączek
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
W marcu tego roku DSA czyli Design Space Association prezentowała...
czytajPrzekraczając próg tego butiku można odnieść wrażenie, że jest się...
czytajZobacz wnętrze odnowionego biura firmy Mazars
czytajW piątek, 5 września 2014 roku, nastąpiło uroczyste otwarcie Służewieckiego...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz